صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
021 54506

تعیین نرخ تبدیل ارز شناور به فاکتورها و عوامل مختلفی وابسته است که همه این عوامل به نوعی با عرضه و تقاضا قابل توضیح است. به زبان ساده میزان عرضه در مقایسه با میزان تقاضا برای یک ارز تعیین می‌کند که چه ارزشی در مقابل ارز دیگر داشته باشد.

بیشتر بخوانید:

نحوه عملکرد ارز چگونه است؟

برای مثال اگر تقاضا برای دلار آمریکا در کشورهای اروپایی افزایش یابد، تعیین نرخ تبدیل ارز دلار در مقابل یورو با توجه به میزان عرضه مشخص می‌شود. با فرض این که عرضه ثابت باشد، پس با افزایش تقاضا قیمت دلار افزایش می‌یابد و اگر عرضه همزمان با تقاضا افزایش یابد، نرخ تبدیل ارز دلار به یورو تغییر نخواهد کرد.

چندین عامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و عوامل دیگر در تعیین نرخ تبدیل ارز تاثیر گذار هستند؛ مهم‌ترین این عوامل، تورم، نرخ بهره بانکی، درصد بیکاری‌، تولید ناخالص داخلی، میزان تولید داخلی و حجم واردات کالای خارجی هستند.

تعیین نرخ تبدیل ارز ثابت و شناور چه تفاوتی دارد؟

تعیین نرخ تبدیل ارز

بعضی کشورها به دلایل مختلف تصمیم می‌گیرند نرخ ارز را وابسته به ارز با ثبات‌تر به صورت مصنوعی توسط دولت تثبیت کنند. تعیین نرخ تبدیل ارز تثبیت شده به صورت روزانه انجام نمی‌شود و فقط در زمان مورد نیاز برای ارزش‌گذاری مجدد، نرخ این نوع ارز تعیین می‌شود. تثبیت نرخ ارز از این طریق در کشورهایی که دچار مشکلات اقتصادی هستند یا کشورهای در حال توسعه که به بازار پایدار نیاز دارند انجام می‌شود و کشوری که نرخ ارز تثبیت شده را در پیش بگیرد باید حجم زیادی ارز از ارزی که ارز ملی را نسبت به آن تثبیت کرده است ذخیره داشته باشد تا میزان عرضه و تقاضا را کنترل کند.

اگر در خارج از ایران مشغول به تحصیل هستید یا مراودات تجاری با کشورهای خارجی دارید، می‌توانید برای ارسال حواله بانکی به کشورهایی مثل استرالیا، چین، سوئد، کانادا و بسیاری کشورهای دیگر با مشاوران متخصص ما در صرافی ستاره سهیل تماس بگیرید تا تقاضای شما در سریع‌ترین زمان ممکن انجام شود.

نویسنده :
انتشار : ۱۶ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 6 =

کانال تلگرام