صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

در قسمت اول مقاله به تعریف بودجه و اهمیت بودجه بندی پرداختیم و گفتیم که چگونه ایجاد برنامه بودجه، می‌تواند ما را به اهداف مالی خود رسانده و به شروع فرآیند پس‌اندازمان کمک کند. با مطالعه قسمت قبلی درمی‌یابیم که بودجه بندی یکی از عادت‌های اصلی مردمان موفق است که به مرور زمان و با صرف وقت و تلاش در آن‌ها نهادینه شده است. در این قسمت قصد داریم شما را با انواع روش های بودجه بندی آشنا کنیم تا بنابر شرایط و علاقه‌ي خود یکی از آن‌ها را دنبال کنید.
مطالعه قسمت اول
وقتی صحبت از بودجه بندی به میان باشد، استراتژی‌های مختلفی وجود دارد. هدف از طراحی این استراتژی‌ها کمک به تسهیل فرآیند بودجه بندی است. هر فردی با فرد دیگر تفاوت‌هایی دارد و ممکن است یک استراتژی و روش برای دو نفر به یک اندازه کارایی نداشته باشد. مطالعه در مورد روش های بودجه بندی مختلف می‌تواند به شما در انتخاب بهترین استراتژی بودجه بندی کمک کند.

بودجه بندی پاکتی

در بودجه بندی پاکتی هزینه‌های مختلف ماهانه به دسته‌های مختلف تقسیم شده و مبلغی از درآمد به هر یک از دسته‌ها تعلق می‌گیرد. در این روش هر دسته دارای یک پاکت است و سهم آن دسته از درآمد داخل پاکت قرار می‌گیرد. وقتی پول شما در آن پاکت رو به اتمام است باید خرج کردن را متوقف کنید. این روش برای افرادی مناسب است که حساب خرج‌هایشان را ندارند و نمی‌توانند آن‌ها را ثبت کنند. هنوز هم بسیاری از افراد قبض‌های خود را از حساب جاری خود و به صورت آنلاین پرداخت می‌کنند که این امر باعث می‌شود در برنامه‌ریزی‌ها دچار اشتباه شوند.

بودجه بندی به روش ۵۰/۳۰/۲۰

مقاله‌های مرتبط:

یکی یگر از روش‌های بودجه بندی روش ۵۰/۳۰/۲۰ است. این روش به شما کمک می‌کند تا بتواند مبلغی که باید به هر دسته اختصاص دهید را مشخص کنید. در این روش می‌توان تمرکز بیشتری روی اهداف مالی داشت. پنجاه درصد از درآمد شما پس از کسر مالیات باید صرف تامین نیازهای شما شود. این نیازها شامل مواردی مانند خوراک (منهای رستوران رفتن)، مسکن، هزینه‌های حمل و نقل و تسهیلات شهری (آب، برق، گاز، تلفن) هستند. سی درصد از درآمد شما باید صرف خواسته‌هایتان شود که شامل هزینه تفریحات، رستوران رفتن، باشگاه یا عضویت در کلوب‌های مختلف و اینترنت است. بیست درصد از درآمدتان هم به پس‌انداز و پرداخت اقساط تعلق می‌گیرد.

بودجه بندی صفر

روش های بودجه بندی

بودجه بندی صفر یعنی زمانی که برنامه ریزی می‌کنید چگونه درآمد خود را تا ریال آخر خرج کنید. این روش به شما کمک می‌کنند تا برنامه‌ریزی کارامدی داشته و کنترل هزینه‌ها و خرج‌کردهایتان را به دست بگیرید. به دلیل اینکه این روش شامل برنامه‌ریزی برای پس‌انداز پول هم می‌شود، می‌توانید شروع به تعیین اهداف مالی (مثل خرید منزل، اتومبیل و غیره) کنید. بودجه بندی صفر یکی از روش‌های بودجه بندی محبوب در آمریکا است.

بودجه بندی ۵ دسته ای

این روش به شما کمک می‌کند تا هزینه‌های خود را به ۵ دسته اصلی تقسیم کرده و درصدی از درآمد را برای هر دسته تعیین کنید. مثلا برای اجاره منزل، می‌توانید تا سقف ۳۵ درصد از درآمد خود را هزینه کنید. برای حمل و نقل نباید بیشتر از ۱۵ درصد از درآمد خود را در نظر بگیرید. برای سایر هزینه‌های زندگی (مثل خوار و بار، تسهیلات شهری و احتیاجات) می‌توانید تا ۲۵ درصد از درآمد خود را در نظر بگیرید. همچنین هر ماه ده درصد از درآمد خود را بدون قید و شرط باید به پس‌انداز اختصاص دهید. دسته‌ي آخر هم به پرداخت بدهی‌ها تعلق دارد و باید ۱۵ درصد از درآمد را برای آن در نظر گرفت.

روش های بودجه بندی آسان

بسیاری از افراد از صحبت در مورد بودجه بندی طفره می‌روند. ثبت هزینه‌ها کار بسیاری می‌طلبد. محدودیت قائل شدن برای خرج‌ها می‌تواند احساس محصور بودن در ما ایجاد کند. مثلا اگر شما و همسرتان یک ماه بیشتر از دخلتان خرج کنید، ممکن است این مساله باعث دعوا و درگیری شود. باید راه‌هایی برای تسهیل بودجه بندی پیدا کنید. دو یا سه ماه اول بودجه بندی سخت‌ترین دوران آن است چون باید هزینه‌ها را دسته‌بندی کرده و از خرج‌های خود کم کنید.

  • یک نرم‌افزاد یا اپلیکیشن بودجه بندی پیدا کنید که برایتان روش های بودجه بندی مناسب راپیاده کند. نرم‌افزارهای آنلاین مثل «You Need a Budget» یا «Mint» تراکنش‌های شما را دریافت کرده و دسته‌بندی هزینه‌ها و اختصاص بودجه به هر دسته و همچنین پیگیری خرج‌ها را آسان‌تر می‌کند.
  • برای آن دسته‌ از خرج‌هایی که عمدتا مشکل‌ساز هستند؛ استفاده از پول نقد بهتر است. این روش برای موارد اختیاری مثل هزینه سرگرمی، صرف ناهار در رستوران و خرید لباس بسیار عالی عمل می‌کند. با توجه به این‌که نمی‌توانید پول نقد زیادی همراه داشته باشید بنابراین از هزینه‌های اضافی جلوگیری خواهد شد.
  • هر روز کمی وقت گذاشته و بودجه خود را بررسی کنید. این کار فقط ۵ دقیقه از وقت شما را در صبح یا غروب خواهد گرفت اما می‌توانید با نگاه کردن به هزینه‌ها، در مورد باقی‌مانده‌ی پولتان تا آخر ماه بهتر تصمیم‌گیری کنید. با این کار درصد اشتباهات و خرج‌کردن بیش از حد گرفته تا حد زیادی پایین می‌آید.

روش های بودجه بندی

  •  راه‌هایی پیدا کنید که بتوانید کمتر از مبلغ مختص هر دسته، پول خرج کنید. هر چقدر در هزینه‌های روزانه‌تان بیشتر پس‌انداز کنید، تعهدتان نسبت به برنامه بودجه بندی خود بالاتر می‌رود. یکی از این روش‌ها خرید کردن از حراجی‌های محصولات خوراکی و یا خرید در جشنواره‌ها است.
  • سعی کنید بوجه بندی را به صورت خودکار انجام دهید. مثلا یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که بخش مشخصی از درآمدتان هر ماه به صورت خودکار به حساب سپرده‌تان واریز شود.
  • در مورد روش های بودجه بندی مطالعه کنید. دوره‌های آنلاین و  مقالات مختلفی در این مورد وجود دارد که روش‌های بودجه بندی را به صورت کاملا کارآمد آموزش می‌دهد. اگر دنبال موفقیت و استقلال مالی هستید روش‌های متعهد ماندن به بودجه بندی را یاد بگیرید.

دستورالعمل‌های ذکر شده را با توجه به شرایط و زندگی خود، شخصی سازی کنید و پیوسته در تلاش باشید تا میان درآمد و هزینه‌هایتان اعتدال ایجاد کنید. و هیچ‌گاه فراموش نکنید که مطالعه و بهره بردن از تجربیات افراد موفق در زمینه امور مالی بهترین کمک و راهنما برای شماست.

نویسنده :
انتشار : ۱۰ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =

کانال تلگرام