صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

شروع سال ۲۰۱۸ برای سرمایه گذاری یک شروع نامطمئن بوده است. با اینکه روند رشد اقتصادی از سال ۲۰۰۸، خیلی سریع‌تر بوده، اما ریسک‌های زیادی هم در ذهن سرمایه‌گذارها قرار دارد مثل: رشد چالش‌های سیاسی و اقتصادی و جو پیچیده کسب و کار جهانی.

خاورمیانه نیز از این قاعده مستثنی نیست چرا که تنش‌های طولانی مدت منطقه‌ای، بحران‌های دیپلماتیک و روند نزولی رشد اقتصاد منطقه، چالش‌های مختلفی را برای موسسات سرمایه گذاری محلی ایجاد کرده است.

با توجه به رشد قوی اقتصاد جهانی، خیلی از بانک‌های عمده جهانی در حال عقب‌نشینی از سیاست‌های انعطاف‌پذیری مالی هستند. بانک فدرال رزرو آمریکا اخیرا اعلام کرده که قصد دارد در سال‌های آینده به تدریج ترازنامه خود را متعادل کند.

بانک انگلیس اولین بار بعد از نوامبر ۲۰۰۷ در حال افزایش نرخ بهره خود است. بانک مرکزی اروپا اعلام کرد که از ژانویه در حال کاهش نرخ خرید دارایی‌ها است. روند تغییر سیاست‌های مالی از سیاست‌های منعطف به سیاست‌های سخت‌گیرانه، اثر مهمی روی اقتصاد و بازار می‌گذارد.

این موضوع روی خاورمیانه نیز اثر می‌گذارد چرا که بانک‌های منطقه‌ای نیز سیاست‌های فدرال رزرو آمریکا را دنبال می‌کنند و نرخ بهره را برای مردم منطقه هم بالاتر می‌برند.

سرمایه گذارها

مرحله بعدی سیکل اعتباردهی عموما محیط پرچالشی برای سرمایه گذاری ایجاد می‌کند چرا که ریسک بالاتری هم دارد.

با اینکه پیش‌بینی می‌شود این رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۸ هم ادامه داشته باشد، سرمایه‌گذارها باید برای چالش‌هایی که مرحله بعد این بحران اعتباردهی ایجاد می‌کند، آماده باشند.

اغلب ارزهای کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به دلار آمریکا وابسته هستند و خیلی از دولت‌های منطقه‌ای و موسسات مالی هم سیاست‌های مالی آمریکا را دنبال می‌کنند که باعث افزایش هزینه قرض گرفتن خواهد شد.

از زمان بروز بحران مالی سال ۲۰۰۸، فضای سیاسی به شدت دو قطبی شده است و خود را در برکزیت، انتخابات‌های قاره اروپا، انتخاب دونالد ترامپ و رای‌گیری جدایی منطقه کاتالان اسپانیا نشان داد. همین فضا در خاورمیانه نیز با بحران سیاسی قطر، اقدامات تهاجمی عربستان سعودی و اختلافات رو به افزایش بین ایران و کشورهای حوزه خلیج فارس خود را نشان داده است و سرمایه‌گذارها را با محیط ناپایدار سیاسی روبه‌رو کرده است و باعث می‌شود تا آنها تست‌های استرس را روی کارنامه و استراتژی سال ۲۰۱۸ خود در نظر بگیرند.

بحران مالی سال ۲۰۰۸ باعث از بین رفتن اعتماد به موسسات مالی شد. به همین دلیل این موسسات به اهمیت نقش خود در اعتمادسازی بیشتر پی‌ بردند. سرمایه‌گذارها نیز باید باورهای مشخصی در رابطه با نقش‌های شرکتی، اجتماعی و محیط زیستی خود داشته باشند و ریسک‌های سیستمی محیط مثل: تغییرات آب و هوایی را نیز در نظر بگیرند. پیش‌بینی می‌شود که درصدی از سرمایه‌گذارها به دنبال ارزش‌های خود بروند و موقع سرمایه گذاری ، منافع اجتماعی آن را نیز در نظر بگیرند.

این روند مدیریت تجاری در کنار سایر فعالیت‌های نوآورانه دولتی در منطقه است که به دنبال ایجاد پایداری است مثل: تلاش امارات متحده عربی برای توسعه پایداری اقتصادی، شهر هوشمند دوبی، مرکز نوآوری منا در عربستان و سایر تلاش‌ها که می‌خواهند پایداری را در قلب این منطقه قرار دهند.

مدیریت این روندها برای سرمایه‌گذارهایی که دنبال سود در سال ۲۰۱۸ هستند، ضروری است چرا که یک محیط پیچیده نیازمند راه‌حل‌های پیچیده سرمایه گذاری است.

نویسنده :
انتشار : ۱۰ خرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 20 =

کانال تلگرام