صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

انتخابات سراسری بریتانیا در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۱۷ برای انتخاب اعضای پارلمان این کشور برگزار شد. بر اساس قانون قرار نبود تا روز ۷ مه ۲۰۲۰، انتخابات پارلمانی در بریتانیا برگزار شود. اما در تاریخ ۱۹ آوریل ۲۰۱۷، ترزا می نخست‌وزیر این کشور با داشتن اکثریت ۱۲نفری در مجلس، به امید دست‌یابی به آرای بیشتر و پشتیبانی یکپارچه‌تری در مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (Brexit)، تقاضای انتخابات زود هنگام کرد و توانست بیش از دو سوم از نمایندگان پارلمان را که برای تصویب آن لازم بود، با خود همراه سازد.

انتخابات بریتانیا و brexit

سناریوهای ممکن برای استرلینگ و Brexit یک هفته پس از انتخابات

  • ترزا می‌همچنان در حال پیشبرد مذاکرات با اتحادیه اروپا است. این در حالی است که نخست وزیر ماندن خانم می‌ تا آخر این دوره چندان قطعی به نظر نمی‌رسد.
  • این احتمال وجود دارد که ارزش پوند حتی در کوتاه مدت سقوط کند؛ اما تصور بر این است که ارزش پوند یک روند نزولی خوهد داشت.
  • خروج آرام‌تر بریتانیا از اتحادیه اروپا، ممکن است برای استرلینگ تاثیر مثبت به همراه داشته باشد.
  • اگر بریتانیا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج شود، قدرت استرلینگ در برابر دلار ممکن است به کمتر از ۱/۲ برسد.

ترزا می‌ همچنان در حال پیشبرد مذاکرات با اتحادیه اروپا است. علیرغم این که نخست وزیر ماندن خانم می‌تا آخر این دوره چندان قطعی به نظر نمی‌رسد، او همچنان به به پیشبرد مذاکرات می‌اندیشد. در حقیقت این یک هفته پس از مشخص شدن نتایج انتخابات و با رخ دادن آتش سوزی در لندن در برج گرنفل، هفته‌ای بسیار سخت برای حزب خانم می‌ بوده است.

در حال حاضر محافظه‌کاران که جانشین مناسبی برای خانم می ندارند، به صورت متحد از ایشان حمایت می‌کنند.

انتخابات بریتانیا و brexit

استرلینگ تا چه حد امکان سقوط دارد؟

در مواجهه با نتیجه بسیار تعجب‌برانگیز انتخابات بریتانیا، تأثیرپذیری بازار نسبتا خاموش بود. در این روزها که ترزا می‌ تلاش می‌کند تا مذاکرات Brexit را پیش ببرد و موقعیت سیاسی تضعیف شده محافظه‌کاران را در در روزها و ماه‌های آینده تغییر دهد، به احتمال زیاد بازار تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ما مخاطرات ژئوپولیتیک مانند این انتخابات و Brexit را به عنوان شاخصی از مارکت سنتیمنت در نظر می‌گیریم. به طور خاص، استرلینگ فشارسنج تاثیرات بازار از رویدادهای سیاسی است.

محتمل‌ترین سناریو: خروج منظم و آرام‌تر بریتانیا از اتحادیه اروپا

ارزش استرلینگ در ابتدا نسبت به قبل از انتخابات در حدود ۱/۵ درصد در مقابل دلار کاهش یافت.

عدم اطمینان سیاسی توانست در کوتاه مدت اررش پوند را حتی پایین‌تر بیاورد. در حالی که حرکت نزولی استرلینگ موضوع پیش پا افتاده‌ای نیست، همچنان بین ۱/۲۰ تا ۱/۲۵ در مقابل دلار آمریکا شناور است. با آغاز شدن مذاکرات Brexit، ممکن است مخاطرات کوتاه‌مدت موجود در برابر استرلینگ کاهش یابند.

مقاله‌های مرتبط:

پوند قو‌تر از آن بوده است که با اصول اقتصادی پس از انتخابات نیمه آوریل قابل توجیه باشد. تفاوت نرخ بهره بین ایالت متحده و بریتانیا استدلالی برای استرلینگ ضعیف‌تر است. از سوی دیگر، استانداردهای ارزش‌گزاری، از استرلینگ پشتیبانی و به محدود کردن روند نزولی بالقوه استرلینگ کمک می‌کنند.

اندازه‌های نرخ بهره مؤثر واقعی نشان می‌دهد که استرلینگ ارزشی پایین‌تر از ارزش خود در حوادث ۱۲ ماه گذشته دارد.

تصور ما از شرایط موجود این است که روند تغییرات ارزش پوند بین ۱/۲ تا ۱/۳ نسبت به دلار ادامه یابد (محدوده ای که در هشت ماه گذشته اشغال کرده است)؛ در بلند‌مدت این احتمال وجود دارد که در صورتی که بر خروج منظم بریتانیا از اتحادیه اروپا توافق شود، در نهایت ارزش پوند یک بار دیگر بالاتر رود.

brexit و ارزش استرلینگ پس از انتخابات بریتانیا

سناریوی خطر: بیرون آمدن از مذاکرات بدون توافق

اگرچه مذاکرات روز دوشنبه ۱۹ ژوئن آغاز می‌شود، اما همچنان خطر خارج شدن بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون اینکه توافقی صورت گیرد، وجود دارد. انتشار ماده ۵۰ در مارس ۲۰۱۷ یک پنجره دو ساله برای حل  و فصل بلاتکلیفی‌های قانونی موجود برای مردم و کسب و کارها، قبل از این که بریتانیا رسما اتحادیه اروپا را ترک کند به جای گذاشت. با توجه به این مهلت اندک، این امکان وجود دارد که تصمیمات و تغییرات در زمان خود رخ ندهند، که این موضوع مخاطره عدم توافق را افزایش می‌دهد. برای مثال، اگر تلاش‌هایی برای ناکامی‌ دولت انجام شود، ممکن است انتخابات عمومی‌ دیگری به زودی اتفاق افتد. اگر آن انتخابات نتیجه غیرقطعی دیگری داشته باشد، احتمال بیشتری برای به تعویق افتادن مذاکرات وجود دارد.

چشم‌انداز یک خروج نامنظم از اتحادیه اروپا می‌تواند ارزش پوند را نسبت به دلار آمریکا پایین‌تر از ۱/۲ بیاورد.

پیامدهای انتخابات بریتانیا

فرایند سرمایه‌گذاری به گونه‌ای طراحی شده است که در همه زمان‌ها، سیگنال‌های مختلف ایجاد شده توسط تجزیه و تحلیل چرخه کسب و کار، ارزیابی بازار، و تحولات بازار را دریافت می‌کند. این‌ها پایه‌های اساسی هستند که در موقعیت‌های مختلف پیش‌بینی می‌کنیم که روند مذاکرات Brexit تا ماه مارس ۲۰۱۹ ادامه پیدا کند. با این حال هر دو سناریو برای سرمایه‌گذاران هم تهدید و هم فرصت در پی خواهند داشت.

نویسنده :
انتشار : ۳۱ خرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − هفت =

کانال تلگرام