صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

با بالاتر رفتن ارزش دلار آمریکا و تقویت این ارز و همچنین بالاتر رفتن ارزش سهام مختلف به خاطر گزارش ماهانه‌ی وزارت کار ایالات متحده در رابطه با میزان اشتغال، تقاضابرای سرمایه‌گذاری در بازار طلا کاهش یافته و در روز جمعه شاهد آرامشی نسبی در بازار این فلز ارزشمند بودیم.

در طول هفته‌ی گذشته به واسطه‌ی شبهه‌ای که درباره‌ی افزایش نرخ‌ بهره توسط فدرال رزرو وجود داشت، قیمت طلا با افزایش روبرو بود. در واقع فدرال رزور (Fed) که نرخ بهره را یک بار در ماه دسامبر افزایش داده بود اعلام کرده که این نرخ را در سال جاری ۳ بار دیگر تغییر خواهد داد. تمام این تغییرات در نرخ بهره با سیاست‌های مالی و اقتصادی که توسط دولت ترامپ اتخاد می‌شود ارتباطی مستقیم خواهد داشت و همین امر باعث ایجاد شبهه و عدم اطمینان درباره‌ی نرخ بهره در ایالات متحده‌ی آمریکا شده است.

قیمت هر اونس طلا در پایان مبادلات روز جمعه با ۷/۸۰ دلار یا ۰/۷درصد کاهش به ۱.۱۷۳/۴۰ دلار رسید. این درحالی است که قیمت این فلز، روز پنجشنبه‌ی گذشته (۵ ژانویه) با تجربه کردن قیمت ۱.۱۸۱/۳۰ دلار به بالاترین میزان خود از ۲۹ نوامبر رسیده بود. در واقع افزایش نرخ سود عاملی منفی در بازار طلا است که هیچ سوددهی را برای این بازار در بر ندارد، حالا با آرام شدن این جو، تا حدودی ثبات به بازار طلا بازگشته و بر اساس گزارشات FactSet رشدی ۱/۸ درصدی در طول هفته‌ی گذشته داشته است.

قیمت طلا در بازار جهانی

وزارت کار ایالات متحده اعلام کرده که در ماه دسامبر ۱۵۶.۰۰۰ شغل مختلف ایجاد کرده است تا این ششمین سال متوالی باشد که نهادهای اقتصادی موفق شده‌اند بیش از ۲ میلیون شغل جدید در سال ایجاد کنند. با این وجود آمار بیکاری در ایالات متحده از ۴/۶ درصد به ۴/۷ درصد افزایش پیدا کرد.

تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که در شرایط کنونی به دلیل نوسانات ارزش دلار به واسطه‌ی نگرانی‌ها از انتخاب دونالد ترامپ و تصمیمات اقتصادی آتی او به عنوان رییس جمهور آمریکا، قیمت طلا در کوتاه مدت نوساناتی تحت تاثیر این نگرانی‌ها خواهد داشت.

علاوه بر انتخابات انجام شده در آمریکا، انتخابات مهمی هم در ناحیه‌ی اروپا و در کشورهای کلیدی آلمان، فرانسه، هلند و ایتالیا برگزار خواهد شد که می‌تواند اثرات مهمی روی بازار ارز و طلا داشته باشد.

به هرحال باید منتظر ماند تا مشخص شود عوامل مختلفی مثل انتخابات پیش رو در اروپا یا تصمیم فدرال رزرو ایالات متحده درباره‌ی نرخ بهره‌ها، در آینده چه تاثیری روی بازار و قیمت طلای جهانی می‌گذارند.

 

منبع: Marketwatch

نویسنده :
انتشار : ۱۸ دی ,۱۳۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

کانال تلگرام