صرافی ستاره سهیل
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷
021 54506

از زمان آغاز ریاست جمهوری بیل کلینتون، بازار سهام تاکنون این قدر به خود مطمئن نبوده است. یا بهتر است بگوییم، پس از ۲۴ سال شاخص نوسان VIX (معیاری که برای ردیابی ترس از بازار سهام طراحی شده) در کم‌ترین حد خود است.

در حالی که برخی از افراد مبالغه‌گر ممکن است این امر را به‌صورتی منفی ببینند (نشانه‌ای که معامله‌گران را نسبت به شوکی غیرقابل‌پیش‌بینی آسیب‌پذیر ساخته)، بسیاری از سرمایه‌گذاران این شرایط را به‌سادگی به عنوان یک محصول جانبی از شرایط ایده‌آل رشد سهام می‌بینند.

مایکل آنتونِلی، یک معامله‌گر فروش سهام مؤسسه‌ای و مدیر عامل شرکت رابرت دبلیو بِیرد در میلواکی، به خبرگزاری بیزنس اینسایدِر می‌گوید:

«در حال حاضر، من در مورد VIX پایین نگران نیستم. بازار کنونی بی‌پروای ما مانند نواری است که به سادگی و به صورت بی‌وقفه بهبود می‌یابد و نوسان را در هم می‌شکند؛ اما هنوز هم حوزه‌های زیادی برای رشد وجود دارند و بخش‌ها و نمودارهای متعددی شک‌برانگیز به نظر می‌رسند».

نمودار وی ای ایکس

 VIX یا معیار ترس از بازار سهام، در روز جمعه به پایین‌ترین سطح خود از سال ۱۹۹۳ رسید.

یک توضیح منطقی برای این تغییر در سهام آن است که رشد اقتصادی میانه، سیستم فدرال رزرو را از شدت بخشیدن سریع به سیاست مالی باز داشته است. درنتیجه، سرمایه‌گذاران برای دستیابی به درآمدی ثابت به بازار سهام هجوم نیاورده‌اند و سودها آن‌قدر افزایش نیافته‌اند که نیاز به یک فاز تصحیح کننده داشته باشند.

نقطه شیرین در بازار سهام

کِت مور، استراتژیست ارشد سهام در شرکت بلک‌راک که دارای ۵/۴ تریلیون دلار در بازار سهام است، اخیرا به خبرگزاری بیزنس اینسایدر گفته که شرایط ایالات متحده در «نقطه شیرین» است. رشد به‌اندازه‌ای قوی است که فدرال رزرو در مورد نرمال‌سازی سیاست‌ها آسوده‌خاطر باشد، اما این کار را به روشی سریع هم انجام نمی‌دهد.

مقاله‌های مرتبط:

علاوه بر این، بازار ایالات متحده در میانه‌ی یک دوره انعطاف‌پذیر برای سودهای مشارکتی است. بزرگ‌ترین انگیزه سودهای سهام، رشد درآمدهای ۵۰۰ سهام برتر (S&P 500) است که پیش‌بینی می‌شود در ربع دوم سال به ۷/۳ درصد برسد. این رویداد بر اساس داده‌های گردآوری شده توسط بلومبرگ، چهارمین دوره پیاپی گسترش خواهد بود.

بازار سهام

این امر که VIX پس از ۲۴ سال در همان روزی که S&P 500 در بالاترین حد خود قرار داشتند، به پایین‌ترین مقدار خود رسید، اصلا تعجب‌برانگیز نیست؛ زیرا این دو معیار حدودا در ۸۰% زمان‌ها برعکس هم عمل می‌کنند. آنچه در این امر تعجب‌برانگیز است، عدم وجود نگرانی است.

بر اساس نظر ریچارد سیشِل، استراتژیست ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت فیلادلفیا تراست که دارای ۱/۷ میلیارد دلاردر بازار سهام است، این محیط پویا برخی افراد را در مورد کاهش ارزش سهام نگران کرده است؛ حتی اگر هیچ دلیل اساسی قانع‌کننده‌ای هم وجود نداشته باشد.

سیشل به بیزنس اینسایدر می‌گوید:

«من به بسیاری از افرادی برخورده‌ام که تنها به دلیل آن که بازار خوب است، نگران کاهش ارزش سهام هستند. ما این شرایط را این‌گونه نمی‌بینیم. ما فکر می‌کنیم درآمدها خوب خواهند بود و هنوز امید زیادی به نفع فعالیت کسب و کارها وجود دارد».

نویسنده :
انتشار : ۱ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 6 =

کانال تلگرام