صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

کارآفرینی یک حرفه‌ی ذاتا خلاقانه است، به طور کلی هم شرکت‌های بسیار موفق و هم ناموفق کار خود را با یک ایده نو و تامین سرمایه لازم برای راه اندازی آن آغاز کرده‌اند. اما سوال اینجاست چگونه صاحبان این کسب و کار فهمیدند ایده کسب و کار آن‌ها نیاز به تامین سرمایه دارد؟

همچنین شما هم ممکن است یک ایده عالی برای کسب و کار داشته باشید و فکر کنید الان زمان مناسبی برای راه‌اندازی ایده‌تان است، اما مطمئن نیستید سرمایه‌گذاران بالقوه با شما موافق هستند یا نه. همین طور ممکن است در حال حاضر صاحب یک استارتاپ جدید باشید و به این فکر می‌کنید که آیا وقت آن رسیده است که برای رشد کسب و کار خود سرمایه جدیدی را به ایده خود تزریق کنید؟ اما هنوز مطمئن نیستند که بتوانید از پس یک وام تجاری بر بیایید.
صاحبان هر کسب و کاری یا افرادی که دارای ایده‌های بزرگ هستند در یک زمان خاصی از کار خود این سوال را از خود می‌پرسند که، آیا الان نیاز به تامین سرمایه دارم یا نه؟ برای پاسخ به این سوال ما از صاحبان کسب و کار کوچک و متخصصان مالی خواستیم تا نظر خود را در مورد اینکه چه زمانی برای تامین مالی مناسب است را با ما به اشتراک بگذارند.

تامین سرمایه
چه موقع باید برای ایده کسب و کار خود به دنبال تامین سرمایه باشیم؟

نشانه اول: زمانی که پاسخ شما به ۳ سوال زیر بله باشد.
فرمول تصمیم گیری برای اینکه چه موقع باید برای ایده کسب و کار خود به دنبال تامین سرمایه باشیم بسیار ساده است:
آیا ایده کسب و کار شما منحصر به فرد است و آیا به درستی نیازهای مشتریان را برآورده می‌کند؟ (آیا مالکیت معنوی ایده شما قابل محافظت است یا به راحتی قابل کپی کردن است؟)
آیا ایده شما از لحاظ فنی امکان پذیر است و آیا می‌توانید آن را در ۱۲ تا ۱۸ ماه به بازار عرضه کنید؟
آیا تیم مدیریت شما تجربه‌ی تبدیل کردن یک ایده به کسب و کار واقعی را دارد؟

این سوالات تا حد زیادی می‌تواند وضعیت کسب و کار شما را نشان دهد، اگر پاسخ شما به عنوان صاحب ایده یا کسب و کار به این سه سوال بالا مثبت بود، می‌توانید به موضوع تامین سرمایه برای ایده یا کسب و کار خود فکر کنید.

نشانه دوم: شما حداقل یک دو سال برنامه عملی برای کسب و کار خود داشته باشید.
قبل از اینکه به دنبال تامین سرمایه برای کسب و کار خود باشید، یک طرح کسب و کار دقیق برای ایده خود بنویسید که حداقل شامل دو سال هزینه‌ها و درآمدهای پیش بینی شده باشد. این طرح کسب و کار به شما کمک می‌کند تا اطمینان پیدا کنید که، آیا از عده گرفتن وام تجاری بر خواهید آمد یا نه؟
توجه کنید که یک برنامه یک ساله کافی نیست، شما زمانی می‌توانید به تامین سرمایه برای کسب و کار خود فکر کنید که یک برنامه بلند مدت برای کسب و کار خود داشته باشید. شما باید اطمینان داشته باشید که حداقل برای چند سال آینده یک برنامه منطقی خواهید داشت.

زمان مناسب برای تایمن سرمایه
برای این کار می‌توانید هزینه‌های جاری و بالقوه خود را در یک صورت مالی پیاده کنید. قبل از گرفتن وام ضروری است که بدانید به چه مقدار سرمایه نیاز دارید، گرفتن وام کوچک هیچ کمکی به رشد کسب و کار شما نمی‌کند و گرفتن وام بزرگ هم کسب و کار شما را به مخاطره می‌اندازد.
نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید این است که پس از نوشتن طرح کسب و کار و انجام تحقیقات بازار می‌توانید از وضعیت کسب و کار خود در بازار اطلاع پیدا کنید، اگر کسب و کار شما با رقبای بزرگی در بازار مواجه است و شما مزیت رقابتی نسبت به آن‌ها ندارید شاید بهتر باشید کمی تامل کنید و گرفتن وام را به زمان دیگری موکول کنید.

نشانه سوم: شما دقیقا بدانید که محصول یا خدمت شما چگونه به نیاز بازار پاسخ خواهد داد.
شما باید کسب و کار خود را طوری مدل سازی کنید که به بهترین شکل ممکن به تقاضای مشتریان پاسخ دهد. این کار نیاز به زمان و سعی و خطا دارد. اما هنگامی که دقیقا بدانید محصول شما چگونه عمل خواهد کرد، می‌توانید به تامین سرمایه و توسعه محصول خود فکر کنید.
دانشتن این موضوع که چه موقع باید برای ایده کسب و کار خود به دنبال تامین سرمایه باشیم یک موضوع کلیدی است. اگر شما زودتر از موعد دست به تامین سرمایه بزنید، جز تلف کردن سرمایه فایده‌ای برای شما نخواهد داشت. بهترین موقع برای تامین سرمایه زمانی است که، جایگاه واقعی خود را در بازار پیدا کرده و تقاضای واقعی مشتریان را شناسایی کرده‌اید و احساس می‌کنید کسب و کار شما نیاز به توسعه دارد.

تامین سرمایه برای استارتاپ
چه موقع باید به دنبال تامین سرمایه اضافی برای یک استارتاپ در حال رشد باشیم؟

نشانه اول: زمانی که سود شما توانایی بازپرداخت وام را دارد.
زمانی استارتاپ شما به خوبی جا افتاده است و برای قدم گذاشتن به مرحله بعدی آماده می‌شود که، توانسته باشد سود بیشتری از سرمایه‌گذاری اولیه کسب کرده باشد. در این زمان شما می‌توانید به تامین سرمایه بیشتر و گسترش کسب و کار خود فکر کنید.

نشانه دوم: زمانی که سرمایه موجود شما نمی‌تواند تقاضای رو به افزایش بازار را پوشش دهد.
اگر برنامه عملیاتی شما به سرعت در حال رشد است و سود شما نمی‌تواند از پس تقاضای شما بر بیاید، پس نیاز به تامین سرمایه اضافی دارید تا اطمینان پیدا کنید کسب و کار شما از پس تقاضای بازار برخواهد آمد.

نشانه سوم: زمانی که هزینه‌های شما از سرمایه شما بیشتر است، ولی حاشیه سود پیش بینی شده شما در حال افزایش است.
هنگامی که هزینه‌های عملیاتی شما از میزان سرمایه فعلی شما بیشتر است، به بودجه بیشتری نیاز خواهید داشت، اما توجه کنید حاشیه سود ناخالص آینده شما باید در حال افزایش یابد، زیرا وام دهندگان در صورتی با دادن وام موافقت خواهند کرد که شاهد سودآوری کسب و کار شما باشند.

نشانه چهارم: زمانی که شما به محدودیت‌های پیش بینی شده خود نزدیک می‌شد اما همچنان کسب و کار شما در حال رشد است.
شما زمانی نیاز به تامین سرمایه برای استارتاپ خود هستید که احساس کنید، برای تامین تقاضای بازار نیاز دارید تیم خود را گسترش دهید و از منابع بیشتری استفاده کنید.

روش‌های تامین مالی

روش‌های تامین مالی برای استارتاپ‌ها

پیش از این در وبلاگ صرافی ستاره سهیل در مرود روش‌های تامین سرمایه برای کسب و کار جدید صحبت کردیم. برای تامین مالی دو راه پیش روی ما قرار دارد، راه اول تامین سرمایه بدون بدهی که شامل سرمایه‌گذاران فرشته، سرمایه‌گذاری جمعی، سرمایه‌ گذاری خانواده و دوستان و سرمایه گذاری شخصی است. راه دوم سرمایه‌گذاری مبتنی بر بدهی است که در این روش می‌توانید از طریق موسسات مالی یا افراد با توجه میزان سرمایه مورد نیاز اقدام به گرفتن وام کنید.

نویسنده :
انتشار : ۲۸ خرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − سه =

کانال تلگرام