صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

به نقل از آجای کاپور، تحلیلگر بازار آسیا در بانک آمریکایی مریل لینچ، قیمت سهام بازارهای آسیایی و بازارهای رو به ترقی، به احتمال زیاد طی دو سال آینده دو برابر می‌شود. افزایش قیمت در سهام‌های آسیایی با نام‌های بزرگی مثل گروه تجاری علی بابا (Alibaba Group Holding Ltd)، تنسنت (Tencent Holdings Ltd) و شرکت الکترونیکی سامسونگ همراه است. از ۲۰ نوامبر امسال سهام علی بابا ۱۱۴ درصد، تنسنت ۱۲۵ درصد و سامسونگ ۵۳ درصد بالا رفته است. تغییر قیمت سهام سامسونگ از پول کره جنوبی به دست می‌آید و قیمت سهام دو شرکت دیگر پس از ارزیابی در بخش ADR ایالت متحده (در این بخش، امنیت شرکت‌های غیر آمریکایی که در بازار مالی آمریکا مشغول به تجارت هستند بررسی می‌شود) از تغییرات در ارزش دلار آمریکا حاصل می‌شود.

رشد قیمت سهام در بازار های آسیا

قیمت سهام

کاپور می‌گوید که متوسط سهام در Asia-ex-Japan (در این شاخص ۴ کشور از ۵ کشور توسعه یافته اقتصادی و ۹ کشور در حال توسعه در منطقه آسیا و اقیانوسیه ارزیابی می‌شود) با محاسبه سود سهام، تا ۱۹ درصد رشد داشته است و ۱۴ مورد از ۲۴ گروه صنعتی حداقل تا  ۲۵ درصد افزایش قیمت داشته‌اند، که نشان‌ دهنده رشد سریع قیمت این سهام‌ها در بازارهای آسیایی است.

مقایسه ارزش‌ سهام‌ ها

قیمت سهام

به نقل از مجله اقتصادی بلومبرگ (Bloomberg)، نسبت قیمت به درآمد شرکت سامسونگ ۱۱ است، این عدد برای شرکت علی بابا ۵۸ است. نسبت قیمت به درآمد شرکت تنسنت در Yahoo Financial عدد ۶۳ اعلام شده است. در وال‌استریت ژورنال، در حالی که نسبت قیمت به درآمد شاخص S&P‌۵۰۰، عدد ۱۹ پیش‌بینی شده بود، در هفدهم نوامبر به ۲۴ رسید. در همین حال، نسبت قیمت به درآمد شاخص MSCI برای همه کشور‌های آسیایی به جز ژاپن، به ۱۶ رسید، در حالی که در ۳۱ اکتبر این عدد ۱۳ تخمین زده شده بود.

افزایش قیمت سهام در مراحل اولیه

قیمت سهام

کاپور به این نکته اشاره می‌کند که با نگاهی به ۴۰ سال گذشته‌ی این بازارهای آسیایی به جز ژاپن، ۶ بازار گاوی (افزایشی) وجود داشته است که هر کدام در طی ۴۲ ماه، سود متوسط ۲۳۰ درصد داشته‌اند. بازار گاوی فعلی، تنها ۲۳ ماه سابقه دارد و حداکثر تا ۶۰ درصد سود ایجاد کرده است، در حالی که پتانسیل بالایی برای رشد آن پیش‌بینی شده است.

بیشتر بخوانید:

۱۰ سوال رایج درباره سرمایه گذاری در بورس

در سال ۲۰۱۷ سود اختصاص یافته به سهام‌های آسیایی به جز ژاپن تقریبا ۳۰ درصد است، در حالی که درآمدها تا ۲۲ درصد افزایش داشته است. در نتیجه او با ارائه اسناد مختلف نشان می‌دهد که افزایش اخیر قیمت سهام در این بازار، عمدتا به اقتصاد و پایه‌های تجاری قوی بستگی داشته است.

همچنین او نشان داد که شاخص‌های خرید از سال ۲۰۱۱ تاکنون در بهترین حالت است چرا که ۸۷ درصد از ۳۸ کشوری که کاپور آن‌ها را مطالعه کرده است، اعلام کرده‌اند که فعالیت‌های اقتصادی کشور خود را توسعه داده‌اند.

برندگان بازار

قیمت سهام

دهکده جهانی و پیشرفت فناوری، سود زیادی را به سمت سهام‌های آسیا روانه می‌کند. همانطور که کاپور گفته است، ضعفی که در دلار آمریکا وجود دارد هم یکی از عواملی است که موجب افزایش قیمت سهام آسیا می‌شود. او انتظار دارد که بانک فدرال رزرو، در کاهش ارزش نرخ اوراق بهادار سرسختی نشان ندهد. اگر پیش‌بینی‌های کاپور محقق شود، نتیجه این است که افزایش در نرخ بهره ایالات متحده آمریکا متعادل می‌شود. اهمیت این موضوع از آنجا مشخص می‌شود، همانطور که نرخ بهره ایالات متحده افزایش می‌یابد، ارزش دلار هم بالا می‌رود. او می‌گوید که فدرال رزرو، تورم و رشد را بیش از اندازه واقعی آن‌ها تخمین زده است.

بیشتر بخوانید:

خرید سهام این سه شرکت بزرگ، سود همیشگی خواهد داشت

کاپور در مورد شرکت‌های چینی بر این باور است که سرمایه‌گذاران شرکت‌ها، سرعت نوآوری‌های فناوری را کمتر از همیشه برآورد کرده‌اند. به علاوه او می‌گوید به دلیل این که قانون‌های اطلاعات شخصی در چین کمتر از بقیه کشورها سختگیرانه است، به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا پیشرفت‌ها را در داده‌های بزرگ و هوش مصنوعی بیش از رقبای خود در هر کجای دنیا توسعه دهد. به طور کلی قیمت سهام‌های چینی ۱۷ برابر مجموع درآمد‌ها است.

همچنین شرکت‌های کره جنوبی با افزایش درآمدهای خیلی زیاد و ارزش‌گذاری‌های منطقی، آسیب‌ پذیری مالی مشتریان خود را کمتر می‌کنند. کره جنوبی به عنوان یک کشور قوی در تجارت، سود خیلی زیادی را برای جامعه اقتصادی دنیا فراهم می‌کند.

آیا شما هم به خرید سهام علاقه دارید؟ آینده بازار سهام را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ نظر شما راجع به سرمایه‌گذاری در سهام‌های آسیایی چیست؟

نویسنده :
انتشار : ۲۴ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + شانزده =

کانال تلگرام