صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

بحران مالی جهانی و نقش بانک‌های مرکزی در قسمت اول این مقاله مطرح شد. در این قسمت قصد داریم به تجزیه و تحلیل وضعیت اقتصادی کشور آمریکا و سایر نقاط دنیا به دنبال این بحران مالی جهانی بپردازیم.

مطالعه قسمت اول

همه نگاه‌ها متوجه بانک فدرال مرکزی آمریکا و تصمیمات مربوط به انجمن جکسون در ماه آگوست و سیاست بعدی بانک فدرال در ماه سپتامبر است. آیا تصمیم به ادامه همین میزان نرخ‌ها گرفته می‌شود؟ آیا برنامه‌ای در ماه سپتامبر برای کاهش سهام تراز‌نامه‌ها وجود دارد؟ در صورتی که اتفاق دوم رخ دهد و سهام ترازنامه‌ها کاهش پیدا کند، افزایش ۲۵ درصدی در نرخ‌ها تا پایان سال ۲۰۱۸ بنا بر پیش‌بینی‌ها انجام می‌شود؟ یا تاثیرات روانی بر سرمایه‌گذاران که در طول هشت سال بحران مالی جهانی از سهام با ارزش بالا، اوراق قرضه، دارایی‌های مشتق شده از آن و درآمد سرانه زیاد برخوردار بودند، باعث می‌شود که آن‌ها سهام و اوراق خود را تبدیل به پول نقد کنند و تمام پول خود را در نتیجه سطوح حباب‌های مالی موجود در سهام و برخی از اوراق قرضه و املاک و مستغلات، از چرخه اقتصادی خارج کنند؟ آیا بانک فدرال آمریکا باید به ادامه افزایش نرخ بهره در حدود ۳ تا ۴ درصد در سال ادامه دهد؟ نتیجه این اقدامات بر اقتصاد واقعی آمریکا چیست؟

تزریق نقدینگی و رکود اقتصادی

این نتایج در چند بخش ظاهر می‌شود. در نتیجه بحران مالی جهانی اعطای وام بانکی برای کسب و کارها در ایالات متحده به شدت کاهش یافته و رشد آن فقط ۲ درصد است. وام‌های مصرفی برای خودرو، مسکن و کارت‌های اعتباری به نصف کاهش یافته است. سرمایه‌گذاری و بهره‌وری واقعی از بین رفته است. در نتیجه بحران مالی جهانی، میزان سرمایه‌گذاری دولتی از سال ۲۰۰۷ هم کمتر شده است و  هزینه‌های زیر بنایی برای سال ۲۰۱۷ در نظر گرفته شده است. کیفیت رشد شغلی بسیار کم بوده است و در نتیجه، میزان دستمزدها کاهش یافته و منجر به بدتر شدن وضعیت اکثر نیروی کار شده است.

مقاله‌های مرتبط:

در این محیط بی‌ثبات اقتصادی و وضعیت بحران مالی جهانی، بانک فدرال رزرو اعلام کرده که قرار است نرخ بهره را افزایش دهد و اقدام به فروش یکجای سهام ترازنامه‌های خود کند. معمولا این افزایش، در حدود ۳ تا ۴ بار در سال انجام می‌شود. بانکداران مرکزی جهان باور داشتند که کاهش کمی و نرخ بهره‌ صفر باعث رشد اقتصاد آمریکا می‌شود؛ اما این اقدامات نتیجه مفیدی نداشت.

آن‌ها امیدوار بودند تزریق عظیم نقدینگی باعث می‌شود که نرخ تورم کالا‌ها و خدمات، به ۲ درصد برسد و نرخ بیکاری به ۴/۵ درصد کاهش یابد و دستمزدها رشد پیدا کند؛ اما هیچ کدام از این‌ها محقق نشد.

در سال ۲۰۰۸ و در زمان وقوع بحران مالی جهانی قبلی، بانک‌ها مرتکب این اشتباه شده بودند. بعد از گذشت هشت سال از وقوع بحران مالی جهانی قبلی و تلاش‌های بی‌ثمر برای حل این مشکل، سیستم مالی جهانی به شدت ضعیف است و همچنان برای تامین نقدینگی به بانک‌های مرکزی وابسته است. بر مبنای آنچه که در سال ۲۰۰۸ بانک‌ها را برای اعطای کمک‌های اقتصادی برای حل بحران مالی جهانی با هم متحد ساخته بود، اکنون این کمک‌ها تبدیل به یارانه‌های نسبتا کم و زیاد بانک‌های خصوصی و سیستم‌های مالی از طرف بانک مرکزی شده است. در واقع، تلاش بانک مرکزی برای افزایش نرخ بهره، به احتمال زیاد در طول سال‌های آینده به نتیجه‌ای نمی‌رسد.

نقش ترامپ در رشد اقتصادی آمریکا

بنابراین طرح‌های افزایش نرخ بهره محدود به تصمیم بانک فدرال آمریکا خواهد بود و ECB و BOE مانند بانک ژاپن و دیگر بانک‌ها منتظر هستند تا ببینند بانک فدرال در این شرایط چه تصمیم می‌گیرد. بانک فدرال به کندی در حال حرکت است و در صورت کاهش بیشتر رشد واقعی تولید ناخالص داخلی و  اصلاح بازارهای مالی آمریکا در یک مسیر خاص، فروش ترازنامه‌ها به طور کل متوقف می‌شود. این طور به نظر می‌رسد قبل از وقوع بحران مالی جهانی بعدی، تنزیل ترازنامه‌ها کاهش پیدا خواهد کرد و بانک‌های آمریکایی با ترازنامه‌های انباشته وارد رکود بعدی می‌شوند.

البته بانک‌های فدرال و ECB و BOE بر این باور هستند که اقتصاد جهانی می‌تواند میزان نرخ‌های قابل توجه را افزایش دهد و شروع به فروش ترازنامه‌ها بدون پیامدهای منفی کند. اما این سازمان‌ها، همان بانک‌هایی بودند که در سال ۲۰۰۸ قصد بهبود برنامه‌های مربوط به کاهش کمی و نرخ بهره صفر را داشتند، اما موفق نشدند. آنچه که رخ داد، شتاب بی‌سابقه در بازار دارایی‌های مالی در اثر افزایش قیمت اوراق قرضه به مدت هشت سال بود. قیمت املاک و مستغلات به سطوح قبلی افزایش پیدا کرد و قیمت طلا و ارزهای مجازی و نابرابری در میزان درآمد بالا رفت و همه این‌ها، در نتیجه تزریق نقدینگی بانک مرکزی به میزان ۱۰ تریلیون دلار و کاهش میزان نرخ‌ها به صفر و پایین‌تر آن بود.

نویسنده :
انتشار : ۱۶ شهریور ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 7 =

کانال تلگرام