صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

با گذر یک سال از مممنوعیت پول نقد در هند ، بازار سیاهی برای پول برپا شده است و روز به روز رونق بیشتری می‌گیرد. سال گذشته، هند بیشتر اسکناس‌های بانکی را برای اصلاح تخلفات مالیاتی غیرقابل استفاده اعلام کرد.

اما این ممنوعیت پول نقد به قوت خود باقی نمانده است. بسیاری از فعالان صنعت به اصرار مشتریان و ارباب رجوعان خود از پول نقد استفاده می‌کنند. هر چند دولت هند معتقد است سیاست منع استفاده از اسکناس و پول نقد موجب شده است تا اقتصاد هند رو به سلامت برود ولی این ادعا هم‌چنان جای فکر و بررسی دارد.

بیشتر بخوانید:

با سرآمدن دوران پول نقد، چه چیزی را از دست می‌دهیم؟

در واقع برنامه و هدف دولت هند از ممنوعیت پول نقد نوعی فرهنگ‌سازی برای جلوگیری از فرار مالیاتی بوده است که در ظاهر این هدف محقق، اما در قلب بازار و صنعت بی‌تأثیر بوده است.  واقعیت این است که در بازار مراودات تجاری و معاملات، هم‌چنان با پول نقد پیگیری می‌شود و علیرغم ممانعت بانک‌ها برای اجرای تراکنش‌های بانکی، روند معاملات پولی به شکل پنهان از دولت و در قالب بازار سیاه پی گرفته شده است.

این تصمیم یعنی ممنوعیت پول نقد در هندوستان ایده‌ای متهورانه از سوی مقامات جدید به شمار می‌رود که در اثربخشی آن جای تردید وجود دارد. تغییر مقامات سیاسی هندی در این زمینه بی‌تأثیر نبوده است. باید دید که این زلزله‌های اقتصادی در تغییر سبک و روش پرداخت بیشتر ناشی از کدام جریان سیاسی و تغییر دیپلماتیک است.

شیوه معاملات و کسب و کار بدون پول نقد

معاملات بدون پول نقد در هند

در هندوستان تنها ۳ درصد مالیات پرداخت می‌کنند. هدف دولت از ممنوعیت پول نقد بیشتر به جریان انداختن سیستم پرداختی قابل پیگیری است که به موجب آن، مسیر فعالیت‌های بازرگانی، تجاری و هر نوع از پرداختی قابل نظارت و ردیابی است و در رصد کردن برنامه مالیاتی دولت هم تأثیر بهتری می‌گذارد.

در این زمینه تبلیغات گسترده‌ای از جانب دولت صورت گرفته است. دولت هند در تلاش است تا انقلابی بزرگ در شیوه پرداخت بانکی مردم ایجاد کند و با قدم گذاشتن در عصر دیجیتال، دستی به اقتصاد کهنه هند بزند.

بیشتر بخوانید:

آیا پول نقد قادر به ادامه حیات خواهد بود؟

این تصمیم تا حدی برخی از صنایع را تحت‌الشعاع خود قرار داده است. مثلا بعد از اجرای این تصمیم، فروش پلاستیک در حدود ۱۳ درصد افت و کاهش را تجربه کرده است. افزایش تراکنش‌های موبایلی هم چندان دندان‌گیر نبوده است. با تمام تبلیغات گسترده‌ای که در تشویق مردم به استفاده از کارت‌های اعتباری و تبادلات موبایلی صورت گرفته است، هم‌چنان نرخ استفاده از این روش‌ها در تراکنش‌های تجاری بسیار پایین است.

بی‌گدار به آب زدن دولت هند در پیاده‌سازی طرح مبارزه با فساد اقتصادی، اصلاح پرداخت مالیات‌ها و ممانعت از پرداخت پول نقد در معاملات تجاری تا کنون نتایج چشم‌گیری نداشته است و وجود بازار سیاه و پیگیری تجارت‌ها به شیوه سابق نشان از شکست این طرح داشته است.

عدم پذیرش روش‌های تازه‌ای همچون ممنوعیت پول نقد

ممنوعیت پول نقد هند

بسیاری از افراد فعال در حوزه تجارت، تمایل خود نسبت به استفاده از شیوه‌های نوین بانکی و پرداخت در معاملات را ابراز کرده‌اند اما آنچه مانع از شکوفایی و توسعه شگردهای اقتصادی تازه است، عدم میل مشتریان به همکاری با فروشندگان در این حوزه است.

این عدم تمایل تا حدودی طبیعی به نظر می‌رسد. تاجرین و فعالین صنعت و کسب و کار با آگاهی از پشتوانه‌ای که از نظر مالی دارند و رصد شرایط، واهمه زیادی از تغییر سبک تراکنش‌های مالی خود ندارند. این در حالی است که مردم عادی با عدم آگاهی و وجود پشتوانه مالی قوی از ورود به کارزار تازه احساس خطر می‌کنند. از همین رو است که به شیوه‌های تازه تن درنمی‌دهند.

واقعیت این است که جمعیت گسترده و فقیر هند از پول نقد برای گذران زندگی حقیرانه و معیشت تنگ‌دستانه خود بهره می‌برند و ممنوعیت پول نقد باعث می‌شود تا فقیر و فقیرتر شده و با مشکلات مالی بسیار گسترده‌ای دست و‌ پنجه نرم کنند.

بیشتر بخوانید:

کلاهبرداری از دستگاه های خودپرداز؛ نتیجه سیاست بدون پول نقد در نیجریه

از این نقطه نظر، سیاستی که دولت هند پیش گرفته است بسیار نامتناسب با شرایط به نظر می‌رسد. علاوه بر آن، جمعیتی که سابقا از پرداخت مالیات می‌گریختند با ممنوعیت پول نقد ، از ترس اسیر شدن در دام پرداخت، هم‌چنان در گریز به سر می‌برند و به سادگی نمی‌توان آن‌ها را با سیستم جدید آشتی داد و همراه کرد.

در چنین شرایطی ایجاد بازار سیاه پول در هند اصلا دور از انتظار به نظر نمی‌رسد. باید دید که دولت هند چه شگرد و رویکردی برای کنترل وضعیت به وجود آمده اتخاذ می‌کند. ریشه‌کن کردن فساد اقتصادی و ایجاد نظام‌های تازه در زمینه پرداخت به همین سادگی‌ها شکل نخواهد گرفت.

چشم‌انداز تغییرات اقتصادی

تغییرات اقتصادی با ممنوعیت پول نقد در هند

بیشتر بخوانید:

پرداخت الکترونیکی در سوئد؛ جنبشی در حذف پول نقد

آنچه مسلم است، عدم آمادگی جامعه هندی برای تغییر رویکرد اقتصادی در این قضیه است. هنوز زیرساخت‌های لازم برای ترک پول نقد و ایجاد تغییر در شیوه معاملات و مراودات تجاری و غیرتجاری در هندوستان آمادگی پذیرش روش‌های تازه نظیر کارت‌های اعتباری و غیره را ندارد.

تبلیغات گسترده‌ای که در هند برای ترویج روش‌های تازه به کار رفته است، علیرغم گستردگی و استفاده از تمام ابزارها و بسترهای موجود حتی در قالب بیلبورد هم به ثمر ننشسته است و علت آن چیزی جز تعیین اشتباه مخاطب هدف، عدم ایجاد بسترسازی مناسب و آمادگی لازم در مخاطبین و هم‌چنین اجرای فوری و بی‌مقدمه در ممنوعیت پول نقد نیست.

هر پویشی نیاز به تعیین درست و دقیق مخاطب هدف دارد. نمی‌توان طرحی کلی و تازه را در میان خیل عظیمی از مخاطبان اجرا کرد و به نتیجه‌ای مطلوب دست یافت. هر چند گزارش‌های رسمی ارائه شده از سوی دولت چندان به عدم موفقیت این طرح اغراق نمی‌کند و آنچه را در زیر پوست بازار و به شکل بازار سیاه به جریان افتاده است، نادیده می‌گیرد اما در نهایت نمی توان از واقعیت گریخت.

آمارهای تراکنش‌های صورت گرفته با روش‌های جدید پرداخت بانکی خود گواهی بر این مدعا است که سیاست تغییرات اقتصادی در هند نیازمند ایجاد زیرساخت‌های مناسب است. زیرساخت‌هایی که ضمن پاکسازی اقتصاد، شکوفایی و رونق سیستم مالیات‌دهی، اقشار پایین‌ اقتصادی در جامعه را هم زیر بار سنگین تغییر له نمی‌کند.

برای ایجاد تغییر باید فرهنگ‌سازی‌های لازم صورت بگیرد و با در نظر گرفتن تمام لایه‌های اقتصادی و اجتماعی کشور هند اقدامات جهت تغییر پیگیری شوند. با اقدامات فوری و شتاب‌زده، فقرا روز به روز فقیرتر می‌شوند و ثروتمندان هم از به دام افتادن در تله پیگیری مالیاتی می‌گریزند.

نویسنده :
انتشار : ۲۴ آبان ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 5 =

کانال تلگرام