صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

هفته‌ي گذشته SWIFT اعلام کرد که ۴۶ شرکت جدید از حوزه آسیا-اقیانوسیه به این سیستم بانکی پیوسته‌اند. در حال حاضر بیش از ۱۷۰۰ گروه در سراسر دنیا عضو سوئیفت هستند که ۴۶ درصد از این گروه‌ها شامل ۵۰۰ شرکت برتر Fortune 500 و ۶۶ درصد از آن‌ها هم شامل شرکت‌های سرمایه‌گذاری خرد هستند. تمایل شرکت‌های حوزه آسیا-اقیانوسیه به عضویت در SWIFT نسبت به سال ۲۰۱۴ که تنها ۲۲ شرکت منطقه در آن عضو بودند، دو برابر شده است.

سوئیفت یک کانال ارتباطی مجزا و امن برای شرکت‌ها ایجاد می‌کند تا بتوانند با بانک‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی و همچنین سایر موسسات مالی ارتباط برقرار کنند. به محض اینکه شرکت‌ها به SWIFT متصل شدند می‌توانند با استفاده از یک سیستم پیام‌رسان مالی استاندارد و یکپارچه و از طریق کانالی امن و منحصر به فرد با بیش از ۱۱ هزار شرکت ارائه‌‌دهنده‌ی سرویس‌های مالی در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا ارتباط برقرار کرده و از بالاترین سطح تکنولوژی رمزگذاری و اعتبارسنجی بهره‌مند شوند. با ظهور سرویس go-live سوئیفت، دنیای جدیدی برای شرکت‌ها ایجاد شد. با استفاده از این سرویس، شرکت‌ها می‌توانند انتظار پرداخت‌هایی سریع‌تر با هزینه‌های شفاف و تراکنش‌های قابل رهگیری و اطلاعات کامل حواله‌ها را داشته باشند.

سوئیفت برای شرکت‌ها

برنامه‌ی سوئیفت برای شرکت‌ها طیف وسیع و رو به رشدی از محصولات و خدمات را برای شرکت‌های چند بانکی فراهم می‌کند تا بتوانند در بستری امن و مطمئن با بانک‌ها و سایر موسسات مالی بین‌المللی ارتباط برقرار کنند. SWIFT امکاناتی نظیر نظارت بین‌المللی بر جریان نقدینگی و معاملات، نرخ پایین تراکنش‌های مالی و امنیت بالای شبکه‌های مالی را به مدیران مالی و خزانه‌ی شرکت‌ها ارائه می‌دهد.

درباره سوئیفت

SWIFT یک تعاونی جهانی عضوپذیر و برترین ارائه دهنده سرویس‌های پیام رسانی مالی امن است. این موسسه به اعضای خود پلتفرمی برای پیام‌رسانی و استاندارد‌هایی برای ایجاد ارتباط ارائه می‌دهد و محصولات و خدماتی را در جهت تسهیل دسترسی و یکپارچه‌سازی، شناسایی و تحلیل جرائم مالی در اختیار اعضای خود قرار می‌دهد. پلتفرم پیام رسانی، محصولات و خدمات ارائه شده توسط SWIFT باعث ایجاد ارتباط بین بیش از ۱۱ هزار بانک و سازمان امنیتی، زیرساخت‌های بازار و مشتریان شرکت‌ها در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا می‌شود و آن‌ها را قادر می‌سازد تا بتوانند با امنیت کامل با یکدیگر مکاتبه کرده و به مبادله‌ی پیام‌های مالی در بستری امن و قالبی استاندارد بپردازند. SWIFT به عنوان یک سرویس دهنده مطمئن، جریان‌های مالی محلی و جهانی را پشتیبانی کرده و از معاملات و تجارت‌های انجام شده در سراسر دنیا پشتیبانی می‌کند. سوئیفت مدعی است که همواره به دنبال کیفیت بالا در انجام عملیات و کاهش نرخ تراکنش‌ها، ریسک‌ها و حذف ناکارایی‌های عملیاتی می‌باشد. دفتر اصلی این شرکت بین‌المللی در بلژیک قرار داشته و همواره سعی دارد تا حضور فعال اعضای شبکه بین‌المللی خود را در تمامی مراکز بزرگ مالی دنیا تضمین نماید.

سوئیفت

آلن ریز (Alain Raes)، مدیر اجرایی شرکت سوئیفت در حوزه‌های آسیا-اقیانوسیه، اروپا، خاورمیانه و آفریقا می‌گوید، «شرکت‌هایی که در سال ۲۰۱۶ به SWIFT پیوسته‌اند نمونه‌های بارزی از نحوه پاسخگویی خزانه‌های شرکت‌ها و مدیران ارشد مالی منطقه به چالش‌های نوظهوری است که روز به روز با آن مواجه می‌شوند. امروزه شرکت‌ها با ریسک‌های عملیاتی، تغییرات ارز، اختلالات تکنولوژیکی و سایر مشکلات مواجه هستند و لازم است در این شرایط جریان نقدینگی آن‌ها در دسترس باشد تا بتوانند تصمیمات به موقع و هوشمندانه بگیرند».

تسوتومو ماناری (Tsutomu Mannari)، مدیرکل امور مالی و حسابداری شرکت Nifco Inc عنوان کرد، «از وقتی که از سیستم جدید مدیریت خزانه خود رونمایی کرده‌ایم، از سوی بانک‌های تابعه‌‌مان در سراسر دنیا پیام‌های MT940 به دفتر اصلی ما ارسال می‌شود که شامل حدود ۸۵ درصد از ۲۵۰ حساب بانکی بین‌المللی ما می‌باشد. این امر به ما کمک می‌کند تا به صورت روزانه از فعالیت‌های درونی حساب‌های خود از لحاظ وجه رایج استفاده شده و نهاد قانونی مطلع شویم. همکاری ما با SWIFT باعث کارآمدتر شدن کسب و کار ما و شفافیت عملیات‌های مالی شرکت شده است. برنامه ما این است تا در آینده از ابزار‌های سوئیفت در جهت بهینه‌سازی مانده دارایی و بدهی خود در وجوه رایج خارجی، به حداقل رساندن استفاده از ارز خارجی و ریسک سرمایه‌گذاری و ساده‌سازی ترازنامه و جلوگیری از کلاهبرداری‌های داخلی شرکت استفاده کنیم».

جانگ کوک مون (Jung Kook Moon) مدیر ارشد مالی شرکت Pan-Pacific Co., Ltd اظهار داشت که، «شرکت ما یک استراتژی جدید اتخاذ کرده است تا سهم بیشتری از بازار بین‌المللی را به خود اختصاص دهد. به همین دلیل اخیرا در حال گسترده‌تر کردن کسب و کار و عملیات‌های شرکت بوده‌ایم. افزایش سودمندی و کارایی عملیات خزانه برای ما بسیار ضروری است و پیوستن به SWIFT و انتقال پول از طریق سوئیفت، ابزاری برای رسیدن به این هدف است چون یک نقطه دسترسی منحصر به فرد به تمام شرکای بانکی‌مان در اختیار ما قرار می‌دهد تا بتوانیم به صورت روزانه جریان نقدینگی حساب‌ها را کنترل کرده و در عین حال قدرت پرداخت بدهی‌ها و مدیریت ریسک‌های مربوط به ارز خارجی را افزایش دهیم. پس از پیاده‌سازی موفق این استراتژی در چین، برنامه‌ی ما این است تا انتهای امسال در کشور‌های بیشتری مثل ویتنام، اندونزی و میانمار به SWIFT متصل شویم».

دی ماه سال گذشته با اجرای برجام تحریم‌های سوئیفت از ایران برداشته شد و اکنون بیش از ۲۰ بانک ایرانی به عضویت سیستم SWIFT در آمده‌اند.

نویسنده :
انتشار : ۲۸ فروردین ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

کانال تلگرام