صرافی ستاره سهیل
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
021 54506

برخی افراد باور دارند که سرمایه‌گذاران از موقعیت خود خوشنود هستند. زیرا شاخص نوسان (Volatility Index or VIX) در چند ماه گذشته به کم‌ترین مقدار خود تا کنون بوده است. این امر به ویژه زمانی رخ داده است که شاخص‌های مهم سهام آمریکا به بالاترین مقدار خود تا کنون رسیدند. VIX میزان نوسان موجود در شاخص S&P 500 را اندازه‌گیری می‌کند و اغلب «شاخص ترس و ریسک‌پذیری» نامیده می‌شود. این نتیجه‌گیری به نوبه خود این ترس را به دنبال دارد که بازارها در برابر اصلاحات شکننده‌تر شده‌اند. این ترس پس از افزایش تنش‌ها با کره شمالی بیش‌تر هم شد و VIX ناگهان به ۷۰ درصد رسید. اگر تنها سطح VIX را در نظر بگیرید و به دیگر اطلاعات شهودی سرمایه‌گذاران توجه نکنید، این نتیجه‌گیری منطقی است.

اما تصویر کامل‌تری که سرمایه‌گذاران را هم در نظر گرفته باشد، حاکی از خوشنودی بسیار کم‌تر آن‌ها است. اگر سرمایه‌گذاران واقعا از وضعیت خود خوشنود بودند، فهرست اوراق بهادار آن‌ها پر از معاملات خطرپذیر بود. هم‌چنین سرمایه‌گذاران، معاملات محافظه‌کارانه کمتری در برابر کاهش ارزش سهام انجام می‌دادند. در واقع، نشانه‌هایی وجود دارند که سرمایه‌گذاران در چنین وضعیتی هستند.

بازار شکننده

مقاله‌های مرتبط:

به طور مثال، صندوق‌های پوشش ریسک یا سرمایه (Hedge Fund) که افزایش بازگشت آن‌ها وابسته به وام‌ها و دیگر اَشکال بهره‌برداری است، تا حد زیادی دارای وضعیت‌های بهره‌برداری شبکه‌ای هستند. این وضعیت‌ها کمتر از میانگین‌های طولانی‌مدت هستند. به طور مشابه، در سال جاری بهره کوتاه‌مدت بورس اوراق بهادار نیویورک (New York Stock Exchange یا NYSE) به عنوان درصدی از سهامی که در دست سهام‌داران است (Outstanding Shares) افزایش داشته و بیش از میانگین آن در هشت سال گذشته بوده است. این سهام، معیاری از شک و تردید سهام‌داران در مورد سطوح بازار است.

نسبت پراکندگی (Put-Call) که اغلب برای اندازه‌گیری حالت بازار به کار می‌رود، در ماه گذشته پیش از افزایش و سپس سقوط VIX، نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران در حال محافظت خود در برابر شکست‌ها هستند. نسبت Put-Call با تقسیم تعداد قراردادهای اختیار فروشی که معامله شده (که مالکین را قادر به فروش ضمانت می‌کند) بر تعداد قرارداد اختیار معامله (که مالکین را قادر به خرید ضمانت می‌کند) به دست می‌آید.

بنابراین حداقل بر اساس جایگاه سرمایه‌گذاران، به نظر نمی‌رسد این دسته از افراد از وضعیت خود راضی باشند. درنتیجه، اگر اتفاق غیرمنتظره‌ای منجر به اصلاحی در بازار شود، اثر آن بر این دسته از افراد احتمالا محدود خواهد بود.

نویسنده :
انتشار : ۷ شهریور ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × دو =

کانال تلگرام