صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
021 54506

قیمت طلا در ماه جولای کمتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد، افزایش یافت؛ در حالی که طلای سفید، پنجمین ماه افزایش بهای خود را پشت سر گذاشته بود. به گزارش رویترز جمعه گذشته قیمت طلا به دومین ماه افزایش نرخ خود وارد شد؛ اما در این میان، سرمایه‌گذاران نگران افزایش تنش‌ها میان کره شمالی و ایالات متحده آمریکا هستند که می‌تواند بر قیمت طلا تاثیرگذار باشد. طی چند روز گذشته طرفداران شمش طلا افزایش یافته است، که ناشی از کاهش نرخ تورم در آمریکا است. عدم وجود ثبات سیاسی و اقتصادی یکی از دلایل تمایل جهت سرمایه‌گذاری در بازار طلا است.

با متهم کردن ترامپ توسط پیونگ یانگ به تحریک کره شمالی جهت آغاز جنگ هسته‌ای، جمعه گذشته دونالد ترامپ ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا تهدید تازه‌ای علیه کره شمالی بیان کرد و گفت ارتش آمریکا متمرکز و آماده به آتش است که این تهدیدات هشدارهای بین‌المللی را به همراه داشت. در ساعت ۲:۰۳ بعدازظهر قیمت طلا (XAU=) حدود ۲/۰ درصد افزایش یافت و به بهای هر اونس ۹۱/۱۲۸۷ دلار رسید. این بالاترین نرخ رشد هفتگی از اواسط آوریل بوده است. افزایش اخیر آن ۸۶/۱۲۹۱ دلار بود که بالاترین نرخ از ۷ ژوئن در نظر گرفته می‌شود. پیش‌بینی می‌شود قیمت طلا با افزایش ۳/۰ درصدی مواجه شده و به قیمت هر اونس ۱۲۹۴ دلار برسد.

مشاور موسسه تحقیقاتی Quantitative Commodity می‌گوید:

«پس از سخنان ترامپ در مورد کره شمالی در پنج‌شنبه شب، این افزایش بها تا رسیدن به یک نقطه‌ امن ادامه خواهد داشت. به نظر نمی‌رسد این تنش‌ها در آینده نزدیک فروکش کند؛ بنابراین چشم‌اندازهای آینده خبر از افزایش قیمت طلا می‌دهد».

قیمت طلا

خطرات ژئوپلیتیکی می‌تواند تقاضا برای دارایی‌ها، که دارایی امن در نظر گرفته می‌شوند (مانند طلا) را افزایش دهد. موسسه Capital Economics طی یک سخنرانی تحقیقی اعلام کرد که:

مقاله‌های مرتبط:

«هنوز هم عدم قطعیت در مورد این که بحران‌های ژئوپلیتیکی چگونه پیش خواهند رفت، وجود دارد و همین امر باعث افزایش قیمت طلا در هفته‌های آتی خواهد شد. از سوی دیگر، اگر مشخص شود که تهدید ترامپ چیزی جز سخنان هیجانی نبوده است، جای تعجبی نیست که تمرکز سرمایه‌گذاران دوباره به سوی فدرال رزرو معطوف شود».

اطلاعاتی که در روز جمعه منتشر شد، نشان می‌دهد که قیمت طلا برای مصرف‌کنندگان در آمریکا در ماه جولای کمتر از آنچه انتظار می‌رفت، افزایش یافته است. اگر به قیمت طلا پس از انتشار داده‌های مربوط به تورم نگاه کنید، متوجه خواهید شد که فدرال رزرو تحت هیچ شرایطی امسال نرخ بهره‌ی خود را افزایش نخواهد داد.

شاخص دلار (DXY) پس از انتشار اطلاعات تورم، به مدت یک هفته سیر نزولی داشت. نقره (XAG=) با افزایش ۲/۰ درصدی به بهای هر اونس ۱۰/۱۷ دلار رسید که بالاترین نرخ از چهاردهم ژوئن در نظر گرفته می‌شود. قیمت نقره طی یک هفته ۳/۵ درصد افزایش داشت که بیشترین میزان از جولای ۲۰۱۶ است.

پلاتین (XPT=) با افزایش بهای یک درصدی به بهای هر اونس معادل ۲۰/۹۸۶ دلار رسید، که بالاترین نرخ از ۶ مارس در نظر گرفته می‌شود. در هفته گذشته، پلاتین رشدی برابر با ۸/۲ درصد داشته است. قیمت پالادیوم (XPD=) بدون تغییر برابر با ۵۰/۸۹۶ دلار به ازای هر اونس است که پیش‌بینی می‌شود تا‌ آخر هفته، ۲ درصد افزایش بها داشته باشد.

نویسنده :
انتشار : ۲۵ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هشت =

کانال تلگرام