صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

شاخص ارزی در پنجمین روز هفته بیشتر در محدوده ۳۸۵۰ تا ۳۸۶۵ تومان نوسان داشت که این کم‌ترین میزان نوسان از انتهای دی ماه بود. روز گدشته فاصله سقف و کف دلار در حالی به ۱۵ تومان رسید پیش از این در ماه بهمن کم‌ترین فاصله این دو نرخ ۳۰ تومان بود. شاخص ارزی در نهایت در این روز کم‌نوسان با قیمت ۳۸۶۵ تومان به کار خود پایان داد که ۷ تومان بالاتر از روز سه‌شنبه بود.

به گفته کارشناسان، عامل اصلی کاهش دامنه نوسانات ارزی تغییر تاکتیک جدید بازارساز بود که از روز سه‌شنبه کلید خورد و اثرات آن روز چهارشنبه هم ادامه داشت. بازارساز در روزهای ابتدایی هفته اقدام به عرضه دلار ارزان کرده بود اما از روز سه‌شنبه این رویه را تغییر داد و ارز را با قیمتی نزدیک به نرخ بازار عرضه کرد. این اقدام موجب شد تا تقاضای کاذب از بازار خارج شود و صف‌های مقابل صرافی‌ها شکسته شود؛ در نتیجه طی چند روز نوسان نرخ ارز کاهش پیدا کرد. با این حال، اجرای سیاست عرضه دلار در بسته‌های ۵ هزارتایی در روزهای ابتدایی هفته، انتظارات شماری از بازیگران آماتور را تحت تاثیر قرار داده است. این عده که پس از اجرای این سیاست وارد بازار شده بودند، روز چهارشنبه هم به صورت اندک در برابر برخی صرافی‌ها حضور یافتند. به گزارش دنیای اقتصاد، در این شرایط، به‌نظر می‌رسد ماموریت دوم بازارساز مدیریت انتظارات این دسته از بازیگران و جلوگیری از شکل‌گیری یک بازی باخت-باخت است. بازارساز ماموریت اول که همان صف شکنی متقاضیان ارز در مقابل صرافی‌ها بود را به‌خوبی صورت داد، ولی برای مدیریت بهتر بازار در روزهای آینده لازم است به مدیریت انتظارات بازیگران آماتور نیز توجه گردد و دیپلماسی رسانه‌ای مناسبی اتخاذ شود.

نرخ دلار

اقدامات بازارساز

بازارساز با تغییر تاکتیک عرضه ارز از روز سه‌شنبه توانست تا حد زیادی عناصر نوسان‌گیر در بازار دو روز گذشته را محدود کند. در سه روز ابتدایی هفته بازارساز دلار را از طریق صرافی‌های منتخب با قیمتی بین ۷۰ تا ۱۰۰ تومان زیر قیمت بازار عرضه کرد. روز سه‌شنبه این سیاست تصحیح شد و عرضه ارز با قیمتی نزدیک به نرخ بازار جای آن را گرفت. با این حال، اجرای سیاست عرضه دلار ارزان برای همین مدت محدود هم موجب شد بخش اندکی از بازیگران آماتور وارد بازار شوند. این افراد تصور داشتند که پس از سیاست‌های عرضه دلار ارزان، باز هم قیمت بالاتر خواهد رفت؛ بنابراین تصمیم داشتند که پیش از بالا رفتن قیمت اقدام به تهیه دلار کنند. به گفته فعالان، حضور این دسته در بازار ارز روز چهارشنبه کم‌تر شد اما هنور هم عده‌ای با این تفکر در بازار حضور دارند.

در این شرایط به‌ نظر می‌رسد بازارساز در کنار طراحی‌های تاکتیکی در سمت عرضه، باید در برابر انتظارات هم دیپلماسی مناسبی اتخاذ کند تا مانع از شکل‌گیری یک بازی باخت-باخت شود. در واقع، در کنار ادامه عرضه ارز نزدیک به قیمت بازار بهتر است که انتظارات بازیگران خرد و آماتور هم مدیریت شود تا از زیان خانوارها و ضربه به اقتصاد کشور جلوگیری شود. در واقع، اگر بازیگران آماتور اقدام به تهیه ارز کنند و در آینده قیمت دلار پایین‌تر بیاید، بخشی از پس‌انداز خانوارها از بین خواهد رفت. در مقابل، اگر قیمت دلار تحت تاثیر ورود آماتورها نوسانی شود، اقتصاد ملی با زیان مواجه خواهد شد. به این ترتیب، بهتر است پیش از اینکه این بازی شکل بگیرد، بازارساز با سیاست و دیپلماسی رسانه‌ای مناسب از آن جلوگیری کند.

درحالی‌که دامنه نوسان روز چهارشنبه به‌دلیل تاکتیک صحیح بازارساز محدود بود، در ساعات انتهایی روز معامله‌گران ارزی پس از خروج صرافی‌های بانکی سعی داشتند قیمت‌ها را دچار نوسان کنند. این دسته در بازار غیررسمی حدود ساعت ۵ بعدازظهر قیمت را وارد محدوده ۳۸۷۰ تومان کردند. تکیه‌گاه این دسته در بالا بردن قیمت بیشتر بر جوسازی پیرامون اخبار سیاسی بود.

 

منبع:‌ اقتصاد آنلاین

نویسنده :
انتشار : ۷ بهمن ,۱۳۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + دو =

کانال تلگرام