صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

اخیرا جهان با کاهش هشت درصدی استخراج طلا در معادن استرالیا مواجه شده است. به دنبال کاهش هشت درصدی استخراج طلا در معادن استرالیا ضربه‌ عظیمی به عرضه‌ طلا وارد شده است. مشاور معدن ساربیشن استرالیا در روز یکشنبه اعلام کرد که خروجی معدن به میزان ۸ درصد کاهش پیدا کرده است. خروجی معدن استرالیا به ۷۱/۵ تن در یک چهارم ابتدای سال جاری رسیده است، در حالی که در ۳ ماهه‌ اخیر در حدود ۷۷/۵ بود. تحلیلگران شرایط آب و هوایی بد را علت رکود اخیر و کاهش استخراج طلا در معادن استرالیا می‌دانند. مدیر ساربیشن “ساندرا کلوز” در مصاحبه‌ای به رویترز گفت:

« بارش‌های سنگین امسال در استرالیای غربی، که حدود سه چهارم از خروجی طلا را تامین می‌کند، به همراه اثرات طوفان دبی منطقه‌ کوینزلند در اواخر مارس، باعث نابودی بسیاری از معادن طلا و کاهش هشت درصدی استخراج طلا در معادن استرالیا شده است.»

استرالیا یکی از بزرگ‌ترین معادن طلا را در جهان، پس از چین دارد. خروجی معدن طلا در چین به شدت در سه ماهه‌ اخیر کاهش پیدا کرده است. بر اساس گزارش بی‌سابقه‌ موسسه‌ طلای چین، تولید طلای چین در سه ماهه اخیر در حدود ۹/۳ درصد به صورت سال به سال کاهش پیدا کرده است و در حال سقوط از ۱۱۱/۵۶۳ تن در سال ۲۰۱۶ به ۱۰۱/۱۹۷ در سال جاری است. در همین حال تقاضای آسیایی برای آن به میزان ۱۴/۷ درصد افزایش یافته است.

میزان حداکثری استخراج طلا

شرایط آب و هوایی بد، علت کاهش استخراج طلا در چین نیست. تحلیلگران گفته‌اند که کشور چین در حال توقف تدریجی امکانات تولیدی قدیمی است. تعطیلی معادن قدیمی و بدون فایده می‌تواند در بلند مدت باعث کاهش تولید طلا در چین شود. تحلیلگران می‌گویند معادن طلای استرالیا باید تکنولوژی‌های سخت و پیچیده‌ خود را به منظور استخراج آسان‌تر طلا در نزدیکی سطح زمینی که حفر کرده‌اند، تغییر دهند. اگرچه تحلیلگران شرایط آب و هوایی را علت رکود خروجی‌های اخیر معدن طلا می‌دانند، اما علت‌های عمده‌ دیگری هم می‌تواند در این کاهش هشت درصدی استخراج معادن طلا در استرالیا نقش داشته باشد.

مقاله‌های مرتبط:

تولیدات جهانی طلا در سال ۲۰۱۶ کاهش یافته است و به این معنی است که جهان ممکن است به پیک گولد (میزان حداکثری استخراج طلا که بعد از آن تولید رو به کاهش می‌رود) یا نزدیک به آن قرار بگیرد، یعنی به جای افزایش مقدار طلای استخراج شده در هر سال، میزان برداشت آن کاهش پیدا می‌کند و این روند به طور مستمر از سال ۱۹۷۰ تا کنون ادامه داشته است.

سرمایه‌گذاران همواره تمایل به تمرکز بر روی آخرین اخبار اقتصادی و اجتماعی و گزارش های فدارال رزرو و قیمت فعلی طلا دارند تا مطمئن شوند آیا می‌توانند اقدام به خرید طلا کنند یا نه؟ اما آن‌ها نباید نسبت به علت اساسی پویایی بازار (یعنی عرضه و تقاضا) بی‌تفاوت باشند. اگر جهان در حالت پیک گولد یا نزدیک به آن قرار بگیرد، تولید جهانی طلا کاهش پیدا می‌کند و در صورت تقاضای ثابت یا رو به افزایش طلا بر روی قیمت آن فشار بیشتری اعمال می‌شود.

نویسنده :
انتشار : ۲۰ خرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

کانال تلگرام