صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷
021 54506

امروزه بسیاری افراد و مخصوصا جوانترها خرید خانه شخصی را به تعویق می‌اندازند. شاید چون بسیاری از آن‌ها درگیر بدهی وام‌های دانشجویی هستند، دیرتر ازدواج می‌کنند و بچه دار می‌شوند و پول زیادی روی اجاره خانه خرج می‌کنند. برخی از جوانان هم که هنوز به دلایلی با والدینشان زندگی می‌کنند.

۷ اقدام مالی اشتباه پیش از خرید خانه

به تعویق انداختن خرید خانه به این معناست که اگر صاحبخانه شدن جزو اهداف زندگی شما باشد، وقت کافی برای کسب آمادگی مالی دارید. معمولا قبل از خرید خانه باید یک سری اقدامات مالی برای تصمیم‌گیری و خرید بهینه انجام دهیم و البته از برخی اقدامات پرهیز کینم. ما در این مقاله به اقدامات اشتباهی که پرهیز از آنها قبل از خرید خانه ضروری به‌نظر می‌رسد، اشاره می‌کنیم.

منتظر بازده مالی بالا نباشید

اگر کسی بپرسد چرا می‌خواهید خانه بخرید و جواب‌هایی مثل «چون دارم پولم را روی اجاره خانه هدر می‌دهم» یا «چون خرید خانه سرمایه‌گذاری خوبی است» تحویلش بدهید؛ یعنی از نظر ذهنی برای تمام مسئولیت‌های مربوط به صاحبخانه شدن آماده نیستید! تعجب نکنید. خرید خانه نهایتا به معنای ثروتمند شدن نیست.اریک روبرگ بنیان‌گذار Beyond Your Hammock که یک برنامه‌ریز مالی معتبر است، در این رابطه می‌گوید:

متوسط افزایش قیمت مسکن در سراسر کشور در صد سال گذشته تنها ۳ درصد است. اگر تورم و هزینه‌های اضافی را از آن کم کنیم می‌بینیم که این مبلغ به اندازه درآمد متوسط یک خانواده نیست.

خرید خانه

چند رویداد مهم را با هم جلو نبرید

شروع اتفاقات جدید در زندگی عالی است ولی ترکیب چند اتفاق مهم زندگی در یک زمان می‌تواند به سرعت اوضاع مالی شما را به هم بریزد. مثلا فکر کنید که در یک سال می‌خواهید ازدواج کنید، حیوان خانگی بخرید، بچه‌دار شوید و خانه هم بخرید. هر یک از این اتفاقات هزینه‌های غیرمنتظره‌ای را به دنبال دارند که اگر آمادگی نداشته باشید پس اندازتان به اتمام می‌رسد. حرکت به سمت اهداف مالی زمان‌بر است و باید برای هر شخص در زمان خاص خودش اتفاق بیفتد.

برای پیش پرداخت خانه از پس انداز اضطراری استفاده نکنید

در موقع خرید خانه هرچه پس انداز بیشتری داشته باشید بهتر است. اما پولی که برای پیش پرداخت کنار می‌گذارید (در حدود ۲۰ درصد قیمت خانه ) باید کاملا از وجوه اضطراری جدا بماند. وجوه اضطراری، هزینه زندگی سه تا شش ماهی است که اتفاق غیرمنتظره ای می‌افتد. دیوید باچ که یک میلیونر و نویسنده‌ی پرطرفدار است؛ در کتاب میلیونر اتوماتیک می‌نویسد:

مهم نیست که برنامه ریزی شما چقدر خوب باشد یا چقدر مثبت‌نگر باشید. همیشه چیزهایی وجود دارد که از کنترل شما خارج است و می‌تواند مشکل ساز شود. بهتر است پس انداز مسکن خود را در جایی مطمئن و به‌صورت نقد نگه دارید، به‌ویژه اگر هدف شما خرید خانه در حدود سه سال آینده است.

خرید خانه

پول پیش پرداخت خانه را در بازار سهام سرمایه‌گذاری نکنید

سرمایه‌گذاری پولی که برای پیش پرداخت خانه کنار گذاشته اید ممکن است فکر خوبی به‌نظر برسد، به ویژه اگر در تلاش برای رسیدن به اهداف خود در یک دوره کوتاه مدت باشید. ولی آن‌طور که باچ می‌گوید این کار پر مخاطره‌ای است که ارزش انجام ندارد. باچ که ۲۵ سال از عمرش را در صنعت مدیریت ثروت گذرانده می‌گوید:

 من به شما توصیه می‌کنم که این پول را در یک بازار درآمدزا قرار دهید و دلیل حرفم آن است که هیچ چیز دردناک تر از سرمایه‌گذاری پول خانه در بازاری که ممکن است پس‌رفت کند نیست! وقتی افق کوتاه مدتی مانند سه سال را درنظر دارید، بهتر است از امنیت نقدینگی خود مطمئن شوید و هر ماه به پیشرفت خود ادامه دهید و از پیشرفت باز نمانید.

از کار کردن مداوم و زیاد دست نکشید

مقاله‌های مرتبط:

وقتی قصد خرید خانه دارید، برای واجد شرایط وام مسکن شدن باید مطمئن شوید که حداقل ۹ ماه از سال را درآمد مستمر و مداوم دارید. توصیه می‌شود حداقل دو سه ماه قبل از خرید خانه با یک وام دهنده صحبت کنید تا بفهمید که چه کاری باید انجام دهید و از چه مدت قبل باید کار کرده باشید تا واجد شرایط دریافت وام در محدوده قیمت خود شوید و به عبارت ساده‌تر در مورد گزینه‌های مالی ممکن، مشورت کنید.

 بدهی عقب افتاده نداشته باشید

هنگامی‌که برای وام مسکن درخواست می‌دهید، نرخ بهره‌ای که باید در بازپرداخت وام بدهید تا حدودی به سوابق اعتباری شما بستگی خواهد داشت. اگر بدهی‌های معوقه داشته باشید زمان خوبی برای درگیر نرخ بهره شدن نیست. سوفیا برا مدیرعامل و بنیان‌گذار Gen Y Planning می‌گوید:

وقتی بحث وام مسکن به میان می‌آید مسئله‌ی مهم این است که واجد شرایط دریافت وام با بهترین نرخ بهره ممکن باشید. فکرش را بکنید اگر بازپرداخت وامی‌که می‌گیرید در ۱۵ تا ۳۰ سال آینده باشد باید مقدار زیادی بهره روی آن پرداخت کنید. بنابرین تفاوت بین بهره ۱۰ درصدی و ۱۵ درصدی تفاوت زیادی در چگونگی وام ایجاد خواهد کرد.

به خصوص در شش ماهی که منجر به کسب آمادگی برای خرید خانه می‌شود به طور جدی به اعتبار توجه کنید. وام دهنده فقط یک ماه را نمی‌بیند. سوابق را جستجو و بررسی می‌کند. از زمانی که شما متوجه مسئله‌ای در گذشته مالی خود می‌شوید؛ تقریبا یکی دو ماه طول می‌کشد تا این مسآله روی امتیازات اعتباری شما تاثیر بگذارد.

در محاسبه توان مالی خود اشتباه نکنید

قبل از اینکه به لوازم آشپزخانه و تعداد اتاق خواب‌هایی که نیاز دارید فکر کنید باید تعیین کنید که تا چه میزان وام مسکن برای شما منطقی به‌شمار می‌آید. علاوه بر اقساط وام باید مالیات، بیمه و هزینه‌های تعمیر و نگهداری را هم بپردازید. بنابرین قبل از اعمال این هزینه‌ها، باید هزینه‌های ماهانه واقعی مالکیت خانه را محاسبه کنید.

خرید خانه

این به معنای صحبت با یک نماینده املاک و مستغلات یا کارگزار وام نیست چون نظرات و میزان جبران خسارت آنها معمولا به قیمت خانه بستگی دارد. حتی دوستان نزدیک و خانواده هم ممکن است شما را به هزینه کردن بیشتر از حد توانتان ترغیب کنند. بهترین راه این است که محاسبات ساده ای بر اساس وضعیت مالی خودتان انجام دهید.

معیار استاندارد برای مقرون به صرفه بودن خرید خانه، ۳۰ درصد یا کمتر از درآمد قبل از کسر مالیات شماست. ولی این قانون قطعی نیست. اگر مبلغ اقساط ماهیانه وام خود را مثلا به ۳۰ درصد درآمد پس از کسر مالیات محدود کنید در نتیجه پول بیشتری برای اختصاص دادن به سایر اهداف مالی مانند هزینه‌های تفریح و سفر خواهید داشت. اگر بدهی‌هایی مانند وام دانشجویی داشته باشید ممکن است بخواهید اقساط وام مسکن خود را مثلا به ۲۰ درصد درآمد پس از کسر مالیات محدود کنید.

نویسنده :
انتشار : ۲۶ تیر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 4 =

کانال تلگرام