صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
021 54506

کردیت اگریکول (Credit Agricole) دومین بانک بزرگ فرانسه و یازدهمین بانک دنیا از نظر میزان دارایی است. این بانک در سال ۱۹۹۰ به عنوان یک گروه بانکداری بین‌المللی تاسیس شد و به خاطر فعالیت‌های مرتبط با کشاورزی، به بانک سبز (Green Bank) هم شهرت یافت. کردیت اگریکول با بیش ۱۵۰ هزار کارمند و ۱۸۶ هزار میلیارد دلار دارایی در سال ۲۰۱۷، بزرگ‌ترین بانک فرانسوی بعد از PNB Paribas شناخته می‌شود. این بانک در بزرگترین بازار بورس اروپایی یعنی یورونکست حضور فعال دارد و به عنوان بخشی از شاخص کاک ۴۰، شاخصی فرانسوی در بازار بورس که میزان ارزش بازار سرمایه ۴۰ شرکت اول از میان ۱۰۰ شرکت دارای بالاترین میزان ارزش بازار را نشان می‌دهد، مطرح است.

تاریخچه بانک کردیت اگریکول

بانک کردیت اگریکول

بیشتر بخوانید:

معرفی بانک: میتسوبیشی یو اف جی؛ بزرگ ترین بانک ژاپن

در پنجم نوامبر ۱۸۹۴، کشاورزان محلی فرانسوی به تشکیل بانکی از تعاونی کشاورزان رای مثبت دادند و برای نخستین بار در تاریخ فرانسه، امکان استفاده از خدمات مالی، وام‌های مناسب و اولویت‌های اقتصادی ویژه این حرفه، برای کشاورزان به وجود آمد. مسئولیت این بانک‌های محلی به عهده نمایندگان کشاورزان بود و اعتماد مشتریان بانک در مدت چهار سال توانست مقدمات تاسیس یک گروه بانکداری بزرگ در فرانسه را فراهم کند. در جریان جنگ جهانی اول، هر منطقه یک شعبه بانک محلی داشت که وام‌های کوتاه مدت به مشتریان پرداخت می‌کرد. با وجود به دست آمدن سرمایه مناسب از سوی بانک‌های محلی، جنگ جهانی اول باعث شد که دولت فرانسه مصمم شود به جای بانک‌های محلی، یک بانک مرکزی تاسیس کند. دولت از کردیت اگرویکول دعوت کرد که به اوضاع زمین‌های کشاورزی رسیدگی کند و به کشاورزان کمک کند مزارع کشاورزی آسیب دیده را احیا کنند. تا سال ۱۹۲۰، تلاش‌های مستمر این بانک و اهمیت دادن دولت به بخش کشاورزی، زمینه‌های ایجاد وزارت کشاورزی در دولت را مهیا کرد و شعبه مرکزی بانک کردیت اگریکول آغاز به کار کرد. تا قبل از این و در مدت این سال‌ها، این بانک به صورت هرمی اداره می‌شد اما از سال ۱۹۲۰ به بعد، با تغییرات اساسی ایجاد شده در روش‌های مدیریتی بانک توانست شعب خود را در فرانسه افزایش دهد و زمینه‌های فعالیت خود را به عنوان یک بانک همگانی برای مردم فرانسه گسترده کند.

بیشتر بخوانید:

معرفی بانک: PNB Paribas؛ بزرگ ترین بانک فرانسه

از سال ۱۹۴۵ با گسترش بیشتر شعب و پرداخت وام‌ها و ارائه سپرده‌های پنج ساله به مشتریان، باعث رونق کشاورزی مکانیکی در فرانسه شد و این پیشرفت زمینه‌های خودمختاری مالی بانک کردیت اگریکول را فراهم کرد. در سال ۱۹۶۶ دولت فرانسه این بانک را به عنوان یک گروه بین‌المللی خودمختار به رسمیت شناخت و پس از آن، کردیت اگریکول توانست چند شرکت زیر مجموعه خود را به هدف سپرده‌گذاری‌های سهام، پرداخت وام‌های بلند مدت به کسب و کارهای کوچک، مدیریت دارایی و حمایت از تولیدکننده‌های مواد غذایی راه‌اندازی کند.

از سال ۲۰۰۱ این بانک به عنوان یک گروه مالی کاملا مستقل از دولت، وارد بازار بورس اروپا (یورونکست) شد و همچنان برای گسترش جغرافیایی و تنوع خدمات خود به مشتریان تلاش می‌کند.

فعالیت‌های بانک کردیت اگریکول

بانک فرانسه

بیشتر بخوانید:

معرفی بانک: HSBC؛ هفتمین بانک بزرگ دنیا

۳۹ بانک منطقه‌ای به عنوان بانک‌های زیر مجموعه Crédit Agricole Group فعالیت می‌کنند و این موضوع باعث شده است که کردیت اگریکول در زمینه بانکداری خرد، جایگاه اول فرانسه و هشتم اروپا را به دست بیاورد، بنابرین یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان است. از جمله برندهای معروفی که به عنوان زیرمجموعه این گروه فعالیت می‌کنند، می توان بانک به LCL Bank and Insurance، بانک آنلاین BforBank، بانک خصوصی LCL Private Bank و Crédit Agricole Private Banking اشاره کرد که در زمینه مدیریت ثروت فعالیت می‌کند. شرکت معروف Amundi با ۱۳ هزار میلیارد یورو دارایی، از دیگر شرکت‌های این گروه است که در زمینه مدیریت دارایی (Asset Manager) فعالیت می‌کند. غیر از این برندها، ۲۷ برند معروف دیگر در فرانسه به عنوان زیرمجموعه‌های این گروه فعالیت می‌کنند که هر کدام نقش بسیار مهمی در توسعه صنعت بانکی و بیمه‌ای این کشور ایفا می‌کنند.

فعالیت‌های بین‌المللی

بانک کردیت اگریکول در ۶ قاره و ۴۰ کشور دنیا، شعبه‌های فعال دارد و به انتخاب مجله Forbes 2000 در سال ۲۰۱۶، هجدهمین شرکت دنیا از نظر دارایی و مجموعا رتبه ۱۵۱ را در بین بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا به خود اختصاص داده است. فعالیت زیاد صفحه‌های منصوب به این بانک در تمام شبکه‌های مجازی، یکی از مهم‌ترین دلایل آشنایی مردم به خصوص جوانان اروپایی با این بانک و فعالیت‌های آن است.

حمایت‌های ورزشی

تیم دوچرخه سواری کردیت اگریکول با مربی گری راجل لی‌جی و با حمایت مالی این بانک از سال ۱۹۴۹ آغاز به کار کرد و توانست در مسابقات دوچرخه‌ سواری اروپایی و جهانی، مدال‌ها و جوایز بسیار به دست بیاورد. حمایت مالی از تیم ملی راگبی ایتالیا، از دیگر فعالیت‌های این بانک در زمینه‌های ورزشی به حساب می‌آید.

شعارها و لوگوهای بانک

شعار بانک

مدیران بانک کردیت اگریکول، از گذشته تاکنون به موضوعات تبلیغاتی این بانک اهمیت بسیاری می‌ داده‌اند. پنج شعار معروف و چهار لوگو، نشان‌دهنده اهداف و فعالیت‌های مهم این بانک از گذشته تا کنون بوده است. اولین شعار کردیت اگریکول در سال‌های ۱۹۷۶-۱۹۷۸ «احساس مشترک، به خانه نزدیک‌تان می‌کند» بود که ترجمه عبارت Common sense close to home است. در سال‌های ۱۹۸۷-۱۹۹۴ عبارت «احساس مشترک در عمل» یا Common sense in action شعار این بانک بود. «تخیل، با احساس مشترک راهنمایی می‌شود» و «یک رابطه پایدار، زندگی شمارا تغییر می‌دهد» از دیگر شعارهای این بانک تا قبل از سال ۲۰۱۱ بود. شعار کنونی بانک «احساس مشترک، آینده‌ای دارد» یا Common sense has a future به همراه آخرین لوگوی بانک که در سال ۱۹۸۷ طراحی شده‌است به عنوان نمای تبلیغاتی این بانک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر شما یک بانکدار بودید و می‌خواستید برای بانکتان یک شعار تبلیغاتی انتخاب کنید چه معیارهایی را برای آن در نظر می‌گرفتید؟ اصلا چرا راه دور برویم؟ اگر بخواهید برای صرافی ستاره سهیل، یک شعار تبلیغاتی خوب انتخاب کنید، به کدام امکانات یا خدمات صرافی در شعارتان اشاره می‌کردید؟ نویسنده این مقاله، از طرف خودش برای پیشنهاد دهنده بهترین شعار تبلیغاتی صرافی، یک یادگاری ارسال می‌کند.

نویسنده :
انتشار : ۳۰ مهر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =

کانال تلگرام