صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

پیش از این تاریخچه ارز ۱۰ کشور جهان و همچنین تاریخچه پول برای شما خوانندگان عزیز به تصویر کشیده شد. این بار اما تاریخچه پول آمریکا موضوع اینفوگرافی امروز است. اولین مهاجرانی که پیش از انقلاب آمریکا وارد این منطقه شدند با مشکلی بزرگ روبرو بودند. در آمریکا که آن زمان متسعمره‌ای از کشورهای اروپایی بود دسترسی به پول به منظور داد و ستد به اندازه کافی وجود نداشت و انگلستان ساکنان آمریکا را از ضرب سکه منع کرده بود.

مهاجران برای غلبه بر این مشکل تصمیم به استفاده از ارزهای خارجی همچون گیلدر هلند و دلار یا پول هشت تکه اسپانیا گرفتند. مهاجران همچنین به استفاده از روش‌های داد و ستد بومیان آمریکا اقدام کردند. روش‌هایی که صدها سال به صورت معامله کالا به کالا در آمریکا توسط بومیان این منطقه و پیش از ورود اروپاییان در جریان بود.

تاریخچه پول آمریکا : وامپوم؛ پول بومیان و مهاجران آمریکا

وامپوم که به صورت زنجیره‌ای از چندین مهره و به شکلی شبیه تسبیح ساخته می‌شد، برای مدتی طولانی و پیش از استقلال آمریکا از انگلستان به عنوان وسیله‌ای برای داد و ستد میان قبایل مختلف بومیان آمریکا و همچنین میان بومیان و مهاجران مورد استفاده قرار می‌گرفت. کالاهایی دیگری هم همچون خز، تنباکو، گندم و ذرت از جمله وسیله‌های تجارت کالا به کالا بودند.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه پزو مکزیک؛ یادگار دلار اسپانیایی
تاریخچه کرون سوئد؛ واحد پول محبوب وایکینگ ها

جالب اینجا است که وامپوم مشکلات عدیده‌ تورمی هم داشته است. برخی قبیله‌ها همچون قبیله ناراگانستز توانایی بالاتری در ساخت وامپوم داشتند. مهاجران هم پس از مدتی اقدام به ساخت وامپوم کردند و پس از مدتی وامپوم با آن چنان سرعتی ساخته می‌شد که به سرعت ارزش تجاری خود را از دست داد.

اما تاریخچه پول آمریکا پس از وامپوم به کدام سمت هدایت شد؟ اینفوگرافی امروز ابعاد جالبی را از تاریخچه پول آمریکا برای شما خوانندگان گرامی به تصویر می‌کشد؛ تاریخچه‌ای که از پول به شکل تسبیح شروع می‌شود و به ارزهای مجاری می‌رسد.

تاریخچه پول آمریکا

در عصر جدید مفهوم پول با سرعت در حال تغییر است. در طول تاریخچه پول، ارز یا پول یا هر کالایی که با آن تجارت صورت می‌گرفت همواره قابل لمس بودند. در واقع چه پول‌های عجیب و غریب همچون دانه کاکائو یا وامپوم و چه انواع جدیدتر پول همچون اسکناس و سکه ضرب شده، همگی شکلی فیزیکی داشته‌اند. اما حساب‌های بانکی، چک، کارت‌های اعتباری و ارزهای رمزپایه همگی در نهایت بر اقتصاد جهان حاکم خواهند شد و پول امروزی را از شیئی فیزیکی به یک مفهوم انتزاعی تبدیل خواهند کرد.

امروزه هر چیزی در ذات خود می‌تواند دیجیتال شود. با چند کلیک پول تولید و یا منتقل می‌شود. به علاوه بیت کوین و تکنولوژی بلاک چین به عنوان شکل جدیدی از پول وارد دنیای امروز شده‌اند که احتمالا تاثیری عظیم بر آینده پول جهان خواهند داشت.

تاریخچه پول آمریکا و جهان مداوما در حال تغییر است. تغییری که در عین زیبایی، برخی مواقع ترسناک هم می‌شود.

انتشار : ۲۸ آذر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 3 =

کانال تلگرام