صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
021 54506

گردش پول در هند به این صورت است که با آزادسازی نقدینگی از سوی بانک مرکزی هند پول از طریق تراکنش‌های مالی و معاملات به گردش در می‌آید. پول در گردش از سوی دولت صرف پرداخت حقوق مردم، خرید محصولات و خدمات و ارائه یارانه‌های مختلف در بخش‌های گوناگون می‌شود.

در واقع بخشی از این پول در گردش در بازار خرج می‌شود و بخش دیگر آن به بانک‌ها بازمی‌گردد. این بازگشت به بانک از طریق کارمندانی صورت می‌گیرد که بخشی از پول در گردش را خرج کرده و بخش دیگر آن را برای کسب سود به بانک می‌سپارند. تاجران هم به همین روش عمل می‌کنند و پول در گردش پس از صرف شدن برای شکل‌گیری معاملات، به بانک و حساب تجار باز می‌گردد. ساز و کار گردش پول در هند تقریبا مشابه گردش در سایر کشورها است. روند نظارت بانک مرکزی و عملکرد بانک‌ها هم مشابه است. در این نوشتار سعی شده است به سادگی پول در گردش در هند شرح داده شود.

ساز و کار گردش پول در هند

گردش پول در هند

همان طور که در سطور پیشین عنوان شد، بیشتر پول در گردش در هند در مسیری میان مردم عادی، تاجران و بانک‌ها جابجا می‌شود. بانک‌ها هم به سپرده‌های افراد کمی سود اختصاص می‌دهند. بانک‌ها برای پرداخت این میزان سود، نیاز به کسب درآمد دارند. این تامین بودجه هم با پرداخت وام‌ پیگیری می‌شود. پول در گردش میان وام‌گیرندگان و سپرده‌گزاران باید از طریق مقدار پولی در جریان باشد که هر بانک در اختیار دارد. بانک مرکزی هم اوضاع کلی را تحت کنترل دارد.

نقش بانک مرکزی هند چیست؟

اگر بانک مرکزی پولی برای بازپس‌دهی و ارائه سود به سپرده‌گزاران در اختیار نداشته باشد، از بانک مرکزی کمک خواهد گرفت. این مبلغ قرض که از بانک مرکزی دریافت می‌شود به بانک‌ها کمک می‌کند تا امور خود را با امنیت خاطر بیشتری مدیریت کنند. در اینجا وظیفه بانک مرکزی بسیار سنگین خواهد بود و باید جانب احتیاط را برای پرداخت به بانک‌ها به خوبی رعایت کند.

بیشتر بخوانید:

آینده بانکداری از دست بانک ها خارج خواهد شد؟

بانک‌ها چه زمانی در دردسر می‌افتند؟ زمانی که به مقروضین ورشکسته‌ای پول می‌دهد که سود پول دریافتی را نمی‌توانند بازگردانند و ضمنا در موقعیتی هم نیستند که پول دریافتی را هم بازگردانند. چنین مساله‌ای باعث دردسر بزرگی برای بانک‌ها خواهد شد.

در این صورت، بانک قادر به پرداخت سود درخواستی سپرده‌گزاران نخواهد بود. این مشکل در هند با عنوان «دارایی‌های ناکارآمد» معروف است. گاهی این مشکل منجر به دخالت بانک مرکزی می‌شود و باید اوضاع به کمک آن حل بشود.

اشکال مختلف گردش پول و نقدینگی

گردش پول در هند

در مثال‌های قبلی که عنوان شد، تنها به یک نوع ساده از سپرده‌گزاری پرداخته شد اما در واقع، انواع مختلفی از سپرده‌گزاری وجود دارد. نوع دیگری از سپرده‌ها و حساب‌ها، حساب‌های جاری هستند که متعلق به کسب و کارهای بزرگ بوده و از آن‌ها برای پرداخت‌های مختلف بانکی استفاده می‌شود. حساب‌های پس‌انداز خانوار هم نوع دیگری از حساب‌ها است که امکان پرداخت‌ها از طریق چک بانکی با آن هم وجود دارد.

نوع دیگری از سپرده‌ها، سپرده‌های ثابتی هستند که نمی‌توانند برای پرداخت در کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار بگیرند اما در بلندمدت قابل برداشت و بهره‌برداری هستند. در هند، دفاتر پستی هم وجود دارند که بعضا، برای نوعی از پرداخت‌ها استفاده می‌شوند. این دفاتر هم به عنوان بخشی از روند گردش پول در هند فعال هستند. پول رایج‌ترین و معروف‌ترین شکل نقدینگی در جامعه است و در قالب حساب‌های جاری مورد بهره‌برداری و استفاده قرار می‌گیرد.

بانک‌ها هم مبالغی را روزانه در خودپردازهای خود برای ملزومات روزانه در اختیار دارند. در اینجا تعریف مهمی مطرح می‌شود. بانک‌ها دو نوع جریان نقدینگی را پوشش می‌دهند. مقدار پولی که در اختیار عموم قرار می‌گیرد و به استفاده مردم درمی‌آید و مبلغی که تحت کنترل بانک‌ها است. پس پول در گردش عمومی، پول در گردش منهای پولی است که در بانک‌ها نگهداری می‌شود. بانک‌ها برای پرداخت‌ها از حساب‌ها جاری و سپرده استفاده می‌کنند.

گردش پول در دیگر نقاط دنیا چگونه است؟ گردش مالی در ایران هم روندی مشابه دارد؟

لازم به ذکر است با استفاده از خدمات صرافی ستاره سهیل برای ارسال حواله روپیه به هند می‌توانید خیلی راحت و سریع  مبلغ مورد نظرتان را به حساب شخص یا شرکت‌هایی که در هند حضور دارند ارسال کنید.

نویسنده :
انتشار : ۲۶ آذر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 12 =

کانال تلگرام