صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

تاثیر طلا بر ارزش پول رایج کشورهای مختلف جهان همیشه مورد بررسی و تحلیل کارشناسان قرار گرفته است. طلا یکی از فلزاتی است که نقش عمده‌‌ای در سرمایه‌گذاری و دنیای سرمایه‌داری دارد. تاثیر طلا بر ارزش پول رایج باید با دقت بیشتری تجزیه و تحلیل شود. بین ارزش طلا و قدرت مبادله ارز‌ها وابستگی زیادی مخصوصا در کشور‌های توسعه‌یافته وجود دارد. تاثیر طلا بر ارزش پول رایج کشور‌های جهان و نوع رابطه بین آن‌ها از پنج جهت قابل بررسی است.

طلا و حمایت از ارز‌های فیات

رابطه تاثیر طلا بر ارزش پول رایج و ارزهای فیات

بیشتر بخوانید:

چه عواملی روی قیمت طلا تاثیرگذار هستند؟

طلا در گذشته برای حمایت از ارز‌های فیات (پول بدون پشتوانه) استفاده می‌شد. در امپراتوری بیزانس، طلا برای حمایت از ارز‌های فیات یا پول‌های رایج امپراتوری استفاده می‌شد. در طول قرن بیستم، طلا همواره به عنوان ارز‌ ذخیره جهانی استفاده شده است. در ایالات متحده تا سال ۱۹۷۱ و روی کار آمدن نیکسون به عنوان رئیس‌جمهور جدید  از قانون استاندارد طلا استفاده می‌شد. استفاده از استاندارد طلا توسط نیکسون متوقف شد. یکی از دلایل استفاده از این روش، محدود کردن میزان پولی بود که هر کشوری مجاز به چاپ آن بود.

تا زمانی که قانون استاندارد طلا حاکم بود، کشور‌ها نمی‌توانستند ارز‌های فیات خود را چاپ کنند، مگر این که معادل آن طلا داشته باشند. اگر چه در دنیای پیشرفته و توسعه یافته امروزی از سیستم استاندارد طلا دیگر استفاده نمی‌شود؛ اما بعضی از اقتصاد‌دانان بر این باور هستند که باید به دلیل نوسان‌های دلار و تاثیر طلا بر ارزش پول رایج کشور‌ها دوباره به آن سیستم برگردیم.

طلا و پوشش تورم

تاثیر طلا بر ارزش پول رایج و واردات و صادرات

زمانی که میزان تورم در کشور بالا می‌رود، سرمایه‌گذاران شروع به خرید طلا می‌کنند. تقاضا برای طلا در زمان تورم به دلیل ارزش ذاتی آن و عرضه محدود آن بالا می‌رود. از آنجایی که امکان تضعیف شدن طلا کم است، نسبت به سایر ارز‌ها بهتر می‌تواند ارزش خود را حفظ کند.

در سال ۲۰۱۱ سرمایه‌داران از کاهش ارزش ارز‌های فیات در هراس بودند و ارزش طلا از مرز ۱۵۰۰ دلار در هر اونس بالاتر رفت. این مسائل نشان می‌دهد که تاثیر طلا بر ارزش پول رایج کشور‌ها چه قدر زیاد و اعتماد به ارز‌‌ها در بازارهای جهانی بسیار کم است.

تاثیر طلا روی واردات و صادرات

تاثیر طلا بر ارزش پول رایج و تورم

ارزش ارز‌های یک کشور به شدت به میزان واردات و صادرات آن بستگی دارد. زمانی که واردات یک کشور از میزان صادرات آن بیشتر باشد، ارزش ارز آن کشور کم خواهد شد. از طرف دیگر زمانی که کشوری صادرکننده خالص کالایی باشد، ارزش ارز رایج آن بالا می‌رود. مثلا کشور‌هایی که طلا صادر می‌کنند یا دسترسی زیادی به منابع طلا دارند، با افزایش قیمت طلا میزان ارزش ارز رایج آن هم بالا می‌رود. این افزایش به دلیل بالا رفتن ارزش کل صادرات آن کشور است.

از طرفی افزایش قیمت طلا منجر به کاهش کسری تجاری و ایجاد مازاد تجاری خواهد شد. کشور‌هایی که وارد کننده طلا هستند، با افزایش قیمت طلا ارزش پول آن‌ها کمتر خواهد شد. برای مثال کشورهایی که فاقد منابع طلا هستند و در ساخت محصولات با استفاده از طلا تخصص دارند، از وارد‌کنندگان منحصر به فرد طلا هستند. این کشور‌ها به افزایش قیمت طلا حساس هستند.

خرید طلا و تاثیر طلا بر ارزش پول رایج

هنگامی که بانک مرکزی اقدام به خرید طلا می‌کند، این مسئله روی عرضه و تقاضای ارز داخلی تاثیر دارد. همچنین ممکن است منجر به تورم شود. دلیل این تورم این است که بانک‌ها برای خرید طلا مجبور به چاپ اسکناس بیشتری هستند. این مسئله باعث عرضه بیش از حد ارز‌‌های فیات خواهد شد.

طلا، معیاری برای سنجش ارزش پول محلی

تاثیر طلا بر ارزش پول رایج

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که طلا یک عامل اصلی و قطعی برای میزان ارزش پول رایج یک کشور است. اما این یک تصور اشتباه است. اگر چه تاثیر طلا بر ارزش پول رایج را نباید نادیده گرفت، اما همیشه رابطه معکوسی بین این دو وجود ندارد. اگر در بخش صنعت یک کشور برای تولید محصولات تقاضا برای طلا زیاد باشد، قیمت طلا هم بالا می‌رود. اما چنین قانونی را نمی‌توانیم درباره ارز‌های فیات محلی که در آن زمان ممکن است ارزشش خیلی بالا هم باشد، در نظر بگیریم.

بیشتر بخوانید:

علت افزایش ارزش طلا در سال ۲۰۱۷ چه بود؟

اگرچه قیمت طلا اغلب بازتاب میزان ارزش دلار آمریکا است؛ اما برای این که متوجه شویم که رابطه‌ معکوس صحت دارد یا نه باید در هر یک از موارد شرایط مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرد. به نظر شما تحلیلگران اقتصادی تا چه حد به رابطه درست بین ارزش طلا و قیمت ارز‌های رایج توجه می‌کنند؟ به نظر شما تاثیر طلا بر ارزش پول رایج بیشتر از موارد ذکر شده است؟

اگر برای خرید و فروش سکه طلا نیاز به منبع معتبر و مطمئنی دارید، همکاران ما در صرافی ستاره سهیل مشتاق پاسخگویی و همراهی شما در این زمینه خواهند بود.

نویسنده :
انتشار : ۶ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

کانال تلگرام