صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

سرمایه‌گذاران به مدت چندین دهه از منحنی بازدهی خزانه‌‌ ‌آمریکا به عنوان شاخص قابل اطمینان رکود اقتصادی استفاده کرده‌اند. توسعه اقتصادی معمولا با یک منحنی بازدهی متمایل به مسطح شدن همراه است. منحنی بازده خزانه‌ي آمریکا معمولا در انتهای چرخه‌ اقتصادی آنقدر مسطح می‌شود که در نهایت وارونه می‌شود یعنی به حالت منفی درمی‌آید. این منحنی پس از وارونگی به سرعت شیب گرفته و نتیجه آن رخ دادن یک رکود اقتصادی است. می‌توانید در نمودار زیر ببینید که منحنی بازدهی آمریکا قبل از هر یک از پنج رکود اقتصادی قبلی دچار وارونگی شده است.

رکود

فرآیند وارونگی منحنی بازده، درست قبل از رکود اقتصادی رخ می‌دهد؛ زیرا دلالان اوراق قرضه نشان می‌دهند که ریسک کوتاه مدت از ریسک بلند مدت بیشتر است. اگر این دو عنصر منحنی بازدهی را به صورت جداگانه بررسی کنیم، خواهیم دید که قبل از وقوع یک رکود اقتصادی، بازده کوتاه مدت افزایش یافته و در نهایت از بازده بلند مدت پیشی می‌گیرد.

وقتی رکود اقتصادی رخ می‌دهد، هر دو منحنی بازده کوتاه مدت و بلند مدت سقوط می‌کنند و علت آن هم این است که سرمایه‌گذاران به دارایی‌های امن مانند خزانه آمریکا هجوم می‌برند. بازده دو ساله‌ خزانه، سریع‌تر از بازدهی ده ساله سقوط می‌کند، که منجر به شیب تند منحنی بازده می‌شود. اگر بتوانیم از این شاخص که در گذشته بسیار دقیق بوده است برای پیش‌بینی تمام رکودهای اقتصادی گذشته استفاده کنیم، به موفقیت چشمگیری دست یافته‌ایم.

پس از آنکه فدرال رزرو آمریکا یک سیاست آزادانه را برای مبارزه با پیامد‌های حاصل از رکود بزرگ اقتصادی در سال ۲۰۰۸- ۲۰۰۹ در پیش گرفت، سیاست پولی ایالات متحده آمریکا مشابه با سیاست پولی کشور ژاپن انتخاب شد. نرخ بهره موثر فدرال به صفر سقوط کرد تا مردم به وام گرفتن تشویق شوند و موجودی دو ساله‌ خزانه به بهای تقریبی چندین تریلیون دلار توسط فدرال رزرو خریداری شد تا نقدینگی را به بانک‌ها تزریق کند.

رکود

رکود

خیلی‌ها این دو تاکتیک فدرال رزرو را شکلی از سیاست پولی کاملا آزمایشی در نظر گرفتند؛ البته ژاپنی‌ها این تاکتیک‌ها را خیلی پیش‌تر از آمریکا به کار گرفته بودند. بانک ژاپن نرخ سود خود را در اوایل دهه ۱۹۹۰ به نزدیک صفر رساند و ترازنامه‌ی آن‌ها در آستانه‌ي تغییر قرن و با خرید اوراق قرضه، شروع به مواجهه با تورم کرد.

حالا این اطلاعات چه سرنخی از قابل اطمینان بودن منحنی بازده به عنوان شاخص یک رکود اقتصادی در اختیار ما قرار می‌دهد؟ این اطلاعات به ما می‌گوید که این شاخص می‌تواند بسیار ناکارآمد باشد. از وقتی که ژاپن شروع به استفاده از این نوع سیاست پولی کرد، منحنی بازده آن دیگر مانند قبل قادر به پیش‌بینی رکودها نبود. آخرین باری که منحنی بازدهی ژاپن توانست به طور موفقیت‌آمیز یک رکود اقتصادی را پیش‌بینی کند، سال ۱۹۸۹ بود؛ یعنی درست قبل از آن که ژاپن از قید و بند سیاست‌های پولی موفق خود رها شود. حالا منحنی بازده اقتصادی ژاپن وارونه نمی‌شود و گاهی به صورت تصادفی قبل یا حین یک رکود اقتصادی کارایی دارد.

مقاله‌های مرتبط:

علت عدم وارونه شدن منحنی بازده اقتصادی ژاپن، نرخ سود صفر درصد بانک مرکزی است و خرید عمده‌ اوراق قرضه‌ي ژاپن فشار نزولی شدیدی بر بازده اوراق قرضه‌ي کوتاه مدت وارد کرده است. یادتان باشد در چرخه‌های اقتصادی گذشته‌ آمریکا، بازده دو ساله از بازده ده ساله تجاوز می‌کرد و موجب فرآیند وارونگی منحنی بازدهی اقتصادی می‌شد. با وجود چنین فشار نزولی شدیدی بر بازدهی‌های کوتاه مدت، شاید خزانه‌ دوساله آمریکا هرگز نتواند با بازده بلند مدت برابری کند. بنابراین فرصت خوبی است که منحنی بازدهی اقتصادی آمریکا این بار علامت هشدار را نشان ندهد. بر اساس تقلید فدرال رزرو از بانک ژاپن، ناکارآمدی منحنی بازدهی اقتصادی آمریکا به عنوان شاخص رکود اقتصادی نباید خیلی جای تعجب داشته باشد.

اگر نتوان به منحنی بازدهی استناد کرد، در این صورت رکود اقتصادی بعدی به بسیاری از سرمایه‌گذاران شبیخون خواهد زد. افرادی که در گذشته از منحنی بازدهی آمریکا برای پیش‌بینی رکود اقتصادی استفاده می‌کردند، در انتظار وارونگی خواهند بود که هرگز از راه نخواهد رسید. وقتی منحنی بازدهی آمریکا سیر نزولی در پیش می‌گیرد، معمولا چند ماه تا یک سال طول می‌کشد تا رکود اقتصادی اتفاق افتد. وقتی منحنی بازدهی شیب نزولی پیدا می‌کند( که این شیب هم اکنون آغاز شده است)، سود اوراق قرضه کاهش یافته و قیمت‌ها بالا می‌رود.

رکود

منحنی بازدهی اقتصادی آمریکا همیشه رکودهای اقتصادی را با وارونگی پیش‌بینی نمی‌کند. ژاپن نمونه‌ بزرگی از این حقیقت است و سیاست پولی آمریکا در حال حاضر شباهت زیادی با سیاست پولی ژاپن دارد. تکیه‌ بیش از حد بر داده‌های گذشته، گاهی عواقب سختی در پی دارد.

نویسنده :
انتشار : ۵ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (4)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − یک =

کانال تلگرام