صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

بودجه بندی اصلی‌ترین راه برای در اختیار گرفتن عنان مسائل مالی محسوب می‌شود. بودجه بندی یعنی یک برنامه‌ریزی مکتوب که به شما می‌گوید چگونه پول خود را خرج کنید. می‌توانید برای خود یک بودجه ماهانه یا سالانه در نظر بگیرید. بودجه بندی به شما این امکان را می‌دهد تا جلوتر از زمان در مورد مسائل مالی تصمیم‌گیری کنید و آسان‌تر بتوانید هزینه‌های خود در طول سال را ساماندهی کنید. عادت مداوم به این کار می‌تواند به کسب ثروت کمک کند و به رفع عادت‌های مالی اشتباه در شما بیانجامد. در قسمت اول مقاله به اهمیت بودجه بندی و چگونگی آن پرداخته و در قسمت بعدی به انواع روش‌های مختلف آن و ترفند‌هایی برای تعهد به برنامه‌ریزی مالی می‌پردازیم.

چرا بودجه بندی مهم است؟

مقاله‌های مرتبط:

بودجه بندی ابزاری بسیار قدرتمند است زیرا به کمک آن می‌توانید تعیین کنید که کجا و چگونه پول خود را خرج کنید. شاید کمتر شنیده باشید اما بودجه‌ بندی و صرفه جویی در خرج کردن یکی از عادت‌های خوب موفقیت مالی محسوب می‌شود. وقتی مهارت بودجه بندی را یاد بگیرید خیالتان راحت است که هر یک هزار تومانی که درمی‌آورید، درست همان‌طور که می‌خواهید خرج خواهد شد. با ثبت هزینه‌هایی که می‌کنید، می‌توانید تعیین کنید آیا طبق برنامه بودجه خود پیش رفته‌اید یا خیر. اغلب وقتی افراد شروع به بودجه بندی می‌کنند از این‌که پول‌هایشان صرف چه کارهای بیهوده‌ای مثل غذا خوردن در فست فودها می‌شود، شگفت‌زده می‌شوند. با داشتن برنامه بودجه با خیالی آسوده به سمت اهداف مالی خود حرکت خواهید کرد.

چطور بودجه بندی کنیم؟

بر خلاف آنچه که خیلی‌ها فکر می‌کنند بودجه بندی کاری آسان است. اگر قبلا بودجه بندی نکرده‌اید می‌توانید با بررسی هزینه‌های سه ماه گذشته‌ي خود شروع کنید.

  • ابتدا با تهیه فهرست از درآمد ماهانه‌ي خود شروع کنید. این فهرست باید شامل تمام درآمدهایی باشد که از راه‌های مختلف مثل حقوق ماهانه، سود سپرده، سود مشارکت، سود سهام، کرایه خانه و غیره به دست می‌آورید. اگر خودتان صاحب یک کسب و کار هستید باید مبلغی را هر ماه به عنوان حقوق خود در نظر گرفته و بر اساس آن بودجه بندی کنید.
  • فهرستی از هزینه‌های خود تهیه کنید و آن‌ها را به ترتیب اهمیت قرار دهید. با این کار می‌توانید در زمان نیاز از هزینه‌های غیر ضروری بکاهید. هزینه‌هایی که دارای اهمیت بالا هستند باید شامل مواردی باشند که صرف ضروریات زندگی می‌شوند. مثلا باید هزینه اجاره منزل، غذا، تسهیلات شهری مثل آب، برق و گاز، هزینه‌های حمل و نقل، اقساط و پس‌انداز را در نظر بگیرید. پس از آن باید آیتم‌های پر خرج‌تر را در نظر بگیرید که می‌تواند شامل خرید لباس، تفریح، رستوران رفتن و عضویت در باشگاه باشد.

بودجه بندی

  • وقتی درآمد و هزینه‌های خود را لیست کردید بعد باید ارقام این دو را با هم مقایسه کنید. هزینه‌ها باید کمتر یا برابر با درآمد باشند. اگر بعد از بودجه بندی پولی اضافه آمد باید آن را صرف کارهایی مانند پرداخت بدهی‌ها و یا پس‌انداز روز مبادا کنید. اگر هزینه‌ها بیشتر از درآمد باشد باید راهی برای کم کردن هزینه‌ها پیدا کنید. مثلا می‌توانید از دسته‌ی آیتم‌های پرخرج شروع کنید یا این‌که راه دیگری برای کسب درآمد بیشتر پیدا کنید.
  • باید هزینه‌های خود را ثبت کرده و هرجا که به مرز مشخص شده برای دسته‌ی مربوطه نزدیک شدید دست از هزینه‌ کردن بکشید. این کار آغاز فرآیند بودجه بندی است. اگر به این اصل پایبند نباشید بنابراین دخل و خرجتان دیگر با برنامه‌ای که تنظیم کرده‌اید منطبق نخواهد بود. اگر در یک دسته بیش از حد تعیین شده هزینه کنید باید مقداری از بودجه‌ای که به دسته‌ي دیگر اختصاص داده‌اید به آن دسته منتقل کنید تا هزینه‌ها را پوشش دهید. مثلا فرض کنید ۲۰۰ هزار تومان بابت هزینه غذا در ماه در نظر گرفته‌اید. اما انتهای ماه می‌بینید که ۲۵۰ هزار تومان هزینه کرده‌اید در این صورت باید ۵۰ هزار تومان از هزینه تفریح را کم کرده و به هزینه غذا اضافه کنید. باید هر روز هزینه‌ها را مرور کنید.
  • در انتها بودجه بندی را تکرار کنید. اگر برنامه بودجه یک ماه را کامل کرده‌اید، پس برنامه‌ریزی برای ماه بعد آسان‌تر خواهد بود. در انتهای هر ماه چگونگی هزینه‌کردهای خود را بررسی کرده و کسری دسته‌هایی که در آن‌ها ولخرجی کرده‌اید را با کم کردن از بودجه‌ي دسته‌های دیگر، جبران کنید تا تعادل ایجاد شود.

بودجه بندی

اگر به زندگی افراد موفق نگاه کنید، خواهید دید که برنامه‌ریزی و تعهد به آن برنامه را یکی از مهم‌ترین رموز موفقیت خود می‌دانند. کنترل وسوسه‌ها و سیگنال‌های مغزی خرید، کاری سخت و مداوم است. با بودجه بندی می‌توانید آسان‌تر در برابر وسوسه‌های خود مقاومت کرده و به هزینه‌های خود جهت بدهید. می‌توانید دفترچه کوچکی تهیه کرده و تمام هزینه‌های روزانه خود را در آن یادداشت کنید. در انتهای روز هزینه‌ها را بررسی کرده و هزینه‌های مازاد را شناسایی کنید. با این کار احتمال خرج کردن بیشتر از دخلتان به نزدیک صفر خواهید رسید. پس از گذراندن یک ماه با برنامه‌ریزی می‌توانید شیرینی نظم و انظباط مالی را تجربه کرده و به اهداف مالی و پس‌انداز خود نزدیک شوید.

مطالعه قسمت دوم

نویسنده :
انتشار : ۶ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =

کانال تلگرام