صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

جمعیت جهان اکنون از مرز ۷ میلیارد نفر گذشته است و نرخ رشد جمعیت جهان نشان می‌دهد که جمعیت با سرعت زیادی در حال افزایش است. نرخ رشد جمعیت جهان در هر کشور متفاوت است و در کشورهای در حال توسعه این رقم بالاتر می‌باشد. بالا بودن نرخ رشد جمعیت در کشورهای رو به توسعه مشکلات زیادی به وجود می‌آورد زیرا آن‌ها در تلاش هستند تا زیر ساخت‌هایشان را گسترش دهند. افزایش نرخ رشد جمعیت در این کشورها باعث می‌شود که فشار مالی بیش‌تری روی دولت باشد. دلیل بالا بودن نرخ رشد جمعیت در این کشورها به عوامل زیادی از جمله عوامل داخلی و خارجی بستگی دارد.

نرخ رشد جمعیت در دنیا و علل آن

دلایل طبیعی برای بالا بودن نرخ جمعیت شامل بیش‌تر بودن نرخ زاد و ولد در مقایسه با نرخ مرگ و میر می‌شود. این عامل متاثر از چیزهای متفاوتی است. همچنین مهاجرت به داخل و خارج عامل مهمی در تغییر جمعیت کشورها است. اطلاعات اخیر نشان می‌دهد که کشور عمان نرخ رشد جمعیتی برابر ۸.۴۵٪ در سال‌های اخیر کسب کرده است. این نرخ باعث شد که در آن سال عمان سریع‌ترین رشد جمعیت را در میان دیگر ملت‌ها داشته باشد. امروزه جمعیت مردم دنیا بیش از ۷ میلیارد نفر است و بیش از نیمی از این جمعیت در قاره آسیا زندگی می‌کنند. یک چهارم دیگر جمعیت دنیا در قاره آفریقا است. کشورهای سودان جنوبی و نیجر نرخ رشد جمعیتی به ترتیب ۴.۰۹ و ۴.۰۰ داشتند.

جمعیت جهان

رشد نرخ جمعیت در دو قرن اخیر دلایل متفاوتی دارد. مثلا کاهش میزان مرگ و میر نوزادان، افزایش امید به زندگی همگی دلایلی هستند که در این دو قرن نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است. طبق پیش بینی‌هایی که می‌شود و با توجه به اوضاع جهان می‌توان گفت تا سال ۲۱۰۰ به جمعیت جهان ۴ میلیارد اضافه خواهد شد. گفته می‌شود دلیل این افزایش جمعیت این است که وضع سلامت و سطح زندگی مردم بهبود می‌یابد. امروزه سه تا از پر جمعیت‌ترین کشورهای جهان در قاره آسیا هستند و به زودی جمعیت هند از چین بیش‌تر خواهد شد.

یکی از کشورهایی که نرخ رشد جمعیت آن بسیار سریع شده است مالی می‌باشد. این کشور اکنون با نرخ ۲.۹۸ درصد در بین ۲۰ کشور با نرخ بالای رشد جمعیت قرار گرفته است. دومین کشور با نرخ رشد جمعیت بالا لبنان است که نرخ رشد آن ۵.۹۹ درصد است. بسیاری از مردم فکر می‌کردند که آمریکا در میان بالاترین نرخ‌های جمعیت باشد اما آمریکا در میان ده کشور اول نیست. متخصصان معتقدند که علت این امر در آمریکا در دسترس بودن انواع روش‌های پیشگیری از بارداری است. از دلایل دیگر بالا نبودن نرخ رشد جمعیت در آمریکا می‌توان به مهاجرت و فرصت پیشرفت برای زنان اشاره کرد که باعث کاهش زاد و ولد شده است.

نرخ رشد جمعیت به درصدکشورردیف
۸.۴۵عمان۱
۵.۹۹لبنان۲
۴.۸۱کویت۳
۴.۷۲قطر۴
۴.۰۹سودان جنوبی۵
۴.۰۰نیجر۶
۳.۳۴بوروندی۷
۳.۳۱چاد۸
۳.۳۱عراق۹
۳.۳۰آنگولا۱۰
۳.۲۷اوگاندا۱۱
۳.۲۴گامبیا۱۲
۳.۱۷کونگو۱۳
۳.۱۶تانزانیا۱۴
۳.۱۰سنگال۱۵
۳.۰۶اردن۱۶
۳.۰۶مالاوی۱۷
۳.۰۵زامبیا۱۸
۳.۰۲افغانستان۱۹
۲.۹۸مالی۲۰
نویسنده :
انتشار : ۲۳ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + ده =

کانال تلگرام