صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

شکل‌گیری منطقه یورو در سال ۱۹۹۹ نقطه عطف بزرگی در تاریخ سیاست و اقتصاد بود. این اقدام منجر به تشکیل یک اتحادیه پولی در میان کشورهای اروپایی شد و این کشورها در سال ۲۰۰۲، استفاده از یورو به عنوان پول واحد را آغاز کردند و ناگهان منطقه یورو به بزرگترین نهاد اقتصادی در جهان تبدیل شد. در حالی که تمام کشورهای عضو منطقه یورو عضوی از اتحادیه اروپا (EU) هستند، تمام کشورهای اتحادیه اروپا یورو را قبول نکردند. در این مقاله، مزیت‌های نپذیرفتن یورو در اتحادیه اروپا را بررسی خواهیم کرد. همچنین شما می‌توانید مقاله مزایای به وجود آمدن واحد پولی یورو را هم مطالعه کنید.

در حال حاضر ۹ کشور وجود دارند که عضو اتحادیه اروپا هستند، اما نپذیرفتن یورو را ترجیح داده‌اند. قابل توجه‌ترین این کشورها، بریتانیا و دانمارک هستند که هر دو حق معافیت خود را در سال ۱۹۹۲ از پیمان اتحادیه اروپا دریافت کردند و حتی از اجبار به پیوستن به منطقه یورو و استفاده از ارز یورو معاف هستند. تمام کشورهای دیگر، به محض اینکه به معیارهای مشخص شده توسط اتحادیه اروپا دست یافتند، باید قیمت یورو را به عنوان واحد پول خود بپذیرند. در حال حاضر این کشورها شامل مجارستان، سوئد، بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، لهستان و رومانی هستند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا و نپذیرفتن یورو

آیا نپذیرفتن یورو بهتر است؟

در حالی که سیستم واحد ارز یورو مزیت‌های زیاد را برای ۱۹ کشور عضو منطقه یورو فراهم کرد، بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ و بحران مالی بعدی منطقه یورو، توجه‌ها به این منطقه را کاهش داد. برخی کشورهای غیرعضو در منطقه یورو در پذیرش یورو بسیار محتاط شدند و تاخیر در ورود به این اتحادیه پولی را ترجیح دادند. کشورهای اتحادیه اروپا که نپذیرفتن یورو را در سیاست اقتصادی خود قرار داده‌اند، از مزیت‌های مشخصی از جمله استقلال در اتخاذ تصمیمات و تدوین سیاست‌های پولی بهره می‌برند. در ادامه، مزیت‌های نپذیرفتن یورو را به صورت جزئی مرور خواهیم کرد.

تعیین مستقل قیمت ارز

کشورهای عضو منطقه یورو، صرفنظر از این که اقتصاد کشورهای دیگر به چه نحوری عمل می‌کند، تنها تحت تاثیر قیمت ارز مشترک یورو قرار می‌گیرند. در سال گذشته، ارزهای آن دسته از کشورهای اتحادیه اروپا که عضو منطقه یورو نیستند، بطور کلی بهتر از یورو عمل کردند. در حالی که یورو شاهد سقوط آزاد مداوم ارزش خود در برابر دلار آمریکا و سایر ارزها بود، زلوتی لهستان، فورینت مجارستان، کرون دانمارک و پوند انگلستان بهای بهتری داشتند.

آزادی در کنترل نرخ برابری ارز

بیشتر بخوانید:

چرا برخی کشورهای اروپایی یورو را به عنوان ارز رسمی خود نپذیرفته‌اند؟/a>

اسپانیا، ایتالیا و یونان که جزو کشورهای اتحادیه اروپا هستند، با چالش‌های اقتصادی بزرگ ناشی از بحران اقتصادی، بحران بدهی، درآمدهای بالا، تورم بالا و کاهش بهره‌وری مواجه شدند. این امر باعث از دست رفتن رقابت‌پذیری قیمت‌ها در صادرات این سه کشور شد| وضعیتی که در حالت عادی، کشورها از طریق کاهش ارزش ارز خود به منظور کاهش هزینه صادرات و جلب توجه کشورهای دیگر به اجناس خود، آن را اداره می‌کنند. هر چند، از آنجایی که یورو در میان ۱۹ کشور مشترک بوده و سیاست‌های مربوط به آن توسط بانک مرکزی اروپا تنظیم می‌شوند، هیچ یک از این کشورها به عنوان اعضای منطقه یورو قدرت یا اختیار کاهش ارزش ارز خود را ندارند. از طرف دیگر، بریتانیا که یکی از اعضای اتحادیه اروپا است، اما از همان ابتدا نپذیرفتن یورو را اعلام کرده بود و در واکنش به این بحران مالی قادر بود تا ارزش ارز خود را به سرعت کاهش دهد. بنابراین اقتصاد این کشور بسیار سریع‌تر از سایر کشورهای اتحادیه اروپا، به جایگاه قبلی خود بازگشت.

سیاست‌های پولی مستقل

سیاست های پولی نپذیرفتن یورو

در اوایل سال ۲۰۰۸، بریتانیا در مواجهه با بحران مالی جهانی قادر بود تا نرخ‌های سود خود را به سرعت کاهش دهد تا سرمایه‌گذاری و صرف هزینه در داخل کشور خود را تقویت نماید. بریتانیا از طریق بانک مرکزی خود یعنی بانک انگلستان، یک برنامه تسهیل کمی (که طبق این برنامه، بانک مرکزی اوراق قرضه بازارهای آزاد را خریدای می‌کند) را یکبار در مارس ۲۰۰۹ و دوباره در اکتبر ۲۰۱۱ به کار برد. تحلیلگران بر این باور بودند که این گام غیرمعمول، به ترمیم اقتصاد از طریق تقویت فعالیت‌های تجاری کمک کرده است. در نقطه مقابل بریتانیا، بانک مرکزی اروپا برنامه تسهیل کمی خود را تا مارس ۲۰۱۵، یعنی تا ۷ سال پس از شروع بحران، آغاز نکرد.

حساسیت به نرخ سود

بیشتر بخوانید:

چرا انگلیس از یورو استفاده نمی کند؟

کشورهایی وجود دارند که اقتصاد آن‌ها، به تغییرات نرخ سود به نسبت حساس‌تر هستند. به عنوان مثال، وام مسکن برای اکثر منازل شخصی در بریتانیا دارای نرخ‌های سود متغیر هستند، که بریتانیا را به کشوری بسیار حساس به نرخ سود تبدیل می‌کند. بریتانیا قادر است تا از طریق بانک مرکزی خود، نرخ‌های سود را به نفع اقتصاد خود مدیریت کنند. از آنجایی که کشورهای منطقه یورو محدود به احکام بانک مرکزی اروپا هستند، نمی‌توانند نرخ‌های سود خود را کنترل کنند. اسپانیا و یونان نیز همانند بریتانیا، حساسیت بالایی به نرخ‌های سود دارند، اما قادر نبوده‌اند تا نرخ‌های سود را به نفع اقتصاد خود اداره استفاده کنند.

آخرین مرجع وام

آخرین مرجع نپذیرفتن یورو

علیرغم این که ایتالیا کسری بودجه کمتری نسبت به بریتانیا دارد، بازپرداخت اوراق قرضه این کشور در مقایسه با بازپرداخت اوراق قرضه بریتانیا، بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ افزایش یافت. بحران بدهی مداوم اروپا، معیاری برای میزان حساسیت اقتصاد کشورهای منطقه یورو نسبت به افزایش بازپرداخت اوراق قرضه است. دلیل چنین رویداد ناخواسته‌ای این است که بانک مرکزی اروپا به طور معمول در صورتی که ذخیره نقدینگی موقت وجود داشته باشد، اوراق قرضه دولتی را خریداری نمی‌کند. در واقع یک کشور عضو منطقه یورو، بانک مرکزی ندارد تا به عنوان آخرین مرجع وام به نفع خود عمل کند. این موضوع باعث می‌شود که دولت‌های کشورهای عضو منطقه یورو، در فروش اوراق قرضه خود دچار مشکل شوند. در کشورهای غیرعضو در منطقه یورو، بانک مرکزی هر کشور به منظور جلوگیری از بحران نقدینگی، مداخله کرده و اوراق قرضه را خریداری می‌کند.

سهولت مقابله با فشارهای ناشی از تورم

بانک مرکزی اروپا در افزایش نرخ‌های سود به منظور کاهش تورم سریع عمل می‌کند، اما این کار به قیمت کاهش رشد یا بحران اقتصادی در بخش‌های از اتحادیه اروپا می‌شود. از طرف دیگر، بانک مرکزی در کشورهایی که سیاست نپذیرفتن یورو را در پیش گرفته‌اند، در صورتی که بخواهد از بحران اقتصادی یا رکود اقتصادی بلندمدت جلوگیری کند، می‌تواند تصمیم بگیرد که نرخ‌های سود را افزایش دهد یا متحمل نرخ تورم بالاتری شود.

مشکل با یورو یا مشکل با یک ارز مشترک؟

نپذیرفتن یورو و یا یک ارز مشترک

بریتانیا یکی از نمونه‌های موفق استفاده از واحد پول مشترک در میان چندین کشور مختلف (انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی) است که همه این کشورها از پوند استرلینگ استفاده می‌کنند. مفهوم «یک ارز متناسب با همه» با نرخ سود مشترک و سیاست پولی مشترک در میان ناحیه وسیع و متنوعی از اروپا، ایده‌ای چالش‎برانگیز بوده است. اتحادیه اروپا دارای موانع مختلف، فرهنگی و زبانی است که نقل و انتقال افراد و کسب و کارها را دشوار می‌کند. در حالی که یک شخص واجد شرایط در لندن می‌تواند برای یافتن کار، به آسانی به گلاسکو برود، یک نقل مکان مشابه مانند از یونان به هلند، ممکن است چالش‌های تفاوت زبانی، آب و هوایی و فرهنگی را ایجاد نماید.

بیشتر بخوانید:

چرا یورو به وجود آمد و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

بحران اقتصادی سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱، نقاط ضعف منطقه یورو را آشکار کرد که ناشی از اشتراک واحد پول و سیاست‌های پولی بین کشورها بود، در حالی که شیوه‌های وام‌گیری، وام‌دهی و پس‌انداز بسیار متفاوتی با یکدیگر داشتند. در عین حال، اقدام تحت یک سیاست پولی مشترک بدین معنا است که کشورها قادر به واکنش نشان دادن به مشکلات اقتصادی متفاوت نیستند. بانک مرکزی اروپا به دنبال ترس از به وجود آمدن تورم بالا در آلمان، نرخ‌های سود را در سال ۲۰۱۱ بالا برد، اما این تصمیم وضعیت اقتصادی را در یونان، پرتغال و ایتالیا که درگیر هزینه‌کرد و سرمایه‌گذاری کمتری در کشور خود بودند، وخیم‌تر کرد. ماهیت یک اتحادیه به این معنا است که گاهی اوقات تصمیمات مشترک ممکن است برای برخی کشورها مطلوب‌تر و برای کشورهای دیگر کمتر مناسب باشد.

کلام آخر

پذیرش یورو مزیت‌های زیادی از جمله شفافیت و پایداری قیمت‌ها، بازار مالی واحد، حذف کارمزدها و مشکلات مربوط به نرخ تبادل ارزی و افزایش سهولت در مسافرت و تجارت را برای کشورهای عضو منطقه یورو فراهم کرد. هرچند، چالش‌های اقتصادی ناشی از بحران مالی، منجر به بروز تردیدهایی درباره حیات بلندمدت یورو شد. مشخص شد که برخی کشورهای عضو اتحادیه اروپا، مانند بریتانیا، که نپذیرفتن یورو را بهتر می‌دانند و قادر به تدوین سیاست‌های پولی خاص خود بودند، پس از بحران مالی، موفق‌تر از کشورهای عضو منطقه یورو بوده‌اند.

اگر برای مسافرت، تحصیل و کسب و کار نیاز به ارز کشورهای دیگر داشتید، صرافی ستاره سهیل با سابقه درخشان و اعتبار کسب شده،  امکان تبدیل انواع ارز اسکناس و حواله وسترن یونیون به کشورهای مختلف را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به مشتریان ارائه می‌دهد.

نویسنده :
انتشار : ۱۰ اردیبهشت ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =

کانال تلگرام