صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

بعد از تصمیم‌گیری بریتانیا برای خروج از اتحادیه اروپا یا همان برگزیت (Brexit)، کم‌کم اثرات آن در اقتصاد لندن احساس می‌شود. بر اساس گزارش وب‌سایت Centre of London بر مبنای یک مطالعه مستقل، میلیونرهای چینی تصمیم به ترک پایتخت انگلستان گرفته‌اند.
در این گزارش آمده است، بازار مسکن در لندن رونق خود را از دست داده است، ایجاد شغل کمتر شده و از تعداد شهروندان اروپایی که در لندن به دنبال کار بودند هم کاسته شده است. اگرچه میزان نرخ بیکاری در لندن بسیار پایین است و تنها ۵/۵ درصد است، اما میزان ایجاد شغل هم کم شده است و در حال حاضر نرخ بیکاری در لندن با سایر نقاط بریتانیا، که پس از بحران مالی سال ۲۰۰۸ به طور قابل توجهی بالا رفته بود، برابر است.
تعداد کارگران خارجی که در لندن به دنبال کار بودند در سال گذشته ۱۵ درصد کاهش داشته است و رشد فعالیت‌های اقتصادی در ۱۱ ماه گذشته هم کندتر شده است. در گزارش آمده است که احتمالا علت این امر به دلیل عدم اطمینان سیاسی ناشی از نتیجه انتخابات و برگزیت است.
بن راجرز (Ben Rogers) مدیر و بنیان‌گذار موسسه Centre for London در این باره می‌گوید:

لندن در سال‌های پس از رکود اقتصادی توانایی قابل توجهی در رشد اقتصادی از خود نشان داده است. اما این رشد خیلی هم بدون دردسر نبوده و سطح نابرابری درآمدی افزایش یافته است. همچنین تراکم جمعیت، آلودگی و کمبود مسکن وضعیت را بدتر هم کرده است. در حالی که کسی نمی‌داند برگزیت چه عواقبی می‌تواند داشته باشد، تحلیل‌های جدید نشان می‌دهد اقتصاد لندن دچار کمی تحول شده است.

اقتتصاد لندن و برگزیت

مقاله‌های مرتبط:

با وجود اینکه اقتصاد لندن و بریتانیا از آنچه که پس از برگزیت پیش‌بینی می‌شد عملکرد بهتری داشته است، اما اعتماد مصرف کنندگان در سال جاری میلادی کاهش داشته است، تورم بیشتر شده و لندن با رشد منفی دستمزد هم روبرو شده است.
نرخ سالانه رشد قیمت مسکن در لندن در حال حاضر کمتر از ۳ درصد است که پایین‌ترین میزان از سال ۲۰۰۲ و همچنین پایین‌تر از میزان رشد در نقاط دیگر کشور است.
کاترین مک‌گینس (Catherine McGuiness)‌ رییس کمیته سیاست‌گذاری و منابع Centre for London دراین باره می‌گوید:

سال‌های پیش رو برای لندن و در مقیاس بزرگ‌تر برای بریتانیا بسیار مهم و تاریخی است؛ چرا که به خاطر برگزیت و تغییرات سیاسی به وجود آمده، همه‌ شرکت‌ها با افزایش عدم اطمینان روبرو هستند.

بر اساس گزارش گروه مشاوران ویزا بریتانیا از مقام دوم به سومین مقصد محبوب میلیونرهای چینی سقوط کرده است. در آخرین تحقیقات انجام شده ایالات متحده همچنان در جایگاه اول است و کانادا جای بریتانیا را در جایگاه دوم به خود اختصاص داده است.
همچنین در این گزارش به بیش از ۳۰۰ میلیونر چینی اشاره می‌کند که سرمایه آن‌ها بین ۱/۵ تا ۳۰ میلیون دلار برآورد شده است، در حدود نیمی از آن‌ها ترجیح می‌دهد به دلیل مشکلات آلودگی و همچنین سطح آموزش به خارج از چین مهاجرت کنند.
در سال گذشته در حدود ۱۹۷ میلیارد پوند سرمایه خارجی در اقتصاد بریتانیا سرمایه‌گذاری شده است که چینی‌ها یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌گذران جهانی هستند. با وجود گزارش نا امیدکننده در مورد ثروتمندان چینی، گزارش‌ها نشان می‌دهد سهم گردشگران چینی همچنان ثابت باقی ‌مانده است. همچنین به دلیل ضعیف شدن استرلینگ میزان ورود گردشگران از آمریکای شمالی و اروپا هم همچنان ثابت باقی مانده و کاهش نیافته است. علاوه بر این، سهم گردشگران از عمان، بحرین و قطر هم افزایش داشته است.

نویسنده :
انتشار : ۳۱ تیر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − شش =

کانال تلگرام