صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
021 54506

ارز رایج یا پول یک کشور امکان خرید و فروش کالا و خدمات میان شهروندان و میان کشورها را به وجود می‌آورد و انواع مختلف آن از عصر حجر تا کنون وجود داشته است. از دهه ۱۶۹۰ میلادی، مستعمره خلیج ماساچوست برای اولین بار با عرضه اسکناس، از پول کاغذی برای مقاصد نظامی استفاده کرد. اسکناس ایالات متحده که با نام اسکناس «پشت سبز» شناخته می‌شود هم از سال ۱۸۶۲ معرفی شد و وزارت خزانه‌داری آمریکا تضمین کرد که با سکه‌های طلا از این اسکناس‌ها پشتیبانی کند. در سال ۱۹۱۳، بانک مرکزی آمریکا تاسیس شد تا از طریق آن با فراهم آوردن شغل دائمی برای شهروندان آمریکایی هم ثبات سیستم مالی ایالات متحده تضمین شود و هم بتوان با تورم مبارزه کرد.

قدرت پول رایج یک کشور اساسا تحت تاثیر سه عامل کلی قرار می‌گیرد:

  • نرخ سود بانکی: نرخ سود بانکی به طور کلی از پول رایج یک کشور حمایت می‌کند. اگرچه سطح نرخ سود بانکی در ارتباط با دیگر ارزهای رایج قابل خرید و فروش در آن کشور است که اثر بیش‌تری بر قدرت ارز رایج یک کشور دارد.
  • سیاست‌های پولی: کشورهایی که سیاست‌های مالی ضدتورمی و محدودیت‌های پولی در پیش می‌گیرند، عموما ارزهای رایج قوی‌تری دارند.
  • ثبات سیاسی: تنها یک دولت قوی و باثبات که سابقه خوبی در حمایت از رشد اقتصادی دارد می‌تواند سرمایه‌گذاران را به خود جذب کند و از طریق این سرمایه‌گذاری‌ها قدرت ارز رایج خود را تضمین کند.

ارز رایج قوی‌تر موجب افزایش هزینه‌های نهایی صادرات کالا خواهد شد و ممکن است منجر به بر هم خوردن تراز تجاری با کشور دیگری که ارز رایج ضعیف‌تری دارد شود. در مقابل ارز رایج ضعیف‌تر هزینه‌های صادرات را کاهش می‌دهد و فعالیت‌های تجاری را تحریک می‌کند.

شاخص دلار

دلار آمریکا

بیشتر بخوانید:

افزایش شاخص دلار آمریکا چه تاثیری بر قیمت کالا دارد

شاخص دلار آمریکا شاخصی است که ارزش دلار آمریکا را در مقابل مجموعه‌ای از ارزهای خارجی نشان می‌دهد. شاخص دلار در سال ۱۹۷۳ با مقدار پایه ۱۰۰ معرفی شد. این شاخص در سال ۱۹۸۵ با ارزش ۱۶۴ در طول بحران بدهی کشورهای آمریکای جنوبی به بالاترین حد خود رسید و در سال ۲۰۰۸ در جریان بحران مالی جهانی با ارزش ۷۰ پایین‌ترین مقدار خود را به ثبت رساند. این شاخص ابزار بسیاری مهمی برای معامله‌گران ارزی است تا به وسیله آن قدرت نسبی دلار را در مقابل دیگر ارزهای رایج نشان دهد.

جفت‌های ارزی و نرخ تبدیل

جفت‌های ارزی

یک جفت ارزی در حقیقت تفاوت قیمت دو ارز مختلف است. ارز اول در یک جفت ارزی به عنوان «ارز مبدا» و ارز دوم «ارز متقابل» شناخته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

کاهش نرخ تبدیل پوند به یورو در فرودگاه ها بعد از انتخابات انگلستان

نرخ تبدیل هم بیان قیمت یک ارز با استفاده از قیمت ارز دیگر است تا فهم تفاوت دو ارز با یکدیگر آسان‌تر شود. همانند دیگر نرخ‌ها، نرخ تبدیل هم با ضعف و قوت ارز مورد نظر تغییر می‌کند. نرخ‌های تبدیل در حقیقت قدرت و ضعف نسبی دو جفت ارز را با یکدیگر نشان می‌دهند. برای مثال، ارزهای قوی‌تر زمانی که با ارزهای ضعیف‌تر جفت می‌شوند در طول زمان نرخ تبدیل مثبتی از خود نشان می‌دهند. تغییرات جفت‌های ارزی همچنین ابزار خوبی برای بررسی تراز تجاری میان کشورهای مختلف هستند.

قدرت ارز رایج یک کشور و سیاست‌های پولی

تبادل ارز

بیشتر بخوانید:

دلار آمریکا؛ رایج‌ترین ارز غیر رسمی دنیا

همان طور که بیان شد قدرت ارز رایج یک کشور بر قیمت کالاها و خدماتی که به خارج از کشور صادر می شود اثرگذار است؛ بنابراین بر تراز تجاری با کشورهای خارجی هم تاثیر می‌گذارد. قدرت ارزی همچنین نقش مهمی هم در تعیین سیاست‌های پولی دارد.

یک «سیاست پولی آسان» در کشوری که ارز قوی‌تری نسبت به شرکای تجاری خود در کشورهای دیگر دارد با پایین آوردن نرخ سود بانکی، نرخ تبدیل ارزی را کمتر می‌کند، قیمت کالاهای صادرتی را افزایش می‌دهد و بر تراز تجاری تاثیری منفی می‌گذارد.

اما در مقابل، یک «سیاست پولی سخت» با افزایش نرخ سود بانکی نرخ تبدیل ارزی را افزایش می‌دهد، قیمت کالاهای صادراتی را کاهش می‌دهد و بر تراز تجاری تاثیر مثبت دارد.

جفت‌های ارزی و تجارت ارز خارجی

تجارت ارز خارجی

تجارت ارز خارجی (Forex Trading) در واقع خرید یک ارز و فروش ارز دیگر در همان زمان است. در مواقع عدم ثبات مالی، علاوه بر تجارت لحظه‌ای (خرید یا فروش ارز خارجی، کلا یا اسناد مالی به قصد تحویل فوری)، فرصت‌های مالی دیگری همچون تجارت ارزهای خارجی می‌تواند ریسک سرمایه‌‌گذاری را پایین بیاورد. به بیان دیگر، یک تاجر ممکن است یک جفت ارزی بخرد؛ چون که معتقد است که نرخ تبدیل افزایش خواهد یافت. یا این که یک جفت ارزی را بفروشد؛ زیرا پیش‌بینی کرده است که ارزش ارز مبدا در مقایسه با ارز متقابل کاهش خواهد یافت.

بنابراین نرخ‌های بانکی، سیاست‌های مالی و ثبات سیاسی کشورها اثر بسیاری بر قیمت یا ارزش ارز رایج یک کشور در برابر ارزهای دیگر خواهند داشت و این اثر متقابل بر قیمت کالاهای صادراتی هم اثرگذار است. از همین رو است که نوسانات ارزی زندگی روزمره شهروندان یک کشور را دستخوش تغییر می‌کند.

صرافی ستاره سهیل با تجربه‌ای طولانی در تبدیل ارز در کوتاه‌ترین زمان ممکن با کادر مجرب خود و با ارائه بهترین نرخ‌های تبدیل ارز در پی جلب رضایت شما خوانندگان و مشتریان گرامی است. منتظر دریافت نظرات شما خوانندگان محترم هستیم.

انتشار : ۲۱ آبان ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + شش =

کانال تلگرام