صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

در قسمت اول این مقاله از دو عامل تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار در نتیجه‌ی رکود اقتصادی آمریکا و حذف دلار از معاملات نفتی کشورهای آسیایی به رهبری چین صحبت کردیم. در ادامه می‌خواهیم شما را در جریان دو عامل ذخایر خارجی چین و تغییر مواضع بانک‌های خارجی در اثر کاهش قیمت دلار قرار دهیم.

مطالعه قسمت اول

ذخایر خارجی چین و تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار

تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار و ذخایر خارجی چین

چین در حدود ۳ تریلیون دلار ذخایر خارجی دارد. از این مقدار، در حدود بیش از ۲ تریلیون آن به دلار است که این امر در نتیجه‌ی مدیریت ارز در گذشته است و هدف آن افزایش سود مربوط به تولیدات چینی صادرشده به کشورهای دیگر است. مراحل اولیه‌ی توسعه‌ی اقتصاد چین، جریان‌های پیشرفته‌ای از سرمایه‌گذاری داخلی مبتنی بر صادرات خالص را تشویق می‌کند. چینی‌ها عموما ۴۰ درصد از درآمد خود را ذخیره می‌کنند و همین باعث مازاد درآمد تجاری پایدار آن‌ها می‌شود. موفقیت اقتصادی چین، پیشرفت بسیار زیادی را برای مردم آن به وجود آورده است. در حال حاضر اقتصاد چین به سمت خدمات و فناوری متمرکز شده است و از مدل‌های مبتنی بر صادرات به سمت مدل‌های کاملا پیشرفته در حال هدایت است؛ در عین حال این کشور به مواد خام برای برنامه‌ریزی‌های زیر بنایی خود در قاره‌ی آسیا نیازمند است. نیاز به جمع آوری مقادیر زیاد دلار برای کشور چین نتایجی مانند خنثی شدن جریان‌های سرمایه‌گذاری و سرکوب یوان به منظور رقابت‌پذیری نرخ‌های صادراتی به دنبال داشت که در حال حاضر این وضعیت سپری شده است. چین، نیاز به مقدار متعادلی از ذخایر دلار در بخش فلزات پایه و مواد اولیه‌ی مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری‌های آینده دارد. این سیاست، افزایش هفت درصدی ارزش یوان را در برابر دلار را نشان می‌دهد. شکی نیست که چین در سال آینده تبدیل به یک فروشنده‌ی بزرگ دلار خواهد شد.

تغییر مواضع بانک های جهانی

بیشتر بخوانید:

در شرایط  کنونی تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار، بانک‌های جهانی مجبور هستند که فعالیت‌های خودشان را به سمت چین و استراتژی‌های تجاری آسیایی متمرکز کنند. توسعه‌‌ی زیر بنایی نیاز به تامین مالی دارد و این هدف از طریق بانک‌های توسعه‌ی زیر بنایی فراهم شده است. چین بازارهای خود را از طریق کشورهای هنگ کنگ و لندن بین‌المللی کرده است. آمریکا از این فعالیت‌ها منع شده است. البته هدف چین مبارزه و مخالفت با بانک‌های آمریکایی نیست؛ بلکه هدف آن تجارت با سایر بانک‌های خارجی و وارد شدن در رقابت با آنها به طوری که معاملات صرفا از طریق دلار صورت نگیرد. این وضعیت، آمریکا را در معرض دو تصمیم قرار می‌دهد؛ آیا با انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور این کشور از کمک به چین دست می‌کشد یا برای کمک به کسب سود بیشتر به نفع سهامداران خود با استراتژی حذف دلار کشور چین همراهی کند؟

این مسئله تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار را افزایش می‌دهد که نقش آن در بازار طلا و نقره بسیار حاد است. چین هر دوی این بازارهای فیزیکی را تحت سلطه‌ی خود گرفته است و سایر بانک‌های بزرگ دیگر گزینه‌ای جز پیوستن به بورس معاملات آتی طلای شانگهای ندارند. تمام این عوامل در گذر زمان باعث تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار می‌شود.

نتایج تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار ؛ استراتژی جدید چین

تغییر مواضع بانک‌های جهانی به سمت چین

بیشتر بخوانید:

دو عامل مهم در نابسامانی اقتصاد جهانی

امروزه مقادیر زیادی دلار باقی مانده که از مالکیت خارجی دور است و یادگار زمانی هست که شرکت‌ها این مقادیر دلار را به عنوان ذخایر اصلی و ارز تجاری جمع‌آوری می‌کردند. بانک مرکزی چین احتمالا نیمی از ذخایر جهان را در اختیار دارد و اکنون به نفع آن است که این مقدار را کاهش دهد. آمریکا از داستان رشد اقتصادی جهانی به رهبری چین و سیاست‌های توسعه‌ی چینی جدا شده است. سوء استفاده‌ی آمریکا از امتیاز دلار در طول سال‌های اخیر از باعث بی اعتمادی کشورهای مخالف این روند شد و این کشورها اکنون مسیر رشد اقتصادی را در پیش گرفتند. در جلسه‌ی اقتصادی آسیا به میزبانی چین و روسیه، آمریکا دعوت نشده بود.

بودجه‌ی ضعیف دولت آمریکا و وابستگی آن به محرک‌های مالی، عرضه‌ی مداوم دلار را به کشورهای خارجی از طریق کسری تجاری پایدار، تضمین می‌کند. انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا فاجعه‌ای برای دلار محسوب می‌شود و تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار ممکن است باعث شود که این ارز به تدریج موقعیت و اعتبار خود را به عنوان ارز پرداختی در معاملات کشورهای صادرکننده‌ی نفت از دست دهد. این مسئله که آیا تاثیر نوسان طلا بر قیمت دلار، می‌تواند هدایت روند قیمت‌گذاری در بازارهای آینده را به عهده بگیرد یا نیاز به گذشت زمان دارد.

اگر چین در تسریع ضعیف شدن دلار بکوشد و ارزش طلا را بالا ببرد به اختلال در بازار دلار متهم می‌شود؛ اما چین نمی‌خواهد به این مسئله متهم شود به احتمال زیاد علت تعلیق قرارداد نفت برای یوان را توضیح می‌دهند. در حالی که آمریکا نگران مخالفت چین با روسیه به عنوان دولت برتر در قاره‌ی آسیا است، نمی‌توان نقش بازی‌های ژئوپلیتیک را نادیده گرفت. عواقب پایان دادن به هژمونی مالی آمریکا نباید دست کم گرفته می‌شد. سرمایه‌گذاران بازار‌های مالی غرب خطر پایان یافتن دوران طلایی دلار را احساس می‌کنند و کاهش قیمت دلار به شدت ملموس است.

حواله سوئیفت

برای ارسال حواله ارزی سوئیفت به چین با کارشناسان ما در صرافی ستاره سهیل در تماس باشید تا مبلغ قرارداد‌های خود را در سریع‌ترین زمان ممکن به حساب مستقیم شرکت یا فرد طرف معامله انتقال دهید.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ مهر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سه =

کانال تلگرام