صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

قیمت طلا مدتی است که دچار افت و رکود شده است. اخبار جدیدی که درباره رشد اقتصادی ایالت متحده آمریکا به گوش می‌خورد و البته افزایش ارزش دلار در این روزها، همه و همه باعث شده است تا توجه و تمرکز سرمایه‌گذاران به بخش‌های دیگر اقتصاد معطوف بشود. در این میان تغییرات بازار طلا رشد و رونقی نمایش نمی‌دهند.

در واقع مدتی است که تغییرات بازار طلا خبر از جایگاه امن و متداوم آن نمی‌دهد. باید دید که وضعیت تغییرات بازار طلا در ماه پایانی سال چگونه خواهد بود و سرمایه‌گذاران درصدد انجام چه اقداماتی در این زمینه هستند. عامل اصلی افت بازار طلا در ماه‌های اخیر، چیزی جز رشد ارزش دلار آمریکا نیست.

تغییرات بازار طلا و سرمایه‌گذران

تغییرات بازار طلا

مدتی است که سرمایه‌گذاران با وجود رشد قیمت نفت، تمایل خود به سرمایه‌گذاری در بازار طلا را از دست داده‌اند. در ماه‌های گذشته، تغییرات بازار طلا گاه با صعود و گاه با سقوط روبرو بوده است. اخیرا این فلز زرد رنگ در ۱۲ سال گذشته بیشترین میزان فشار را تجربه کرده است و در تنگنایی سخت قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

دلایل سرمایه گذاری در بازار طلا در زمان رکود چیست؟

سایر بخش‌های سرمایه‌گذاری جهانی با رشد و رونق زیادی در چند ماهه اخیر روبرو بوده است و به نظر می‌رسد که رشد اقتصادی ایالت متحده آمریکا هم با افزایش ارزش سهام آن و هم‌چنین کنترل‌هایی که فدرال رزرو در جهت افزایش نرخ بهره داشته است، روز به روز با رونق بیشتری مواجه بشود.

گزارش‌ها از شاخص‌های مختلف بازار بورس هم حاکی از آن است که رشد و بهبود وضعیت اقتصادی به ویژه در ایالت متحده آمریکا موجب شده است تا سرمایه‌گذاران بازار طلا را تا حدودی نادیده گرفته و از همین روی، تغییرات بازار طلا نوسان‌های نامطلوبی را تجربه کند.

شرح اوضاع بازار طلا

تغییرات بازار طلا و جهان

بررسی شاخص‌ها و آمارهای مختلف بازار طلا نشان می‌دهد که روند و مسیر تغییرات بازار طلا بسیار یکنواخت و بدون هیچ‌گونه افت و خیز قابل توجهی پیش می‌رود. در چنین بازار و محیط راکدی، خریداران باید وقفه‌ای معنادار در فعالیت‌های خود ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید:

آیا هنوز سرمایه گذاری روی طلا ارزش دارد؟

اگر این توقف از سوی خریدارن و سرمایه‌گذارن بازار طلا صورت نگیرد، در بلند مدت اینرسی موجود در بازار یا همان سکونی که در محیط بازار طلا به وجود آمده است، موجب شکست سرمایه‌گذاران و خریداران خواهد شد. هر گونه اقدام برای انجام معاملات گوناگون با هدف دریافت سود تأثیرات مثبت در آینده بسیار پرخطر به حساب می‌آید.

باید منتظر ماند و دید که در اروپا هم اوضاع به چه ترتیب پیش خواهد رفت. بسیاری از فعالیت‌ها، تصمیمات و اتفاقات پیش‌بینی شده و البته پیش‌بینی‌نشده و آنی در آینده می‌توانند تأثیرات عجیب و غریبی به بازر طلا اعمال کنند. باید منتظر ماند و دید که اوضاع بانک‌های اروپایی که شدیدا دچار افت و رکود شده‌اند و قادر به افزایش نرخ بهره نیستند، چگونه پیش می‌رود.

اروپا در سال ۲۰۱۷ میلادی با تحولات، بعضا بحران‌ها و البته تغییرات سیاسی گوناگونی روبرو بوده است. این تغییرات در کشورهایی مانند فرانسه، وقایع کاتالانیا و انتخابات اخیر آلمان باعث شده است تا اقتصاد و روندهای ناشی از آن نوساناتی را تجربه کنند و آنچنان در مسیری امن و شکوفا حرکت نداشته باشند.

داستان همیشگی دلار و طلا

تغییرات بازار طلا و دلار

فعلا فدرال رزرو آمریکا با قوت تمام و بسیار ثابت‌قدم با افزایش نرخ بهره‌، خواهان ایجاد ثبات و افزایش ارزش دلار آمریکا در سطح جهانی است. استقبال خوب تاجران و سرمایه‌گذران جهانی هم به این رشد و افزایش ارزش در قیمت دلار دامن زده است.

بیشتر بخوانید:

چه عواملی روی قیمت طلا تاثیرگذار هستند؟

نظام بانکداری اروپایی هم، همان طور که عنوان شد، اوضاع خوبی را از سر نمی‌گذراند. در چنین وضعیتی فعالیت‌ها و تحرکات اقتصادی در قاره سبز بسیار کند و ضعیف پیش می‌رود. همان طور که واضح است این روزها هم یورو مانند بیشتر اوقات هم‌سو و هم‌گام با قیمت و ارزش طلا تغییر می‌کند و در مقابل دلار دچار ضعف شده است.

از سوی دیگر، کشورهایی که عرضه‌کننده طلا هستند هم دچار مشکلاتی خواهند بود. برای مثال، استرالیا را در نظر بگیرید. این کشور که یکی از اصلی‌ترین کشورها با ذخایر پررونق طلا در جهان است، از این داستان ضربه‌های زیادی خواهد خورد. افت ارزش طلا از یک سو و از طرف دیگر کاهش قیمت دلار استرالیا دست به دست هم خواهند داد و فشار بر استرالیا را بیشتر می‌کنند.

پس نمی‌توان بی‌گدار به آب زد و برای فعالیت در چنین بازاری باید شدیدا با احتیاط عمل کرد. توقف و بررسی اوضاع بازار طلا و آگاهی از این که چه تغییرات احتمالی در روند تغییرات بازار طلا به وقوع خواهد پیوست، از جمله مهم‌ترین مسائلی است که سرمایه‌گذاران باید مورد توجه قرار بدهند.

راه گریز از تنگنا

تغییرات بازار طلا

تغییرات بازار طلا در صورتی می‌تواند به سوی صعود و نجات حرکت کند که سهام چین و بازارهای نوظهور، ضعیف عمل کنند و تداومی در ضعف عملکردشان هویدا شده و استمرار یابد. در این صورت سرمایه‌گذاران در شیوه سرمایه‌گذاری خود تغییراتی را ایجاد خواهند کرد. این تغییرات باعث می‌شود تا حدودی راه خروج طلا از تنگنایی که بدان اسیر شده است بازتر شود.

تغییرات سیاسی اخیری که بعد از ریاست جمهوری دونالد ترامپ در ایالت متحده امریکا به وجود آمده است و فشاری که او به فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) برای تغییر و افزایش نرخ بهره وارد کرده است، موجبات افزایش قیمت دلار آمریکا را فراهم کرده است؛ این افزایش میزان دلار آمریکا بیش از هر عامل دیگری در تحمیل رکود به بازار طلا نقش داشته است.

از سوی دیگر، تغییر در مالیات‌ها و افزایش میزان سرمایه‌گذاری نقاط مختلف در آمریکا نظیر اماراتی‌ها و چینی‌ها موجب افزایش تقاضا برای دلار آمریکا شده است و ارزش آن را به شدت افزایش و ارتقا داده است. افزایش ارزش دلار بازار معاملات جهانی طلا را با رخوت روبرو کرده است. این رخوت از سوی کشورهای اروپایی در بازار طلا رخ داده است.

با گران شدن ارزش دلار، کشورهای دیگری که باید طلا را به دلار خرید کنند، با چالش روبرو کرده است و از این روی تقاضا برای خریداران طلا دچار افت شده است. این افت باعث می‌شود که سایر خریداران آمریکایی هم برای ورود به بازار طلا و انجام معاملات مختلف، نوعی احتیاط به خرج بدهند. بدیهی است که که این احتیاط کاملا عقلانی است و هر سرمایه‌گذاری باید به آن‌ها توجه لازم را مبذول دارد.

نویسنده :
انتشار : ۱۴ آذر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 8 =

کانال تلگرام