صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

سرمایه‌گذاران بین‌المللی از خطراتی مانند خطرات سیاسی و ارزی مصون نیستند. اثر تورم هم خطر دیگری است که می‌تواند به شدت روی سرمایه‌گذاری بین‌المللی و اقتصاد جهانی اثر بگذارد. تورم فقط سرمایه و اقتصاد کشورهای توسعه‌ نیافته را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد بلکه باعث می‌شود اقتصاد کشورهای پیشرفته هم دچار مشکلاتی شود. تورم معمولا از طریق شاخص قیمت مصرف‌کننده اندازه‌گیری می‌شود. این شاخص قدرت خرید مصرف‌کننده را نسبت به تنوع سبد خریدش اندازه‌گیری می‌کند. این شاخص CPI نام دارد و زیرمجموعه‌های دیگری نیز از آن وجود دارد.

اثر تورم روی اوراق قرضه

اثر تورم روی قیمت اوراق قرضه بسیار زیاد است. این قیمت‌ها دارای همبستگی معکوسی با تورم هستند. تورم بالا موجب کاهش قیمت اوراق قرضه می‌شود. اثر تورم روی اوراق قرضه به دو شکل اسمی و واقعی نمود پیدا می‌کند. بازگشت اسمی، سود واقعی است و بازگشت واقعی، سود تطبیق‌داده شده تورمی است که قرض‌ گیرندگان به قرض‌دهندگان می‌پردازند. برای سرمایه‌گذاران جهانی، بدهی‌های دولتی و صندوق‌های قابل معامله در بورس هم مشکوک به ایجاد تغییراتی در تورم هستند. سرمایه‌گذاران باید مراقب CPI باشند و با بالا رفتن شاخص‌های تورم، فکری به حال اوراق قرضه خود کنند.

اثر تورم - اقتصاد

اثر تورم روی نقدینگی

تورم به طور کلی برای جهان نشان بدی است و روی بازار اوراق قرضه اثرات منفی می‌گذارد. اما اثراتی که روی سهام و نقدینگی می‌گذارد چندان مشخص نیست. سرمایه اضافی می‌تواند باعث ارائه وام‌های ارزان شود. و این وام‌ها با خود رشد اقتصادی شدیدی در پی دارند. ضمن این‌که موجب افزایش درآمد هم می‌شوند. اما تورمی که از کنترل خارج بشود، روی تمام بازارهای جهانی هم اثر خواهد گذاشت.

برخی از اقتصاد دانان معتقد هستند که اثر تورم ۱ تا ۳ درصدی در اقتصاد مثبت است و باعث بازگشت سرمایه می‌شود. اما اگر این نرخ بالاتر از ۶ درصد برود، بازگشت سرمایه منفی خواهد بود. البته درباره آمار و ارقام‌های عنوان شده برای تورم همیشه بحث‌هایی وجود دارد و نمی‌توان رقمی قطعی برای بررسی اثر تورم روی نقدینگی عنوان کرد.

یکی از روش‌های کنترل اثر تورم برای سرمایه‌گذاران، مدیریت سبد سرمایه‌گذاری است. برای مثال، خرید دارایی‌هایی نظیر: طلا، زمین زراعی، نفت، ملک و… می‌تواند به کاهش ریسک‌های ناشی از تورم نقش مهمی داشته باشد. به طور کلی برای سرمایه‌گذاری جهانی باید حتما به این نکته توجه کرد که سبد سرمایه‌گذاری‌تان چه طرحی دارد و تا جایی که ممکن است باید از سرمایه‌گذاری‌هایی استقبال کرد که در برابر تورم حفاظت‌ شده هستند. اثر تورم بر بازار سهام و اوراق قرضه نیز بسیار زیاد است و در نتیجه چنین نوعی از سرمایه‌گذاری بسیار پرخطر خواهد بود.

اثر تورم - نقدینگی

نویسنده :
انتشار : ۱۴ شهریور ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 7 =

کانال تلگرام