صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

افرادی که در قشر پایین جامعه قرار دارند، در حال حاضر آگاه هستند که افزایش قیمت‌ها یا تورم یک مشکل واقعی است. اکثر مهاجران با تفاوت‌های کوچک در قیمت‌ها، مانند افزایش قیمت مواد غذایی، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند. آن‌ها به‌خوبی می‌دانند که این افزایش قیمت، نشانه‌هایی از یک مشکل بسیار بزرگ است. اکثر مهاجران می‌توانند به شما بگویند که آن‌ها تفاوت‌های قیمت‌ها را می‌بینند و می‌فهمند که همه‌چیز گران است، اما مردم نمی‌توانند دقیقا مشخص کنند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است.

دو نکته که مهاجران باید به آن توجه کنند:

  • نرخ تبادل ارز: اگر در سال ۲۰۰۴ می‌توانستید ۲/۲ دلار را با ارز یورو مبادله‌کنید، اما امروز این مقدار حدود ۱/۶ دلار است. این به خودی خود تورم نیست؛ در واقع یک ارزیابی است برای این که بدانیم اقتصاد یک کشور، خوب یا بد است. این مورد، نشان‌دهنده ثروت و توانایی دلار در مقایسه با ارز اروپایی است.
  • قیمت مصرف‌کننده: در سال ۲۰۰۴ شما می‌توانستید با تاکسی با مقدار کمی دلار مثلا از یک نقطه سنگاپور به مرکز شهر بروید، امروزه هزینه شروع جابجایی با تاکسی، معمولا ۳/۹۰ دلار یا بیشتر است.

تورم چیست

شاید فکر می‌کنید تورم یک موضوع خسته‌کننده است، اما ممکن است یکی از مهم‌ترین چیزهایی باشد که باید برای آینده‌ی شخصی‌تان یاد بگیرید!

تورم

در حالی که زمان هنگام سرمایه‌گذاری بهترین دوست شما است، بازده انبوه، تورم، کاهش ارزش ارز و اصلاح قیمت مصرف‌کننده می‌تواند بدترین دشمن شما در طول زمان باشد. اندکی درک و فهم در این موضوع می‌تواند بسیار کمکتان کند.

ابتدا باید بدانید منظور از تورم چیست؟ تورم یعنی فرض کنید سال گذشته ۱۰۰ دلار داشتید، امروز می‌توانید با همان مقدار پول، به‌اندازه ۹۵ دلار سال گذشته، خرید کنید.

این تفاوت ۵٪ تورم برای یک سال است و تغییر آن به هیچ چیز دیگری بستگی ندارد. شما باید خسارت ناشی از این تورم را جبران کنید. اما چطور؟ پیشنهاد بانک‌ها مبنی بر ۱٪ سهام بیشتر کافی نیست. اگر خوش‌شانس باشید، شرکتتان به شما بیشتر پرداخت خواهد کرد. برخی از کشورها به معنی واقعی کلمه، مشکل تورم را تجربه می‌کنند. به عنوان مثال: مردم کشور اتیوپی در دهه گذشته دیدند که قیمت مصرف‌کنندگان، سالانه ۱۸ درصد افزایش می‌یابد. تنها اگر درآمد شما ۱۸٪ در سال افزایش یابد، این مسئله مشکلی برایتان به وجود نمی‌آورد.

بدیهی است که برخی از خسارات تورم بیشتر تکان‌دهنده هستند. بعضی از آن‌ها ناشی از مشکلات داخلی مانند افزایش ۱۰۹۷% قیمت در طول جنگ داخلی در زیمباوه در سال ۲۰۰۶ هستند. تا همین امروز، زیمباوه با ارزهای خارجی تجارت می‌کند؛ زیرا پول خودشان پایدار نیست.

تورم چگونه روی مهاجران تأثیر می‌گذارد؟

بیایید به کارل نگاه کنیم. او ده سال پیش در سنگاپور زندگی می‌کرد و با اموال خود در هند سرمایه‌گذاری کرده است. او نمی‌خواست به توصیه‌هایی مبنی بر عدم انجام این کار، گوش کند. قیمت‌ها سالانه ۶٪ افزایش یافت و ارزش پول او در روپیه (واحد پول هندوستان) حدود ۳۰٪ افزایش یافت. در نگاه اول همه‌چیز خوب به نظر می‌رسد. کارل امروز انتظار دارد با فروش سهم خود یک روز شاد برای او باشد. او ۲۵۰۰۰۰۰ خریداری کرده، اما ۴۲۲۳۰۰۰ فروخته است؛ بنابراین او سود کرده است.

متأسفانه کارل یک چیز را فراموش کرد که به زودی متوجه خواهد شد. در ده سال گذشته قیمت روپیه کاهش‌یافته است. او متوجه شد که هزینه معاملات دیگر خوب نیست، اما خیلی به این موضوع فکر نکرد؛ زیرا درآمد زیادی در سنگاپور داشت. اگر نگاه دقیق‌تری در این مورد بیندازیم متوجه خواهیم شد که او در آن زمان، ۱۰۰۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری کرده و اکنون ۴۲۰۰۰ دلار به دست آورده است. به همین دلیل کارل پس از انجام مبادله ارز دیگر خوشحال نیست.

این اتفاق ممکن است برای یورو یا دلار آمریکا یا اموال شما در مالزی هم بیفتد.

افزایش تورم

بسیاری از محصولات در کشورهایی مانند هند تولید می‌شوند و کاهش ارزش ارز آن کشور روی دیگر افراد تأثیر خواهد گذاشت و آن‌ها نمی‌توانند این مسئله را تغییر دهند؛ اما آیا این موضوع، به همین اندازه برای کارل بد بود؟

ابتدا باید بدانید اگر کشور شما بهتر از دیگران باشد، ارزش پول شما به طور معمول در مقایسه با ارزش ارزهای دیگر افزایش می‌یابد؛ البته همیشه این چنین نیست. از سوی دیگر مشکلات روپیه دلایل دیگری دارد. اقتصاد آنجا خوب است، اما آن‌ها مشکلات دیگری دارند.

مقاله‌های مرتبط:

تورم ۵٪، کاهش ارزش ارز ۵٪ و افزایش هزینه ۵٪، همه اعداد کوچکی هستند؛ اما آن‌ها در کنار هم بسیار زیاد می‌شوند. بانک جهانی طی دهه گذشته شاخص‌های تورم در جهان را ۴/۴۶ درصد افزایش داده است. بر اساس این رقم و طبق محاسبه‌های انجام شده، قیمت مصرف‌کنندگان بیش از ۱۸۰ کشور در دهه گذشته، به طور متوسط ۹/۴۹٪ افزایش‌یافته است. این یک عدد تکان‌دهنده است.

اگر شما به بعضی از موارد مهم دقت کنید، ممکن است بگویید که افزایش ۶ درصدی قیمت‌ها همچنان یک واقعیت است. این اعداد روی همه تأثیر می‌گذارد. آیا می‌توانید برای محافظت از خودتان در برابر تورم، کاری انجام دهید؟

پول خود را عاقلانه اداره کنید

با توجه به نرخ بهره بانک‌ها، تفاوت زیادی ندارد که پول در بانک یا در کمد باشد. نگه داشتن پول نقد، ساده‌ترین راه برای از دست رفتن ارزش آن است. قرار دادن پول در یک حساب جاری، احتمالا بدترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. به عنوان مثال، اگر شما امروز پول کافی برای پرداخت هزینه دانشگاه فرزندان خود دارید و به دلیل این که آن‌ها هنوز جوان هستند این پول را به مدت ده سال در بانک بگذارید، ممکن است در آینده غافلگیر شوید. در عوض، باعث می‌شود شما در سرمایه‌گذاری پول خود و نگه داشتن ارزش آن با وجود تورم، بهتر شوید.

مدیریت هزینه

احتمال ضرر و زیان در پول، خطری است که همه باید قبل از سرمایه‌گذاری آن را در نظر بگیرند. تا زمانی که سرمایه‌گذاری سودمند است، این سؤال پیش می‌آید که «آیا شما می‌خواهید خطر کنید یا سرمایه‌گذاری در ارز، گزینه‌ای بهتر برای شما است؟» این به چشم‌انداز شما در مورد چیزها بستگی دارد.

سوتفاهم بسیار مهم، این است که مردم فکر می کنند مشاوران بانک می‌توانند مانند مشاوران خدمات مالی، خدماتی را ارائه دهند. درواقع آن‌ها نمی‌توانند این کار را بکنند و بیشتر آن‌ها تنها محصولات خود را به فروش می‌رسانند. به این‌ ترتیب، بانک‌ها درواقع بدون اشاره به هزینه‌های اضافه، به خطراتی که بسیاری از مردم از آن آگاه نیستند هم اضافه می‌کنند؛ اما هر تصمیمی که می‌گیرید، مطمئن شوید که منتظر سرمایه‌گذاری پول خود نمی‌شوید. انتظار می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشد، حتی اگر سرمایه‌گذاری شما با وجود تورم به‌طور کامل ادامه نیافت، احتمالا بهتر از نگه داشتن پول در بانک است؛ زیرا تورم پول شما را می‌خورد!

صرفه‌جویی برای زمان بازنشستگی یا سایر اهداف بلندمدت هم مهم است. اگر شما سرمایه‌گذاری نکنید، ممکن است درنهایت پول شما خیلی کم شود. با این حال، این یک توصیه برای خرید یک سرمایه‌گذاری نیست و کسانی که می‌خواهند این کار را انجام دهند، باید به دنبال مشاوره باشند.

بنابراین، شاید موضوع تورم خسته‌کننده باشد، اما الان حداقل شما می‌دانید که چه باید بکنید.

نویسنده :
انتشار : ۲۱ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

کانال تلگرام