صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
021 54506

سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی زمانی که وقت آزاد بیشتری دارید، بسیار عاقلانه است. ممکن است شما هم مواردی را به عنوان گزینه‌های احتمالی در ذهن خود داشته باشید. برخی از این روش‌ها سالیانه میزان مشخصی از مستمری را به طور مشخص پرداخت می‌کنند. در برخی موارد هم تنها استراتژی سرمایه‌گذاری ارائه می‌شود و با توجه به آن، شما قادر به انتخاب در مورد سرمایه خود هستید. آنچه که به طور کلی باید بدان توجه داشت، این است که پیش از هر نوع سرمایه‌گذاری باید اهداف مالی خود را برای مدت زمان و میزان بازگشت سرمایه‌تان مشخص کنید.

بیشتر بخوانید:

چگونه با مشکلات اقتصادی بازنشستگی مقابله کنیم؟

در صورتی که شما عضو یک سیستم شغلی تحت حمایت کارفرما باشید، احتمالا در مورد سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی شما تمهیداتی اندیشیده می‌شود یا این که اگر وکیلتان امور مالی شما را دست داشته باشد، در این باره به شما راهنمایی‌های لازم را می‌دهد. برای مثال، ساز و کاری به شما پیشنهاد می‌شود که به طور مداوم ۱۲ درصد از حقوق خود را برای مدت ۳۵ سال پس‌انداز کنید تا با وجود تورم به سرمایه‌ای قابل استفاده دست پیدا کنید. در این مشاوره‌ها حتما باید در مورد جزئیات تصمیمتان شفاف‌سازی شود. در واقع سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی ضرورتی است که از سال‌ها پیش و دوران جوانی باید آن را آغاز کنید.

در صورتی که شما کسب و کار خود را دارید و خودتان به طور مستقل از بیمه یا سازمان‌های دیگر اقدام به سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی‌ کرده‌اید، باز هم نیاز به راهنمایی گرفتن از یک مشاور مالی خواهید بود. این راهنمایی، چگونگی پس‌انداز و میزان مناسب آن را با توجه به تاریخی که برای بازنشستگی انتخاب کرده‌اید به شما نشان می‌دهد.

دوران بازنشستگی

بیشتر بخوانید:

سرمایه‌گذاری و ریسک کردن چه تفاوت‌هایی با هم دارند

در حالت کلی، انتخاب شما برای سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی باید به گونه‌ای باشد که با در نظر گرفتن تورم در اقتصاد موجود به بازگشت سرمایه خوبی بیانجامد. در این صورت است که به ترس از بی‌پولی در کهنسالی غلبه و به اهداف مالی موردنظرتان دست پیدا خواهید کرد.

مورد مهم دیگری که باید آن را در نظر داشته باشید، ظرفیت ریسک‌پذیری و تحملتان در مقابل این ریسک‌ها است. در واقع این ظرفیت مربوط به توانایی شما برای مقابله با ضرر و زیان و اشتباهات مالی مختلف است. این تحمل معیاری برای تعیین نوع سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی یا وابستگی در این دوران به شمار می‌رود. اما این ریسک‌ها چطور کمتر می‌شود و چگونه می‌توان به خوبی از آن‌ها گذر کرد؟ پاسخ بسیار ساده است: با اختصاص زمان لازم و کافی برای سرمایه‌گذاری این ریسک‌ها کم و کمتر می‌شود.

سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی

سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی

اگر سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی را آغاز کرده‌اید و هنوز زمان کافی برای این کار دارید، پس پتانسیل بیشتری برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود دارید. با داشتن زمان کافی، سرمایه شما فرصت گذر از بازه‌های زمانی با رشد اقتصادی منفی با بازده کم را دارد و می‌توانید در نهایت به حداکثر بازده برای سرمایه‌تان دست یابید. اما در صورتی که در شرف بازنشستگی قرار دارید و به تازگی اقدام به سرمایه‌گذاری کرده‌اید، ریسک بیشتری را باید متحمل شوید تا به بازگشت سرمایه مناسب برسید.

مراحل سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی

برخی از صندوق‌های بازنشستگی، به ویژه آن‌هایی که تنها چند گزینه محدود برای انتخاب دارند، پیشنهاد می‌کنند که سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که هرچه به پایان سنوات کاری نزدیک می‌شود ریسک کمتری داشته باشد. برای رسیدن به این هدف سه مرحله تعریف می‌شود: مرحله ذخیره‌سازی ثروت، مرحله پیش از بازنشستگی و مرحله پس از بازنشستگی.

مرحله اول جایی است که بیشترین پس‌انداز و بیشترین رشد در این پس‌اندازها اتفاق می‌افتد. معمولا سه چهارم ابتدای سال‌های کاری را باید به این مقوله اختصاص داد. با زمانی که برای ذخیره ثروت دارید، در این مرحله معقول است که به دنبال حداکثر بازده ممکن برای سرمایه خود باشید و از ضرر و زیان‌های موقتی در زمان مناسب عبور کنید.

بیشتر بخوانید:

۶ منبع عالی که برای کسب درآمد در دوران بازنشستگی به آن نیاز دارید

مرحله دوم که پیش از بازنشستگی است، معمولا پنج سال قبل از اتمام سنوات کاری شروع می‌شود. در این مرحله انتظار می‌رود که بیشتر در معرض ریسک‌های سرمایه‌گذاری قرار بگیرید؛ زیرا به دنبال یک اطمینان بیشتر برای بازگشت بیشتر سرمایه خود هستید. بنابراین باید سرمایه‌گذاریتان را با کلاس‌های دارایی خطرناک مثل سهام کمتر مواجه کنید.

مدل‌های پیچیده‌تری هم هستند که این مرحله را با میزان درآمد پس از بازنشستگی هرچه بیشتر تطبیق می‌دهند. در این گونه مدل‌ها وقتی به دنبال حقوق مشخص هستید، سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی شما در مرحله دوم بیشتر تحت تاثیر اوراق قرضه قرار می‌گیرد تا به درآمد مورد نظر برسید. اگر قصد دارید تا میزان یک سوم از سرمایه خود را به صورت نقدی پس از بازنشستگی دریافت کنید، در این مرحله باید به فکر این باشید که مدل سرمایه‌گذاری‌تان را به مدل نقدی نزدیک کنید تا این که به سهام و اوراق قرضه بیندیشید. برخی صندوق‌ها ممکن است اوراق بهادار با تضمین بازگشت مشخص سرمایه در مدت معین را به شما پیشنهاد دهند.

گزینه‌های سرمایه گذاری پیش‌فرض

سرمایه گذاری در دوران بازنشستگی

طرح‌های بازنشستگی کشورمان در حال حاضر ملزم به تعیین استراتژی‌هایی در راستای هرچه بهتر شدن خدمات هستند. پرداخت مستمری بازنشستگی و قوانین مربوط به آن زیر نظر سازمان تامین اجتماعی یا برخی طرح‌های بیمه عمر تقریبا نزد همه شناخته شده است. این سازمان‌ها برای رضایت تمام اعضا قوانینی را مرتبط با موارد زیر اصلاح و تصویب می‌کنند:

بیشتر بخوانید:

۵ چالش مالی که بین افراد بالای ۶۰ سال مشترک است

  • سن
  • جنسیت
  • پس‌انداز شما
  • وابستگان
  • مستمری بازنشستگی موردنظر
  • سابقه کار
  • شرایط کار (سخت و زیان‌آور بودن و …)

سرمایه گذاری فعال و غیر فعال

سرمایه گذاری غیرفعال

اگر قصد دارید با پس‌اندازی که در سال‌های کاری کسب می‌کنید اقدام به سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی کنید، دو نوع استراتژی با توجه به کوتاه مدت یا بلند مدت بودن آن پیش روی شما قرار دارد که با توجه به شرایط موجود و اهداف، می‌توانید هرکدام از این دو را انتخاب کنید. این دو نوع سرمایه‌گذاری با نام‌های سرمایه‌گذاری فعال و غیرفعال شناخته می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

۵ ایده کسب و کار برای سرمایه‌گذاری چیست؟

در نوع سرمایه‌گذاری فعال (Active Investing) شما نیاز به فعالیت اقتصادی زیاد در بازه‌های کم دارید و به سودهایی در کوتاه مدت می‌رسید. به عنوان مثالی برای این نوع سرمای‌گذاری، می‌توان خرید و فروش سهام را نام برد که خرید و فروش‌های پی در پی را برای سود بیشتر نیاز دارد.

سرمایه‌گذاری غیرفعال (Passive Investing) اما این طور نیست. این نوع از سرمایه‌گذاری که به سرمایه‌گذاری انفعالی هم مشهور است، سودآوری در درازمدت به دست می‌آید و نیاز به تحقیق اولیه خوب و صبر و بردباری دارد! به عنوان مثال، خریدن مسکن برای سوددهی در درازمدت یا سهام مناسب برای بازده در مدت زمان زیاد، جزو سرمایه گذاری انفعالی به شمار می‌رود.

کارایی

سرمایه‌گذارها اغلب معتقد هستند برای اطمینان از موفقیت در سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی لازم است که نمونه‌های قابل اعتماد را انتخاب کنید. سازمان‌های قانونی و دفاتر بیمه خوش‌نام می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند. در بررسی سازمان‌ها به منظور سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی باید ثبات سازمان و تجربه آن، مستمری پرداختی به بازنشستگان دیگر، نحوه پرداخت کارکنان، شرایط مدنظر سازمان برای حکم بازنشستگی و شرایط دیگری با توجه به موقعیت مالی خودتان را به خاطر داشته باشید.

با تمام این‌ها به یاد داشته باشید که عملکرد گذشته در عین اهمیت زیاد، آینده را به طور قطع تضمین نمی‌کند! بنابراین باید تمرکز خود را به جای افزایش سرمایه بر کنترل کاهش هزینه‌ها با بازگشت سرمایه اختصاص دهید.

هزینه‌ها

هزینه سرمایه گذاری برای دوران بازنشستگی

هر انتخابی که برای سرمایه‌گذاری می‌کنید، هزینه‌های سازمان را هم در نظر بگیرید. آیا سازمان مورد نظر شما به خوش‌حسابی در پرداخت دستمزدها مشهور است یا نه؟ یا این که پشتوانه خوبی برای تامین مستمری بازنشستگی متقاضیان دارد؟ هزینه‌های سازمان‌ها معمولا از محل سود ذخیره‌های شما پرداخت می‌شود و در هنگام انتخاب این نکته را به خاطر داشته باشید.

اگر بر اساس تجربه شخصی خود با سازمان‌های بیمه خوب آشنا هستید، خوشحال می‌شویم تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.

نویسنده :
انتشار : ۲۷ مهر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 2 =

کانال تلگرام