صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
021 54506

بازنشستگی بخش مهمی از زندگی بیش‌تر انسان‌ها است. آن چه که واضح و مبرهن است این است که هرچه زودتر پس انداز برای دوران بازنشستگی را شروع کنیم، زودتر می‌توانیم دست از کار بکشیم و بازنشسته شویم. اما متاسفانه گاهی بیان بعضی از مسائل از عمل کردن به آن‌ها آسان‌تر است. در هر حال عادت زندگی این است که گاهی مشکلاتی را در مسیر رسیدن انسان به اهدافش ایجاد می‌کند.

مسئله دیگر این است که هر یک از ما برنامه خاص خود را برای دوران بازنشستگی دارد. این مسئله هم به نوبه خود می‌تواند برنامه‌ریزی برای زمان بازنشستگی را کمی مشکل و پیچیده کند.

با وجود همه این بحث‌ها داشتن یک برنامه بهتر از بی‌برنامگی است. داشتن برنامه پس انداز برای دوران بازنشستگی احتمال این که شما بتوانید در آینده به زندگی راحت و دلخواه خود برسید را افزایش می‌دهد. اما چگونه می‌توان تعیین کرد که چه زمانی برای بازنشستگی مناسب است؟

برای این که تصویر بهتری از اوضاع داشته باشید، می‌توانید به آن چه که در حال حاضر در حساب پس اندازتان دارید نگاهی بیندازید.

ضریب پس انداز مناسب خود را پیدا کنید

پس انداز تدریجی

بر اساس پژوهش‌های انجام شده، اگر می‌خواهید وقتی به سن ۶۷ سالگی رسیدید از زندگی راحتی برخوردار باشید، باید تا آن زمان ۱۰ برابر درآمد سالانه خود پس انداز کرده باشید.

سایت Fidelity در این رابطه یک جدول زمانی ارائه کرده که به شما در برنامه ریزی پس انداز برای دوران بازنشستگی کمک می‌کند. با رعایت زمان‌بندی پیشنهادی در این جدول می‌توانید به مقدار کافی پس‌انداز کنید تا بتوانید در زمان مناسب بازنشسته شوید. خلاصه این جدول به شرح زیر است:

باید تا سن ۳۰ سالگی ۲ برابر، ۴۰ سالگی ۳ برابر، ۴۵ سالگی ۴ برابر، ۵۰ سالگی ۶ برابر، ۵۵ سالگی ۷ برابر، ۶۰ سالگی ۸ برابر و به این ترتیب در سن ۶۷ سالگی باید ۱۰ برابر درآمد سالانه خود پس‌انداز داشته باشید.

بیشتر بخوانید:

کسب درآمد در زمان بازنشستگی را با سرگرمی های جذاب تجربه کنید

البته اگر می‌خواهید زودتر از ۶۷ سالگی بازنشسته شوید باید خودتان این برنامه را مقداری تعدیل کنید. برای مثال، اگر ۴۵ ساله هستید و می‌خواهید در ۶۵ سالگی بازنشسته شوید، باید مقدار پس‌انداز خود را به ۶ برابر درآمد سالانه خود افزایش دهید.

همچنین سایت Fidelity برای این که بتوانید عوامل مربوط به پس انداز برای زمان بازنشستگی را با توجه به سن و شرایط خودتان و هزینه‌های مورد نیاز برای یک زندگی ایده‌آل در دوران بازنشستگی راحت‌تر مشخص کنید یک ابزار مفید را در اختیار شما گذاشته است. البته در این زمینه محققان دیگر هم نظراتی دارند. چارلز فارل در کتاب خود به نام نسبت‌های پولی شما استدلال می‌کند که در واقع باید هدف برنامه پس انداز برای دوران بازنشستگی شما این گونه باشد:

تا ۳۵ سالگی ۱/۴ برابر درآمد سالانه؛ تا ۴۵ سالگی ۳/۷ برابر درآمد سالانه؛ تا ۵۵ سالگی ۷/۱ برابر درآمد سالانه؛ و بالاخره تا ۶۵ سالگی ۱۲ برابر درآمد سالانه.

در این رابطه یک وبلاگ‌نویس به نام Zach هم در وبلاگ خود به نام Four Pillar Freedom که در مورد مسائل مالی است آورده است:

اگر پس‌انداز شما در حال حاضر صفر و نرخ سود حساب شما ۷ درصد باشد و از سن ۲۰ سالگی هر ماه ۳۳۳ دلار کنار بگذارید، می‌توانید در سن ۶۵ سالگی به عنوان یک میلیونر بازنشست شوید. همچنین اگر از سن ۳۰ سالگی هر سال ۲۴۰۰۰ دلار کنار بگذارید، می‌توانید در سن ۵۰ سالگی به بازنشستگی برسید.

جالب ترین مشاهدات Zach از قرار زیر است:

فارغ از سن و سالتان اگر سالانه ۱۰۰۰۰ دلار پس‌انداز کنید طی ۳۰ سال، اگر سالانه ۲۰۰۰۰ دلار پس انداز کنید طی ۲۲ سال و اگر سالانه ۴۰۰۰۰ دلار پس انداز کنید طی ۱۵ سال میلیونر می‌شوید. همچنین اگر شخصی از بیست سالگی شروع به پس انداز ماهانه ۴۰۰۰ دلار کند، می‌تواند تا سن ۶۵ سالگی میلیونر شود.

مقدار پس انداز برای دوران بازنشستگی چقدر باید باشد؟

پس انداز برای دوران بازنشستگی

به یاد داشته باشید که ارقام ذکر شده تا اینجا فقط در حد یک سری دستورالعمل هستند. اولین قدمی که باید بردارید این است که تعیین کنید واقعا در زمان بازنشستگی به چه مقدار پول نیاز خواهید داشت. واضح است که اگر بخواهید تا سن ۵۰ سالگی کار کنید نسبت به زمانی که برای کار کردن تا ۶۵ سالگی برنامه دارید، به پس انداز بیشتری احتیاج خواهید داشت.

در مرحله بعد باید درآمد خود را حساب کنید. برای مثال، اگر ۲۲ ساله هستید و در سال ۳۵۰۰۰ دلار درآمد دارید، باید پس انداز برای دوران بازنشستگی را از ۵۲۵۰ دلار در سال شروع کنید. فراموش نکنید در این سن باید به فکر شروع یک کسب و‌ کار هم باشید. پس به مقداری پس انداز برای شروع کار نیاز دارید. بعد از آن باید مخارج آینده را برآورد کنید و حقوق و دستمزد خود در آینده را تعیین کنید.

بیشتر بخوانید:

چگونه با مشکلات اقتصادی بازنشستگی مقابله کنیم؟

این کار فقط به یک حساب سرانگشتی بر اساس مخارج فعلی است. برای این کار باید مخارج ماهانه خود را در یک جدول وارد کنید و برای هر یک از هزینه‌ها فکر کنید که آیا ثابت می‌ماند، افزایش می‌یابد یا کاهش می‌یابد. برای مثال اقساط وام شما قرار نیست تا همیشه ادامه داشته باشد.

در ستون دوم هزینه‌هایی که ممکن است در زمان بازنشستگی اضافه شوند را بنویسید. این هزینه‌ها ممکن است هر چیزی از هزینه‌های سفر گرفته تا هزینه‌های درمانی در شامل شود. حتما لازم نیست آن‌ها را دقیق مشخص کنید ولی آوردن این ارقام در کنار هزینه‌های فعلی می‌تواند دید خوبی نسبت به هزینه‌های آینده به شما بدهد.

حالا که مقدار مخارج تقریبی خود در زمان بازنشستگی را فهمیدید، باید تعیین کنید که هر ماه به چقدر درآمد نیاز خواهید داشت. به عنوان یک قاعده کلی این مقدار باید ۸۰ درصد درآمد قبل از بازنشستگی شما باشد. به یاد داشته باشید در این جا منظور از درآمد، درآمد کنونی شما نیست بلکه منظور درآمدی است که انتظار می‌رود ۱۰ سال قبل از بازنشستگی داشته باشید.

برای انجام این محاسبات می‌توانید از یک ماشین حساب بازنشستگی استفاده کنید. برای یک نگاه شخصی‌تر در تعیین این که آیا برای برنامه‌های زمان بازنشستگی به مقدار کافی پس‌انداز کرده‌اید یا نه استفاده از ماشین حساب بازنشستگی می تواند راه خوبی باشد. در این راستا ماشین حساب‌های رایگان زیادی مانند AARP، Bankrate، CNN و NerdWallet هستند که می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید برای بازنشست شدن در سن دلخواهتان چقدر باید پس‌انداز کنید.

برنامه زمان بازنشستگی خود را بنویسید

برنامه دوران بازنشستگی

لازم نیست حتما برنامه خیلی رسمی یا پیچیده‌ای داشته باشید. فقط یک هدف ساده بلندمدت است که روی روش هزینه کردن شما در زمان حال موثر باشد کافی است. برای مثال، اگر می‌خواهید در سن ۵۵ سالگی دوران بازنشستگی خود را در کنار ساحل بگذرانید باید از خیلی از خریدهای غیرضروری چشم پوشی کنید و به جای آن پول را پس‌انداز کنید.

هدف مشخص شده خود را در جایی نگه دارید که جلوی چشم شما باشد. مثلا می‌توانید روی در یخچال بچسبانید. با این کار یک یادآور روزانه خواهید داشت تا شما را به ادامه مسیرتان تشویق کند.

برنامه خود را بازبینی کنید

بازبینی برنامه

حتی اگر برنامه شما از هر نظر کامل باشد هم گاهی شرایط در طول زندگی تغییر خواهند کرد. ممکن است در طول زمان صاحب فرزند دیگری شوید، شغل پردرآمد خود را از دست بدهید یا یک موقعیت اورژانسی درمانی برای شما پیش بیاید. برای اطمینان از این که در مسیر درست قرار دارید چند وقت یک بار روی برنامه بازنشستگی خود یک بازبینی داشته باشید و در صورت لزوم آن را به شکل مناسب تغییر دهید.

نویسنده :
انتشار : ۶ دی ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =

کانال تلگرام