صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

سرمایه‌گذاری روی طلا از جمله سرمایه‌گذاری‌های پرسود است. در قسمت اول این مقاله به تاریخچه و اهمیت سرمایه‌گذاری روی طلا در اقتصاد مدرن اشاره کردیم. در ادامه این مقاله می‌خواهیم به دلایلی که نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری روی طلا سودآور است، بپردازیم.

مطالعه قسمت اول
دلایل اهمیت طلا در اقتصاد مدرن متمرکز بر این واقعیت است که طلا، به حفظ ثروت هزاران نسل در سراسر دنیا کمک کرده است. درصورتی‌که ارزهای کاغذی در این زمینه چندان موفق نبوده‌اند.

طلا، پول نقد و تورم

در اوایل دهه ۱۹۷۰، یک اونس طلا برابر ۳۵ دلار بود. بگذارید بگوییم که در آن زمان، شما می‌توانستید میان داشتن یک اونس طلا یا نگهداری ۳۵ دلار یکی را انتخاب کنید. هردوی آن‌ها شما را به همان چیزهایی که می‌خواستید خریداری کنید، مثل یک کت‌ و شلوار با مارک جدید، می‌رساند.

اگر شما روزانه یک اونس طلا نگه داشته باشید و امروز قیمت آن را تبدیل کنید، به‌راحتی می‌توانید یک کت‌ و شلوار جدید را خریداری کنید؛ اما برای ۳۵ دلار نمی‌توان چنین گفت. به‌طور خلاصه، اگر شما تصمیم به نگه‌داشتن ۳۵ دلار کرده باشید، مقدار قابل‌توجهی از ثروت خود را از دست دادید و اگر شما تصمیم به نگه‌داشتن یک اونس طلا کردید، ارزش طلا افزایش پیدا کرده است، درحالی‌که ارزش یک دلار به دلیل تورم از بین رفته است.

سرمایه‌گذاری روی طلا

طلا مانعی برای کاهش دلار و افزایش تورم

در یک محیط اقتصادی که در آن سرمایه‌گذاران با کاهش دلار آمریکا و افزایش تورم مواجه هستند (به دلیل افزایش قیمت کالاها)، ایده حفظ ثروت توسط طلا، بسیار اهمیت دارد. از لحاظ تاریخی، طلا در برابر این دو سناریو به‌عنوان یک مانع عمل کرده است. با افزایش تورم، طلا به‌طور خاص پرارزش می‌شود. هنگامی‌که سرمایه‌گذاران متوجه می‌شوند که ارزش پولشان از دست می‌رود، آن‌ها شروع به سرمایه‌گذاری دارایی خود روی چیزی که عموما پرارزش باشد، می‌کنند.

مقاله‌های مرتبط:

دهه ۱۹۷۰ نمونه‌ای از افزایش قیمت طلا در اوج افزایش تورم است. علت سودآوری طلا با کاهش ارزش دلار آمریکا، این است که به‌طور جهانی طلا با دلار آمریکا سنجیده می‌شود. دو دلیل برای این رابطه وجود دارد. اول، سرمایه‌گذارانی که به دنبال خرید طلا هستند (مانند بانک‌های مرکزی)، باید دلارهای خود را برای انجام این معامله بفروشند. درنهایت پایین بودن دلار در ایالات‌متحده باعث می‌شود سرمایه‌گذاران جهانی به دنبال ارزی به‌غیر از دلار باشند.

دلیل دوم این امر، مربوط به این واقعیت است که یک دلار کم‌ارزش، باعث می‌شود طلا برای سرمایه‌گذارانی که ارزهای دیگر را نگه می‌دارند، ارزان‌تر باشد. این نتیجه، سرمایه‌گذارانی که ارزهای باارزش‌تر از دلار آمریکا رادارند را ترغیب به تقاضای بیشتر طلا می‌کند.

طلا به‌عنوان یک پناهگاه امن

ممکن است در خاورمیانه، آفریقا یا جاهای دیگر دچار بحران‌هایی باشیم، پرواضح است که عدم اطمینان سیاسی و اقتصادی، واقعیت دیگری از محیط اقتصادی مدرن ما است. به همین دلیل، سرمایه‌گذاران به‌طور معمول در زمان عدم اطمینان سیاسی و اقتصادی طلا را به‌عنوان یک پناهگاه امن نگاه می‌کنند.

چرا این‌گونه است؟ تاریخ پر از فروپاشی امپراتوری، کودتاهای سیاسی و فروپاشی ارزها است. در طی این مدت، سرمایه‌گذارانی که طلای خود را نگه داشتند، توانستند با موفقیت از ثروت خود محافظت کنند و در برخی موارد حتی از طلا برای فرار از همه آشفتگی‌ها استفاده می‌کردند. درنتیجه، هر زمان که رویدادهای خبری وجود دارد که به نوع خاصی در آن به عدم اطمینان اشاره می‌کنند، سرمایه‌گذاران اغلب طلا را به‌عنوان یک پناهگاه امن خریداری می‌کنند.

بازار طلا و نقره

طلا به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری متنوع

مجموع تمام دلایل فوق برای داشتن طلا این است که طلا یک سرمایه‌گذاری متنوع است. واضح است که طلا از لحاظ تاریخی یک سرمایه‌گذاری است که می‌تواند مولفه‌های متنوع را به دارایی‌های شما اضافه کند و این با صرف‌نظر از این است که آیا شما در مورد تورم نگران هستید، دلار آمریکا کاهش‌یافته یا حتی به دنبال حفظ ثروت خود خواهید بود. در پایان روز، اگر هدف شما تنوع باشد، طلا با سهام، اوراق قرضه و املاک و مستغلات هیچ همبستگی ندارد.

روش‌های مختلف داشتن طلا

یکی از تفاوت‌های عمده بین سرمایه‌گذاری روی طلا در چند صدسال پیش و سرمایه‌گذاری روی طلا در امروز، این است که گزینه‌های زیادی وجود دارند که طلا را باکیفیت‌های اصلی ارائه می‌کنند. امروز، سرمایه‌گذاران می‌توانند در خرید طلا سرمایه‌گذاری کنند:

  • پیش‌خرید طلا
  • سکه‌های طلا
  • شرکت‌های طلا
  • صرافی‌های تجاری طلا
  • صندوق‌های دوجانبه طلا
  • شمش طلا
  • طلا و جواهر

نکته آخر

در هر سرمایه‌گذاری مزایایی وجود دارد. اگر بیشتر به داشتن طلای فیزیکی علاقه‌مند هستید، خرید سهام شرکت معدن طلا ممکن است گزینه مناسبی نباشد. در عوض، ممکن است بخواهید به سرمایه‌گذاری روی سکه‌های طلا، شمش طلا یا جواهرات نظری داشته باشید. اگر علاقه اصلی شما به‌دست آوردن سود از افزایش قیمت طلا است، پیش‌خرید طلا ممکن است پاسخگوی شما باشد.

نویسنده :
انتشار : ۱۲ تیر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 1 =

کانال تلگرام