صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷
021 54506

شروع کسب و کار از صفر بنا به تفکر اکثر مردم کار چندان ساده‌ای نیست. البته اگر ندانید که مسیر پیش روی شما چگونه است، کار کمی پیچیده می‌شود. در صورتی که بدانید چشم‌انداز کاری شما به چه ترتیب است، چگونه تامین مالی داشته باشید و به تدریج برند خود را بسازید. برای شروع هر فعالیت اقتصادی و راه‌اندازی کسب و کار باید برنامه‌ریزی کرد. گام‌هایی که شما را به موفقیت می‌رسانند را شناسایی کرده و با آگاهی پیش روید.

قدم نخست در شروع کسب و کار از صفر

قبل از شروع کسب و کار باید به پرسشی اساسی پاسخ بدهید. این پرسش اساسی درباره سبک زندگی مورد علاقه‌تان است. باید از خود بپرسید که خواهان رسیدن به چه جایگاهی در زندگی خود هستید و اولویت‌هایتان برای کار و… به چه صورت است. سرگرمی‌ها، علاقمندی‌ها، خواسته‌ها و نیازهای شما در زندگی چیست و چگونه می‌توانید به آنها دست پیدا کنید.

کسی می‌تواند تجارت یا هر گونه فعالیت کاری خود را به شکلی موفق پیش ببرد که شناخت خوبی از خود و برنامه‌ریزی دقیقی برای رسیدن به اهدافش داشته باشد. برای شروع کسب و کار از صفر باید نگاهی دقیق به وضعیت زندگی خود کرد. باید زندگی ایده آل خود را متصور شد و به خود اعلام کرد که زندگی ایده‌آل دقیقا چه تعریفی دارد.

 چشم انداز

شناسایی مهارت‌ها و توانایی خود

فهرستی از توانایی‌های خود را بنویسید. ببینید که نقاط قوت شما چیست و چگونه می‌توانید به کمک توانایی‌های خود بر شکست‌ها و ضعف‌ها غلبه کنید. در واقع به نوعی تفکر استراتژیک و برنامه‌ریزی دقیق نیازمند هستید. شناسایی توانایی‌ها به شما کمک می‌کند تا در جهت رفع نقص‌ها و تقویت نقاط مثبت خود پیش بروید و با شناختی که نسبت به خود پیدا می‌کنید، مسیر حرفه‌ای‌تان را مدیریت کنید.

مشخص کردن شکل ایده‌آل شغلی

برای شروع کسب و کار از صفر باید برای خودتان مشخص کنید که علاقه‌مند به انجام چه نوع شغلی هستید. دوست دارید که استارتاپی را راه‌اندازی کنید و با تمام سختی‌هایش کنار بیایید و آن را مدیریت کنید؟ دوست دارید کسب و کاری خانوادگی راه‌اندازی کنید یا تمایل دارید که در شرکتی بزرگ برای دیگری کار کنید. باید چشم‌انداز شغلی را که دوست دارید، کاملا مشخص کنید. در این صورت است که می‌توانید به شکل هدف‌مند جلو بروید.

شکل شغل

تهیه و تنظیم فهرست

بعد از اینکه ابعاد مختلف زندگی خود را به خوبی بررسی کردید و شناختید، لازم است تا برای خود فهرستی تهیه کنید و در آن از ارزش‌هایی بنویسید که در رابطه با کار و زندگی شخصی شما وجود دارد. باید ارزش‌های خود را برای تعیین مسیر کاری بدانید تا از آنها در اقدامات مختلفی که صورت خواهید داد، استفاده کنید. برای مثال مشخص کنید که برای چه به کار کردن می‌پردازید و ارزش‌های شخصی شما چگونه در شغل‌تان متبلور می‌شود؟

مثلا برخی از افراد معتقد هستند که راه اندازی کسب و کار از صفر به آنها آزادی عمل می‌دهد تا برای خود کار و زندگی کنند. در صورتی که مشغول شدن در شرکت و… باعث می‌شود که آرزوهای شخصی دیگر را به ثمر برسانند. برخی دیگر به دنبال راه اندازی کسب و کار از صفر هستند تا به معنای واقعی کلمه، از کاری که می‌کنند راضی باشند و دیگر چیزی در ساختار سازمانی کارشان، آنها را آزار ندهد. در هر حال ارزش‌های مختلفی برای راه‌ اندازی کسب و کار از صفر وجود دارد و هر کس اهدافی را دنبال می کند که برایش از ارزش بیشتری برخوردار است.

 فهرست نویسی

اقدامات بعدی در شروع کسب و کار

بعد از اینکه کاملا بر اهداف خود واقف شدید، بهتر است به سراغ برنامه‌های فنی‌تر و تخصصی‌تر بروید و مشخص کنید که قرار است در طول راه خود چه قدم‌هایی بردارید و چگونه کسب و کارتان را مدیریت کنید، چه برنامه‌هایی اجرا کنید و… . برنامه‌ریزی استراتژیک یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای راه اندازی کسب و کار از صفر به آن نیاز دارید. پس مواردی مانند مشتریان، بازارهایی که قرار است در آنها مشغول به کار بشوید و… را به خوبی بررسی کنید و پیش بروید.

نویسنده :
انتشار : ۲۶ تیر ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

کانال تلگرام