صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

بازار طلای خاورمیانه متشکل از برخی از قدیمی‌ترین بازارهای طلا در جهان است. طبق آخرین داده‌های مربوط به مطالعات تقاضای طلا، شورای جهانی طلا بیان کرده است که در میان چندین بازار طلای خاورمیانه ، کشورهای ایران، مصر و عربستان سعودی متمایزترین بازارهای طلای این منطقه را دارا هستند.

به نظر می‌رسد که مصرف کننده‌های بازارهای طلای کشورهای ایران، مصر و عربستان سعودی به اندازه‌ای تقاضا برای طلا تولید می‌کنند که بتوان آن‌ها را به طور مجزا دسته‌بندی کرد. به عبارت دیگر، بازار طلای خاورمیانه در این کشورها به حدی بزرگ است که می‌توان آن‌ها را به طور مجزا تحلیل کرد. بنابراین در ۴ مقاله متناوب ابتدا بازار طلای خاورمیانه و سپس بازارهای طلای این سه کشور به طور مجزا مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

اینفوگرافی: ۳۱ حقیقت جالب در مورد طلا که نمی دانستید

مشابه با دیگر بازارهای طلای آسیایی همچون بازار طلای دوبی، ترکیه و هند، خرید طلا در این کشورها نه تنها بر مبنای ارزش‌های سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد، بلکه جنبه‌های زیبایی‌شناسی هم یکی دیگر از دو عامل اصلی خرید طلا در این کشورها است. بنابراین بسیار مهم است که به تقاضای بازار طلای خاورمیانه برای جواهرات، شمش و سکه طلا از هر دو جنبه سرمایه‌گذاری و زیبايي‌شناسانه نگریسته شود.

سرمایه‌گذاری و تقاضای مصرف‌کننده

سرمایه گذاری روی طلا

شورای جهانی طلا (WGC) تخمین زد که تنها برای سال ۲۰۱۵ تقاضا طلای برای جواهرسازی در کشور عربستان سعودی مجموعا به ۶۸/۹ تن رسید؛ در حالی که همین تقاضا در کشورهای ایران و مصر به ترتیب برابر با ۳۶/۵ و ۳۸/۵ تن بوده است. اما در بخش شمش و سکه طلا، تخمین شورای جهانی طلا برای سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که ایران با تولید تقاضای ۳۲/۸ تنی پیشتاز بوده است. در حالی که این عدد برای کشورهای عربستان سعودی و مصر به ترتیب برابر با ۱۵/۷ و ۴/۹ تن است.

بیشتر بخوانید:

۷ دلیل برای سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸

از طرف دیگر، بازار طلای امارات متحده عربی هم در این شاهد تقاضای ۸/۶ تنی طلا برای سرمایه‌گذاری در شمش و سکه طلا بوده است. در نتیجه در سال ۲۰۱۵ کشور ایران به تنهایی ۵۰ درصد از تقاضای بازار طلای خاورمیانه برای سرمایه‌گذاری را به خود اختصاص داده است.

با تجمیع تقاضای طلای این کشورها برای هر دو بخش سرمایه‌گذاری و جواهرسازی می‌توان دریافت که در میان این سه کشور، عربستان صعودی با ۸۴/۵ تن طلا در صدر قرار دارد. ایران و مصر هم به ترتیب ۷۰/۹ تن و ۴۱/۱ تن تقاضا برای طلا داشته‌اند. در نتیجه، مجموع تقاضای طلای این سه کشور ۱۹۶/۵ تن بوده که این عدد در واقع تقریبا ۶۸ درصد از کل تقاضای بازار طلای خاورمیانه در سال ۲۰۱۵ بوده است؛ به طوری که بازار طلای کشورهای دیگر این منطقه همچون امارات را کاملا پشت سر می‌گذارند.

تاریخچه‌ای مختصر از بازار طلای خاورمیانه

تاریخچه ای مختصر از بازار طلای خاورمیانه

تا زمان فروپاشی مخزن طلای لندن در سال ۱۹۶۸، بخش بزرگی از طلای مورد نیاز منطقه خاورمیانه را بازار طلای لندن تامین می‌کرد. تا قبل از این سال بازار طلای لندن از طریق شعبه‌های منطقه‌ای خود در شهرهای مختلف از جمله بیروت، طلای مورد نیاز کشورهای مختلف منطقه از جمله بحرین، کویت، سوریه، لیبی، ترکیه و عربستان سعودی را به طور مستقیم تامین می‌کرد. اما از سال ۱۹۶۸، زوریخ سوئیس با خرید طلای آفریقای جنوبی در حقیقت بخشی از بازار طلای لندن را تصاحب کرد.

بیشتر بخوانید:

چه عواملی روی قیمت طلا تاثیرگذار هستند؟

اما در درون منطقه، اعتبار بازار طلای دوبی از دهه ۱۹۶۰ به عنوان نقطه قاچاق و توزیع طلا از اروپا به هند، پاکستان، ایران و دیگر کشورهای منطقه رو به فزونی گذاشت.

در عصری که معاهده برتون وودز قیمت طلا را تثبیت کرد، بازار طلای بیروت در لبنان به یکی از بزرگ‌ترین نقاط قاچاق طلا در خاورمیانه تبدیل شد که وظیفه آن تامین طلای قاهره، دمشق و بعدها ترکیه بود. اما جنگ‌های داخلی لبنان در دهه ۱۹۷۰ بازار طلای خاورمیانه را بیش از پیش به سمت نقاط مرکزی‌تر همچون دوبی در امارات و جده در عربستان سوق داد.

از گذشته تا کنون شهر جده به دلیل موقعیت استراتژیک خود در مجاورت با دریای سرخ یکی از مراکز مهم تجارت طلا بوده است و از زمان تاسیس این بازار تا کنون به بازارهای طلای مجاور در کشورهایی همچون مصر و دیگر کشورهای شمال آفریقا خدمات خود را ارائه می‌دهد.

بازارهای طلای دوبی و ترکیه توجه رسانه‌ای بسیاری را به سمت خود جذب کرده‌اند، اما از رقبای منطقه‌ای آن‌ها تا کنون غفلت شده است. بازارهای طلای کشورهای ایران، عربستان صعودی و مصر هر کدام بسته به مقیاس خود سهم بزرگی از تقاضای بازار طلای خاورمیانه را به خود اختصاص داده‌اند و نمی‌توان از اهمیت آن‌ها چشم‌پوشی کرد. بنابراین با ما همراه باشید تا در سه مقاله بعدی بازار طلای این سه کشور را به طور مجزا بررسی کنیم.

اگر علاقمند به سرمایه‌گذاری روی طلا هستید با استفاده از خدمات خرید و فروش انواع سکه‌های بانکی با بالاترین قیمت خرید و پایین‌ترین قیمت فروش در صرافی ستاره سهیل، می‌توانید اقدام به خرید سکه کنید.

انتشار : ۳۰ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 3 =

کانال تلگرام