صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

لندن را از دیرباز به عنوان بزرگ‌ترین مرکز تجارت طلا در جهان می‌شناسند؛ اما تا به امروز هیچ‌کس نمی‌توانست بگوید چقدر طلا در این پایتخت وجود دارد. داده‌های جدید افشا کرده‌اند که حدود ۷۵۰۰ تن طلا در مارس سال جاری در گنجینه طلای لندن نگهداری می‌شده است که چیزی بالغ بر پانصد و نود و شش هزار شمش طلا به ارزش ۲۲۷ میلیارد یورو است.

این داده‌ها در راستای جنبش جدید پیرامون شفافیت بیشتر در حوزه‌ي بازار طلا و تشویق سرمایه‌گذاران برای خرید این فلز گرانبها توسط «انجمن بازار طلای لندن» (LBMA) منتشر شده است. حدود ۶۸ درصد از ذخایر فیزیکی طلای لندن در اختیار بانک مرکزی انگلستان است که حدود پنج هزار و صد تن طلا در سردابه‌های خود دارد. این بانک از مخازن طلای انگلستان مراقبت کرده و منابع طلای بانک‌های دیگر را هم در خود نگهداری می‌کند.

مابقی طلای این پایتخت اروپایی که حدود ۲۵۰۰ تن تخمین زده می‌شود، در اختیار سرمایه‌گذاران بوده یا بین بانک‌های مختلف و شرکت‌های تسویه وجوه، که عضو LBMA هستند، مبادله می‌شود. در مقایسه‌ گنجینه طلای لندن با ذخایر طلای دنیا، طبق تحقیق سالانه‌ تامسون رویترز، بدون در نظر گرفتن طلای استخراج نشده، حدود ۱۸۷ هزار و ۲۰۰ تن طلا در جهان وجود دارد. این یعنی کل طلای لندن فقط ۴ درصد از طلای جهان را تشکیل می‌دهد؛ البته داده‌های LBMA، جواهرات و طلاهایی که در اختیار اشخاص قرار دارند را به حساب نیاورده است. حجم طلای بانک مرکزی انگلستان اندکی کمتر از ۶۷۰۰ تن طلای متعلق به فدرال رزور آمریکا است.

مقاله‌های مرتبط:

به جز بانک مرکزی انگلستان، هفت متولی دیگر طلا در لندن وجود دارد که شامل شرکت‌های تضامنی Brinks، شرکت G4S Cash Solutions، کمپانی Malca- Amit و Loomis International، بانک‌های HSBC، بانک استاندارد ICBC و جی پی مورگان (JP Morgan) هستند. طبق داده‌های منتشر شده توسط LBMA هر روز حدود ۸/۱۳ میلیارد یورو طلا در لندن مبادله می‌شود. این داده‌ها نشان می‌دهد که گنجینه طلای لندن در ماه مارس، ۳۲۰۷۸ تن نقره به ارزش ۵/۱۴ میلیارد دلار داشته است.

گنجینه طلای لندن

راث کرووِل، مدیر اجرایی ارشد LBMA گفت:

«چه مقدار طلا و نقره در گنجینه‌ي لندن وجود دارد؟ این سوالی است که من از ده سال پیش که وارد بازار شده‌ام، پرسیده‌ام و مطمئنم از سال‌ها قبل‌تر از من، این سوال بارها پرسیده شده است. امروز خرسندم از این که نه تنها پاسخی منطقی برای این سوال ارائه می‌دهم، بلکه باید اعلام کنم این اعداد و ارقام از این ماه به بعد به صورت ماهانه موجود خواهد بود».

جونی تیوِز (Jony Teves) یکی از تحلیل‌گران UBS عنوان کرد که:

«هرچقدر جزئیات و اطلاعات بیشتری در مورد بازار وجود داشته باشد، شانس درک پویایی بازار و قرار دادن تکه‌های مختلف پازل در کنار هم بالاتر خواهد رفت. شاید برای آنان که از دور شاهد بازار طلا هستند هم جالب باشد بدانند چقدر شمش طلا در گنجینه طلای لندن که یکی از شلوغ‌ترین شهر‌های جهان است، وجود دارد».

طبق تحلیل خانم تیوز حدود ۱۴۸۵ تن طلای لندن به ارزش ۷/۴۵ میلیارد یورو برای پشتیبانی از صندوق‌های معامله شده در بورس (ETF) مورد استفاده قرار می‌گیرد. Gold ETF‌ها محصولات مالی هستند که به سرمایه‌گذاران امکان پیگیری قیمت فلز طلا را بدون نیاز به مالکیت این فلز می‌دهند. البته این صندوق‌ها معمولا با طلای فیزیکی پشتیبانی می‌شوند که گاهی می‌تواند در کشور دیگری ذخیره شده باشد. ETF‌ها را می‌توان مانند سهام عادی خرید و فروش کرد.

طلا در حال حاضر به قیمت هر اونس ۱۲۶۷ دلار معامله می‌شود که امسال ۴۴/۱۰ درصد افزایش داشته است. برخی از سرمایه‌گذاران سرمایه‌گذاری روی طلا را به حالت تعلیق درآورده‌اند؛ چون پیش‌بینی می‌شود فدرال رزرو آمریکا نرخ سود خود را برای دومین بار در سال جاری بالا ببرد که این امر احتمالا به کاهش ارزش طلا می‌انجامد. البته خانم تیوِز گفت که تقاضا برای طلای فیزیکی تا این نقطه از سال ثابت بوده است.

نویسنده :
انتشار : ۱۶ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 2 =

کانال تلگرام