صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

چهار کشور تشکیل دهنده اقتصاد مینت عبارتند از مکزیک، اندونزی، نیجریه و ترکیه. این واژه شبیه اصطلاح بریک (BRIC) است که به اقتصاد کشورهای برزیل، روسیه، هند و چین اشاره دارد. در واقع هر دو اصطلاح توسط اقتصاددانی به نام جیم اونیل ابداع شده است. اصطلاحات اقتصادی ایجاد شده راهی برای نشان دادن این کشورها، به عنوان بازارهای قدرتمند نوظهور اقتصاد جهان هستند. بسیاری از اقتصاددان‌ها پیش‌بینی می‌کنند که کشورهای مینت طی دهه‌های آینده رشدی سریع‌تر از رشد متوسط را تجربه خواهند کرد. در نتیجه این پیش‌بینی، بسیاری از سرمایه‌گذاران به این کشورها برای فرصت‌های سرمایه‌گذاری به امید بازده بالا می‌روند.

آشنایی با اقتصاد کشورهای مینت

کشورهای مینت دارای چند ویژگی مشترکی هستند، اگرچه هر کشوری دارای شرایط منحصربفردی در زمینه اقتصاد خودش است. به عنوان مثال، کشورهای مینت جمعیت‌های زیاد و نسبتا جوانی دارند که نیروی کار فراوانی را تضمین می‌کند. علاوه براین، موقعیت کشورهای مینت برای تجارت بین‌المللی مساعد است و دولت‌های آن‌ها رشد اقتصادی را در اولویت کار خود قرار داده‌اند. در نهایت، کشورهای مینت دارای بازارهای متنوعی هستند بدین معنی که هیچ کشوری تنها به یک صنعت برای بقا وابسته نیست. در ادامه با اطلاعات بیشتری در مورد اقتصاد هر یک از کشورهای مینت آشنا می‌شویم.

اقتصاد مکزیک

مکزیک در این گروه غول‌های نوظهور اقتصاد جهان قرار دارد چون اقتصاددانان معتقدند اقتصاد مکزیک از بهبود اقتصاد آمریکا از بحران اقتصادی جهانی سود خواهد برد. امروزه، مکزیک ۱۵امین اقتصاد بزرگ در جهان را دارا است و همچنان رشد می‌کند. این رشد از طریق  پروژه‌های ساختمانی مستمر و و کاهش تعداد افرادی که در فقر زندگی می‌کنند نشان داده می‌شود. تولید ناخالص داخلی (GDP ۱۰،۲۳۰،۲۰) دلار برای هر فرد است که قدرت خرید معادل آن در مکزیک بیش از ۱۸،۹۰۰ دلار می‌شود. انتظار می‌رود رشد سرانه تولید ناخالص داخلی ادامه یابد که باعث افزایش خرید مصرف‌کنندگان خواهد شد.

مکزیک دارای ۳۵ میلیون نفر نیروی کار است که ۶۱.۹٪ این افراد در صنعت خدمات، ۲۴.۱٪ در صنعت و ۱۳.۴٪ در کشاورزی مشغول به کار هستند. برخی از محصولاتی مهمی که در مکزیک تولید می‌شوند شامل مواد شیمیایی، پارچه، تنباکو، غذا و نوشیدنی، آهن، فولاد، نفت خام و معدن است. همچنین اقتصاد مکزیک به شدت به صادرات وابسته بوده و در سال ۲۰۱۶، در حدود ۴۲۷،۸۹ میلیارد دلار کالا را صادر کرده است. بیش از ۹۰ درصد تجارت‌های آن تحت دستورالعمل موافقت‌ نامه‌های تجاری آزاد قرار دارد که شامل تمامی کشورهای اروپا و آمریکا می‌شود.

اقتصاد مکزیک

اقتصاد اندونزی

اندونزی از اعضای کشورهای مینت، یکی از بازارهای قدرتمند نوظهور است و رشد اقتصادی سریعی دارد. این رشد تا حد زیادی وابسته به صنایع استخراج نفت، زغال‌سنگ و صادرات است. اندونزی به عنوان چهارمین کشور پرجمعیت در جهان، از لحاظ نیروی کار بیشتر نسبت به سایر کشورها برتری دارد. همچنین اندونزی دارای رتبه شانزدهم در میان بزرگترین اقتصادهای جهان است و بزرگترین اقتصاد در آسیای جنوب شرقی محسوب می‌شود. علاوه براین، مردم اندونزی با سرانه تولید ناخالص داخلی ۳،۴۹۱ دلار، از قدرت خرید بالاتری در کشور برخوردار هستند. اندونزی دومین سریع‌ترین رشد اقتصاد را در گروه ۲۰ (G20) دارا است. علاوه براین، تنها عضو کشور گروه ۲۰ بوده که نسبت بدهی‌های دولتی به تولید ناخالص داخلی را در سال ۲۰۰۹ کاهش داده است.

اندونزی دارای نیروی کار ۱۲۳.۷ میلیون نفری است و ۴۷٪ این افراد در صنعت خدمات، ۳۲٪ در بخش کشاورزی و ۲۱٪ در صنعت مشغول به کار هستند. برخی از محصولاتی که در اندونزی تولید می‌شوند عبارتند از: کود، لوازم الکتریکی، روغن نخل، گاز طبیعی، لباس و نفت. سه استان اندونزی شامل جاوه مرکزی، سولاوسی و شمال سولاوسی نقش مهمی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کنند.

اقتصاد اندونزی

اقتصاد نیجریه

نیجریه سومین عضو کشورهای مینت است و به دلیل سیستم بانکی بسیار منظم و کارا، جمعیت زیاد و جوان و منابع طبیعی با ارزش به عنوان یکی از بازارهای قدرتمند نوظهور شناخته می‌شود. با وجود این پتانسیل برای رشد، نیجریه تنها کشور اقتصاد مینت است که عضو گروه ۲۰ نیست. با این حال، برخی از اقتصاددانان پیش‌بینی می‌کنند که دولت نیجریه به زودی عضو آن خواهد شد. نیجریه از لحاظ قدرت خرید در جایگاه بیستم جهان قرار دارد و بزرگترین اقتصاد در آفریقا را دارا است.

بیشترین رشد اقتصادی نیجریه در صنایع مالی، تکنولوژی، ارتباطات و خدمات رخ داده و صنعت تولید در حال رشد آن هنوز به پتانسیل کامل خود نرسیده است. محصولات تولید شده در نیجریه عمدتا به مناطق غربی آفریقا صادر می‌شود. این کشور حدود ۷۴ میلیون نفر نیروی کار دارد که ۳۰.۵٪ درصد آن در صنایع کشاورزی، ماهیگیری و جنگلداری؛ ۲۴.۹٪ خرده‌فروشی  و تعمیر؛ و ۱۲.۲٪ در زمینه موادغذایی، حمل و نقل و مسکن مشغول به کار هستند. برخی از محصولات اصلی که در نیجریه تولید می‌شوند عبارتند از: نفت، وسایل الکترونیکی، سیمان، مواد شیمیایی، سرامیک و داروسازی. سرانه تولید ناخالص داخلی نیجریه ۳،۲۰۳،۳۰ گزارش شده که برابر با قدرت خریدی بیشتر از ۶،۱۸۴ دلار است.

اقتصاد نیجریه

اقتصاد ترکیه

ترکیه به دلیل نرخ رشد اقتصادی بالا به عنوان یکی از بازارهای قدرتمند نوظهور شناخته می‌شود. به عنوان مثال، اقتصاد ترکیه به نرخ رشد ۹.۲٪ در سال ۲۰۱۰ دست یافته که سریعتر از اقتصاد دو کشور عضو بریک بوده است. علاوه براین، ترکیه از موقعیت استراتژیکی در میان کشورهای مینت با توجه به وضعیت قاره‌ای خود بین آسیا و اروپا برخوردار است. با وجود این مزیت‌ها، ترکیه در مقایسه با دیگر کشورهای مینت تورم بالایی دارد و  تنها کشور عضو مینت است که کالا تولید نمی‌کند.

ترکیه دارای جایگاه هفدهم اقتصاد جهان از نظر سطح تولید ناخالص داخلی با میزان تقریبی ۱۰،۵۲۹،۶۰ دلار است. ۳۱.۹۳ میلیون کارگر در ترکیه مشغول به کار هستند که بیشتر آن‌ها در بخش ساخت و ساز کار می‌کنند که ۶ درصد کل اقتصاد ملی را تشکیل می‌دهد. سایر صنایع مهم ترکیه که به این بخش متکی است عبارتند از: فولاد، سیمان و چوب. این بخش‌ها و سایر صنایع مرتبط با ساخت و ساز حدود یک سوم بازار را تشکیل می‌دهند.

اقتصاد ترکیه

نویسنده :
انتشار : ۱۵ مرداد ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 4 =

کانال تلگرام