صرافی ستاره سهیل
چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
021 54506

تاریخچه ارز راند آفریقای جنوبی به سال ۱۹۶۱ بر می‌گردد. در همین سال آفریقای جنوبی تاسیس شد. نام پول آفریقای جنوبی (راند) از Witwatersrand گرفته شده است. این اصطلاح به معنای رگه‌هایی از آب‌های سفید در زبان آفریقایی است. Witwatersrand یک منطقه جغرافیایی با طول ۵۶ کیلومتری در آفریقای جنوبی است. در این منطقه فعالیت‌های معدنی انجام می‌شده است. با تاریخچه راند آفریقای جنوبی همراه باشید.

در سال ۱۸۸۶ کشف طلا در این منطقه باعث جذب عده زیادی از کارگران و جستجوکنندگان طلا شد. به همین علت با افزایش جمعیت، یک شهر در این منطقه شکل گرفت. این منطقه یکی از بزرگ‌ترین مناطق تولید طلا بوده است. از زمان کشف این منطقه حدود ۵۰ هزار تن طلا استخراج شده است. در واقع نیمی از تولیدات طلای جهان به این منطقه اختصاص دارد. در ادامه می‌خواهیم شما را بیشتر در جریان جزئیات تاریخچه راند آفریقای جنوبی قرار دهیم.

تاریخچه راند آفریقای جنوبی

تاریخچه راند آفریقای جنوبی

بیشتر بخوانید:

تاریخچه نام و نماد ارزهای متداول جهان

نماد‌گذاری راند با حرف R انجام شده و کد ارزی آن ZAR در نظر گرفته شده است. در حال حاضر بیش از ۱/۴ راند در گردش وجود دارد. تنظیم این ارز توسط بانک مرکزی آفریقای جنوبی انجام می‌شود. این ارز دارای اسکناس‌های ۱۰R ،۲۰R ،۵۰R ،۱۰۰R ،۲۰۰R است. در یک طرف اسکناس، تصویر نلسون ماندلا، رئیس جمهور سابق این کشور و در طرف دیگر آن تصویر جانوران و حیوانات آفریقای جنوبی چاپ شده است.

تاریخچه راند آفریقای جنوبی نشان می‌دهد که این ارز به منطقه‌ای مربوط می‌شود که نزدیک به ۲۰۰۰ سال محل اقامت اقوام بومی به ویژه Khoikhoi و Xhosa بود. در سال ۱۶۵۲ محلی که در حال حاضر کیپ تاون نامیده می‌شود، توسط هلندی‌ها اشغال شد. این منطقه، محل توقف کشتی‌هایی بود که بین اروپا و کشور‌های واقع در اقیانوس هند و خاور دور در حرکت بودند.

در فاصله سال‌های ۱۹۱۰-۱۹۰۹ جنگی به اسم بوئر میان استعمارگران آفریقایی و انگلیسی‌ها صورت گرفت. بعد از مدتی جمهوری آفریقای جنوبی اعلام استقلال کرد. البته این کشور تا سال ۱۹۶۱ و برگزاری رفراندوم جزو کشور‌های مشترک‌المنافع انگلستان بود.

پول رایج آفریقای جنوبی

تاریخچه راند آفریقای جنوبی با ورود اروپایی‌ها وارد مرحله جدیدی شد. قبل از ورود اروپایی‌ها، در آفریقای جنوبی از مبادله کالا به کالا و صدف در معاملات استفاده می‌شد. در سال ۱۶۵۲ اولین مستعمره اروپایی‌ها در کیپ تاون تاسیس شد. تاجران به خصوص برای معاملات دریایی خود از دلار اسپانیایی استفاده می‌کردند. بعد از مدتی گیلدر هلندی و Rix-dollar جایگزین دلار اسپانیایی شد. Rix-dollar یک مجموعه سکه نقره استرلینگ متداول در شمال اروپا بود. بعد‌ها به دلیل افزایش تجارت اروپا با خاور دور استفاده از ارز‌های روپیه هند، کوبان ژاپنی، گینه انگلیسی رواج پیدا کرد.

در سال ۱۷۸۲ پول کاغذی Rix-dollar از طرف فرماندار هلندی به نام Joachim van Plettenberg به دلیل عدم دسترسی به سکه از کشور هلند، برای تامین نیاز‌های محلی معرفی شد. این پول کاغذی را می‌توان نقطه تاثیر‌گذاری در تاریخچه راند آفریقای جنوبی دانست. این پول در ابتدا به صورت یادداشت‌های دست‌نوشته‌ای با نشان و مهر دولتی و تاریخ صدور بود. بعد از مدتی با گسترش نفوذ بریتانیا، پوند مورد استفاده قرار گرفت. از سال ۱۷۹۵ تا سال ۱۸۰۶ بریتانیا کنترل مستعمره خود را در دست گرفت و پوند به عنوان ارز رایج نفوذ زیادی پیدا کرد.

این وضعیت تا سال ۱۹۲۳ ادامه داشت. در سال ۱۹۲۳ آفریقای جنوبی توانست پوند آفریقای جنوبی را به همان ارزش و ظاهر پوند بریتانیایی منتشر کند.

پول آفریقای جنوبی

تاریخچه راند آفریقای جنوبی به موازات تحولات داخلی دچار تغییرات زیادی شده است. در سال ۱۹۶۱ این کشور توانست پول محلی خود را منتشر کند. در سال‌های اولیه انتشار راند آفریقای جنوبی، دولت شاخص ارزش آن را به دلار و پوند تعیین کرد. این کشور  به دلیل توانایی بالا در صادرات توانست ارزش راند را در برابر همتایان خود حفظ کند.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه لیر ترکیه؛ گذری میان سکه های عثمانی

در سال ۱۹۸۰ شرایط اقتصادی و ارزش راند آفریقای جنوبی به دلیل سیستم آپارتاید (تبعیض نژادی) دچار تغییر شد. در سال ۱۹۸۵ به دلیل سخنان ناامیدکننده رئیس‌جمهور این کشور درباره‌ی حذف این تبعیض‌ها ارزش راند بار دیگر کاهش پیدا کرده است.

در سال ۱۹۹۲ همه‌پرسی برای حذف آپارتاید انجام شد. در سال ۱۹۹۴ هم انتخابات سراسری آفریقای جنوبی برگزار شد. با روی کار آمدن نلسون ماندلا و در سال‌های اول ریاست آن در دولت ارزش راند آفریقای جنوبی تا حدود زیادی ثابت ماند. در سال ۱۹۹۶ راند آفریقای جنوبی به دنبال برخی از ناآرامی‌های سیاسی داخلی با کاهش ارزش روبرو شد. بعد از انتخاب Thabo Mbeki به عنوان دومین رئیس‌جمهور نگرانی‌های سرمایه‌گذاران به دلیل کسری بودجه و افزایش تورم، موجب تضعیف ارزش ارز شد.

اقتصاد آفریقای جنوبی

ارز آفریقای جنوبی

 

آفریقای جنوبی از نظر میزان تولید ناخالص داخلی در مقام سوم جهان قرار دارد. آفریقای جنوبی جزو بازار‌های نوظهور با درآمد متوسط شناخته شده است. در بخش تولیدات و صنعت پیشرفت بسیار خوبی داشته است. صنایع معدن، ماشین‌سازی، فلزکاری، ماشین آلات، منسوجات، آهن و فولاد، تعمیر کشتی‌های تجاری، مواد غذایی و مواد شیمیایی در این کشور رشد خیلی خوبی داشته است.

این کشور بزرگ‌ترین تولید‌کننده طلا، پلاتین و کروم است. با وجود منابع طبیعی زیاد، این کشور با مشکلات زیرساختی مواجه است. همچنین میزان بی‌کاری آن حدود  ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

وضعیت ارز راند در دنیای معاصر

اقتصاد آفریقای جنوبی

بعد از حملات تروریستی در سال ۲۰۰۰ ارزش ارز آفریقای جنوبی به زیر ۱۳ راند در هر دلار رسید. در سال‌های بعد ارزش راند آفریقا افزایش پیدا کرد و به ۶ راند در هر دلار رسید. در سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹ به علت وقوع بحران جهانی دوباره تحت فشار قرار گرفت. از زمان روی کار آمدن جیکوب زوما، رئیس جمهور وقت در سال ۲۰۰۹ به دنبال نگرانی‌ها درباره قدرت بخش صادرات ارزش ارز آفریقا دوباره تضعیف شد.

در سال ۲۰۱۵ به دنبال احتمال افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و تصمیم دولت چین برای کاهش ارزش ارز خود، راند آفریقای جنوبی دچار نوسان شد. با بررسی تاریخچه راند آفریقای جنوبی متوجه تاثیر بحران‌های سیاسی و اجتماعی و نگرانی‌های سرمایه‌گذاران روی ارزش آن شدیم.

اگر برای مسافرت یا تجارت نیاز به تهیه ارز داشتید، همکاران مجرب ما در صرافی ستاره سهیل برای خرید و فروش ارز اسکناس در کوتاه‌ترین زمان ممکن در خدمت شما هستند. می‌توانید برای مشورت یا راهنمایی در این زمینه با ما تماس بگیرید.

نویسنده :
انتشار : ۲۰ اسفند ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

کانال تلگرام