صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

تصمیم گرفته‌اید شروع به سرمایه‌گذاری کنید؟ تبریک می‌گویم! مهم نیست که تازه شروع به کار کرده باشید، چند سالی از استخدام یا شروع کسب و کار شما گذشته یا به سن بازنشستگی نزدیک می‌شوید یا در سال‌های طلایی خود به سر می‌برید، در هر صورت تصمیم به سرمایه‌گذاری یعنی شما به آینده مالی خود و نحوه مدیریت سرمایه خود علاقمند هستید و می‌خواهید رفاه مالی خود در آینده را تضمین کنید. هیچ کس از ابتدا کارشناس سرمایه‌گذاری نبوده است و حتی بهترین سرمایه‌گذاران دنیا هم روزی در جای فعلی شما و شاید حتی پایین‌تر از آن قرار داشته اند.. در ریسک سرمایه گذاری برای مبتدی ها بهتر است ابتدا با دو سوال اساسی شروع کنیم:

۱. از کجا باید شروع کنم؟

۲. چطور باید شروع کنم؟

این دو سوال ممکن است در ابتدا دلهره آور به نظر برسد به خصوص اگر با فهرستی از عبارت‌های ترسناک در حوزه سرمایه‌گذاری رو به رو شده باشید. مانند نسبت قیمت به درآمد، سرمایه بازار و سود سهام؛ اما شروع سرمایه‌گذاری آنقدرها هم که به نظر می‌رسد ترسناک نیست.

اولین قدم در سرمایه گذاری برای مبتدی ها این است که بدانیم می‌خواهیم سرمایه خود را صرف کدام نوع دارایی کنیم.

سرمایه‌گذاری را از کجا شروع کنیم؟

بهتر است با این واقعیت بنیادین شروع کنیم که: سرمایه گذاری در بطن خود یعنی امروز پول خود را در جایی صرف کنیم و امیدوار باشیم که در آینده پول بیشتری عایدمان شود که در صورت انجام یک سرمایه‌گذاری خوب، محاسبه زمان، تطبیق ریسک و فاکتورگیری در زمان تورم منجر به یک نرخ رشد سالانه رضایت بخش می‌شود. به همین سادگی؛ سرمایه گذاری یعنی امروز پول نقد یا دارایی خود را در جایی صرف می‌کنید به این امید که در سال بعد یا ده سال بعد پول و دارایی بیشتری برای شما به ارمغان آورد. اکثر اوقات سود بیشتر از طریق سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های پر بازده محقق می‌شود.

شروع سرمایه گذاری

دارایی‌های پربازده سرمایه گذاری‌هایی هستند که از طریق برخی از فعالیت‌ها به افزایش پول و سرمایه منجر می‌شوند. مثلا اگر شما یک تابلوی نقاشی خریداری کنید این تابلو یک دارایی پربازده نیست. صد سال دیگر هم شما همان یک تابلو را دارید که ممکن است ارزش آن بیشتر یا حتی کمتر شده باشد. از سوی دیگر، اگر شما یک واحد آپارتمان خریداری کنید، باز هم در آینده فقط یک واحد آپارتمان خواهید داشت اما پولی که از اجاره آن به سایرین به دست می‌آورید به سرمایه شما می‌افزاید. حتی اگر ساختمان بعد از یک دهه تخریب شود، شما هنوز هم جریان نقدینگی که طی این ده سال ایجاد شده است را دارید و می‌توانید از آن برای زندگی خود استفاده کرده، به خیریه بخشیده یا آن را در فرصت‌های دیگری سرمایه‌گذاری کنید.

هر نوع از دارایی‌های پربازده دارای مزایا و معایب، نقص‌ها، مراحل قانونی، قوانین مالیاتی و دیگر ویژگی‌های منحصر به خود است. به طور کلی، سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پربازده می‌تواند به چند دسته‌ي عمده تقسیم شود. می‌خواهیم در این مقاله به سه دسته رایج از این نوع سرمایه‌گذاری‌ها بپردازیم یعنی سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات.

سرمایه گذاری برای مبتدی ها در سهام

وقتی مردم درباره سرمایه‌گذاری در سهام صحبت می‌کنند معمولا منظور آنها سرمایه‌گذاری در سهام‌های رایج است که روش دیگری برای توصیف مالکیت کسب و کار یا سهام کسب و کار در نظر گرفته می‌شود. وقتی شما صاحب سهام یک کسب و کار باشید در بخشی از سود و زیان ایجاد شده توسط فعالیت‌های عملیاتی آن کمپانی هم شریک هستید. در واقع، سهام شرکت‌ها در طول تاریخ پربازده‌ترین دسته دارایی‌ها برای سرمایه‌گذارانی است که با سرمایه اندک به دنبال ایجاد ثروت در دراز مدت هستند. سهام شرکت‌ها یا به صورت مالکیت خصوصی و یا به صورت خرید و فروش عمومی می‌باشد.

سرمایه گذاری برای مبتدی ها

سرمایه گذاری در کسب و کارهایی با مالکیت خصوصی

این مورد شامل کسب و کارهایی است که هیچ بازار عمومی برای سهام خود ندارند. این نوع کسب و کارها در ابتدا برای کارآفرین پر ریسک و در عین حال پر بازده است. ایده‌ای به ذهنتان می‌رسد، یک کسب و کار راه‌اندازی می‌کنید، آن را به گونه‌ای پیش می‌برید که هزینه‌های کمتر از درآمد باشد و آن را به مرور زمان رشد می‌دهید و رفته رفته علاوه بر سودی که عایدتان می شود، به سرمایه شما هم افزوده خواهد شد. گرچه کارآفرینی کار ساده‌ای هم نیست اما مالک یک کسب و کار خوب بودن می‌تواند اوضاع معیشتی شما را بهبود بخشیده، فرزندان شما را به بهترین دانشگاه‌ها فرستاده، هزینه‌های درمانی را پرداخته و امکان بازنشستگی آسوده را فراهم می‌کند.

سرمایه گذاری در کسب و کارهایی با فروش عمومی سهام

کسب و کارهای خصوصی گاهی طی فرآیندی به نام «عرضه اولیه عمومی» بخشی از خود را به سرمایه‌گذاران خارجی می‌فروشند. وقتی این اتفاق رخ دهد، هر کسی می‌تواند سهام‌ها را خریداری کرده و به یکی از مالکین آن کسب و کار تبدیل شود. انواع این سهام‌ها می‌تواند بر اساس تعدادی از فاکتورهای مختلف تفاوت داشته باشد. برای مثال، اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که از کمپانی‌هایی خوشتان می‌آید که با ثبات بوده و جریان نقدینگی را به سمت مالکان خود سرازی می‌کنند، احتمالا به سمت سهام‌های بلوچیپ (blue-chip) جذب شوید. از سوی دیگر اگر پورتفولیوی پر پشتکارتری را ترجیح می‌دهید احتمالا به سوی سرمایه‌گذاری در سهام کمپانی‌های بد جذب شوید زیرا حتی یک افزایش اندک در سودآوری می‌تواند منجر به جهشی عظیم در قیمت سهام در بازار شود.

سرمایه گذاری برای مبتدی ها در اوراق قرضه

وقتی شما ضمانتنامه‌هایی با درآمد ثابت (اوراق قرضه) خریداری می‌کنید، در واقع پول خود را به صادر کننده آن اوراق قرض می‌دهید و در مقابل سود آن را دریافت می‌کنید. هزاران روش برای این کار وجود دارد، از خرید گواهی سپرده و بازارهای پول تا سرمایه‌گذاری در اوراق قرضه شرکتی، اوراق قرضه بدون مالیات و روش‌ها دیگر.

سرمایه گذاری برای مبتدی ها

مانند سهام، اوراق قرضه هم از طریق یک حساب کارگزاری خریداری می‌شود. انتخاب کارگزار نیازمند این است که بین روش تخفیفی یا فول سرویس یک کدام را انتخاب کنید. وقتی یک حساب کارگزاری جدید باز می‌کنید، حداقل سرمایه لازم می‌توانند متفاوت باشد. روش دیگر این است که با یک مشاور رسمی سرمایه‌گذاری یا کمپانی مدیریت دارایی کار کنید.

سرمایه گذاری برای مبتدی ها در املاک و مستغلات

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات تقریبا قدمتی برابر با عمر بشریت دارد. روش‌های متعددی برای کسب درآمد از طریق سرمایه‌گذاری در املاک وجود دارد اما معمولا یا باید ملکی را ساخته و آن را با سود بیشتر بفروشید یا مالک ملکی باشید و اجازه دهید که سایرین در برابر پرداخت اجاره از آن استفاده کنند. برای بسیاری از سرمایه گذاران، املاک و مستغلات راهی برای ثروتمند شدن بوده است چون با مرور زمان قیمت آن رشد کرده و اجاره حاصل هم یک جریان مالی دائمی برای مالک است. البته برای رسیدن به سود و رشد سرمایه باید در جای درست، در زمان درست و با شرایط درست سرمایه‌گذاری کنید در غیر این صورت ممکن است سرمایه اولیه خود را هم از دست بدهید.

گام بعدی سرمایه گذاری برای مبتدی ها تصمیم گیری در مورد نحوه مالکیت این دارایی‌ها است.

وقتی آن دسته از دارایی‌هایی که می‌خواهید روی آن سرمایه گذاری کنید را انتخاب کردید، مرحله بعدی تصمیم گیری در مورد نحوه مالکیت آن دارایی است. برای درک بهتر این نکته، بهتر است نگاهی به سهام کسب و کار بیاندازیم. اگر تصمیم گرفتید روی سهام کسب و کاری که به صورت عام مبادله می‌شود سرمایه گذاری کنید، می‌خواهید مالکیت کامل داشته باشید یا از طریق یک ساختار ترکیبی مالک آن شوید؟

سرمایه گذاری برای مبتدی ها

 

مالکیت کامل: اگر این روش را انتخاب کنید، سهام‌ها را مستقیما از کمپانی‌ها خریداری خواهید کرد. انجام صحیح این کار نیازمند سطح معینی از دانش مربوطه است.

 

مالکیت ترکیبی: درصد بالایی از سرمایه‌گذاران معمولی به صورت مستقیم در سهام سرمایه‌گذاری نمی‌کنند بلکه در عوض آن را از طریق یک مکانیسم ترکیبی مثل صندوق سرمایه‌گذاری مشترک یا صندوق خرید و فروش ارز انجام می دهند. در این حالت شما پول خود را با پول دیگران ترکیب کرده و مالکیت تعدادی از کمپانی‌ها را از طریق ساختار یا نهادی مشترک خریداری می‌کنید.

مکانیسم‌های ترکیبی می‌توانند اشکال مختلفی به خود بگیرند. برخی از سرمایه‌گذاران ثروتمند در صندوق‌های پوشش ریسک سرمایه گذاری می‌کنند اما بسیاری از سرمایه‌گذاران خرد به دنبال گزینه‌هایی مانند صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص هستند که امکان خرید پورتفولیو‌های مختلف را با قیمت بسیار کمتر فراهم می‌کنند.

گام سوم سرمایه گذاری برای مبتدی ها تصمیم گیری در مورد محل نگهداری آن دارایی ها است.

پس از آنکه روش به دست آوردن دارایی خود را انتخاب کردید، تصمیم بعدی شما در مورد محل نگهداری آن سرمایه‌ها خواهد بود. این تصمیم می‌تواند تاثیر عمیقی روی نحوه اعمال مالیات بر سرمایه‌گذاری شما داشته باشد بنابراین نباید آن را سرسری گرفت. انتخاب‌های شما می‌تواند شامل حساب‌های کارگزاری مشمول مالیات، حساب‌های سنتی در موسسات مالی، حساب‌های ساده و حتی شاید شراکت‌های محدود خانوادگی باشد. بنابراین قبل از هر گونه انتخابی، حتما به قدر کافی تحقیق و مطالعه کرده و پس از رسیدن به نتیجه قطعی که مطلوب شرایط شما است، اقدام کنید.

نویسنده :
انتشار : ۱۲ خرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − هجده =

کانال تلگرام