صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
021 54506

مشاوره مالی ماشینی که بدون دخالت انسان و توسط الگوریتم‌های مشخص رایانه‌ای و در واقع همان ربات مشاور مالی صورت می‌گیرد، در یک دهه اخیر رشد بسیار خوبی داشته است. ربات مشاور مالی، کسب و کاری به سرعت در حال رشد است؛ اما آیا واگذار کردن پس‌انداز یک عمر به ربات‌ها کار درستی است؟
همه چیز درباره مسائل اقتصادی

مقاله‌های مرتبط:

برای بسیاری از ما صحبت کردن راجع به میزان درآمد و هزینه‌های زندگی کار دشواری است و همواره سعی می‌کنیم این مشکلات مالی را مثل یک راز در دل خود نگه داریم! در بیشتر مواقع این کار حتی باعث می‌شود تا از مشاوره با افراد باتجربه در زمینه مسائل مالی سر باز بزنیم، چون دوست نداریم دیگران در مورد عادت‌های مالی ما چیزی بدانند! اینجا است که یک ربات مشاور مالی می‌تواند بهترین راه چاره باشد. راهنمایی یک ربات کامپیوتری کاملا بی‌طرفانه و غیرشخصی است و امنیت مالی را  تا حدود زیادی افزایش می‌دهد.

برنامه مالی بازنشستگی

شرکت چند ملیتی اکسنچر (Accenture) که مشاوره‌های مالی حرفه‌ای و مدیریتی را به مشتریان خود ارائه می‌کند، در مورد رضایت مشتریانش از ربات مشاور مالی می‌گوید. همچنین لین اسمیت مدیر مشاوره مالی شرکت Wealth Wizards، که از ربات مشاور مالی برای ارائه خدمات مشاوره استفاده می‌کند، در این مورد می‌گوید:

بسیاری از مشتریان ما در جلسات حضوری احساس خوشایندی راجع به در میان گذاشتن تمام اسرار مالی خود ندارند و ترجیح می‌دهند از یک تجربه آنلاین برای گرفتن مشاوره استفاده کنند، تا از مورد قضاوت قرار گرفتن رها شوند.

نظر شما چیست؟ آیا واقعا ربات مشاور مالی بهتر از مشاوره مالی سنتی است؟ آیا این روش برای مواجهه با چالش‌های مالی دوران بازنشستگی به اندازه کافی کارآمد است؟ اگر تصمیم داشته باشید با پس‌انداز بازنشستگی خود کسب درآمد کنید، ربات مشاور مالی شما را چگونه راهنمایی خواهد کرد؟

نحوه کار ربات مشاور مالی

شرکت‌های ارائه دهنده مشاوره مالی که از ربات‌ها و کامپیوترها برای ارتباط با مشتری استفاده می‌کنند، از یک الگوریتم مشخصی برای تجزیه و تحلیل وضعیت مالی مشتریان و اهداف مالی آن‌ها بهره می‌برند. پس از پردازش اطلاعات مالی و تطبیق آن با الگوهای موجود، در نهایت یک طرح سرمایه‌گذاری مناسب با شرایط مشتری انتخاب می‌کنند و به وی ارائه می‌دهند.

برای استفاده از این خدمات، شما در ابتدا به سوالات آنلاین در مورد درآمد، هرینه‌ها، شرایط خانواده، نگرش در مورد ریسک و غیره پاسخ می‌دهید. سپس طبق الگوریتم موجود، پس‌اندازها برای سرمایه‌گذاری‌های مختلف اختصاص می‌یابند. با توجه به نوع پاسخ‌هایی که داده‌اید، این سرمایه‌گذاری می‌تواند صندوق سرمایه‌گذاری یا سهام با درصد ریسک بالا یا اوراق قرضه با درآمد معین و ریسک کمتر باشد.

مشاور مالی اینترنتی

نکته مهم در مورد الگوریتم مورد استفاده در ربات‌های مشاور مالی این است که باعث کاهش هزینه‌های مشاوره برای شما می‌شود. برای مثال، شرکت آمریکایی Betterment به ازای خدمات مشاوره آنلاین ۰/۲۵ درصد سود در سال را دریافت می‌کند. همچنین شرکت Wealth Wizards برای سرمایه‌گذاری تا مبلغ سی هزار پوند، مبلغ ۶۵ پوند دریافت می‌کند. در هر صد هزار پوند سرمایه‌گذاری هم این مبلغ ۰/۳۰ درصد است. این آمار و ارقام در مقابل هزینه‌های مشاوره سنتی بسیار ناچیز است.

البته این نوع مشاوره‌ها زمانی که اوضاع مالی شما بسیار پیچیده باشد و مثلا نیاز به برنامه‌ریزی مالیاتی داشته باشید، مشاوره انسانی را پیشنهاد می‌دهد. جان پرکس، مدیرعامل بزرگ‌ترین شرکت بیمه بریتانیا (Liverpool Victoria)، که از ربات مشاور مالی در خدمات خود به مشتریان استفاده می‌کند، در این مورد می‌گوید:

هنگامی که یک مشتری نیاز به مشاوره تخصصی و استفاده از راهکارهای مختلف داشته باشد، ما حتما مشاوره سنتی را به وی پیشنهاد می‌دهیم.

ربات مشاور مالی

آینده مشاوره مالی بدون دخالت انسان

آیا ارزان‌تر بودن این خدمات مشاوره، ما را به استفاده از آن و صرفه‌جویی در هزینه‌ها ترغیب خواهد کرد؟ یا نواقص این روش در مقایسه با راهکارهای انسانی بیشتر و بیشتر آشکار می‌شود؟

آمار مربوط به انجمن اقتصاد جهانی نشان می‌دهد که شکافی که اقتصادهای بزرگ جهان در تامین حقوق بازنشستگی دارند، تا سال ۲۰۲۵ به میزانی بحرانی می‌رسد؛ به این معنی که بسیاری از مردم بازنستگی خود را در فقر سپری خواهند کرد! دولت‌ها نگران این هستند که این شکاف، بار سنگینی را بر دوش سیستم‌های رفاهی قرار خواهد داد. اینجا است که ربات مشاور مالی محبوبیت بیشتری می‌یابد.

مقاله‌های مرتبط:

پیش‌بینی‌های موجود حاکی از این است که سرمایه‌گذارهای بیشتری از خدمات مشاوره اینترنتی بهره خواهند برد و این صنعت با رشد روزافزونی همراه خواهد بود. به اعتقاد کارشناسان این سرویس‌ها با استفاده از هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پیشرفته‌تر برای پردازش داده‌های مالی و بانکی، پیچیده‌تر هم خواهند شد. این نقش مشاوره انسانی را تا حدودی به خوبی ایفا خواهد کرد.

اما آیا حذف حلقه مشاوره انسانی و جایگزینی ربات‌ها به جای انسان حس خوشایندی ایجاد می‌کند؟ پیاسخ کوتاه است: البته که نه!

بررسی سازمان‌های مالی معتبر نظیر اکسنچر (Accenture) نشان می‌دهد هنوز هم بخش قابل توجهی از ما رغبت زیادی برای تعامل با انسان‌ها در مشاوره داریم. مخصوصا وقتی منابع مالی ما پیچیده باشد و برای ماشین قابل فهم نباشد، تمایل داریم تا با صحبت رو در رو با مشاوران، از آن‌ها راهنمایی بگیریم.

مشاوره مالی

بنابراین ربات‌ها باز هم با همه پیشرفت و محبوبیت، به اندازه ما انسان‌ها درک درستی از شرایط برای راهنمایی ما ندارند. بنابراین شرکت‌های مالی برای داشتن یک سیستم مشاوره مالی بی‌نقص، نیاز به استراتژی ادغام انسان و ماشین دارند. مشتریان با وجود ربات مشاور مالی هنوز هم زمان‌هایی را برای صحبت با یک انسان نیاز دارند.

صرافی ستاره سهیل، متشکل از تیم جوان و حرفه‌ای تمام تلاش خود را در جهت ارائه خدمات مالی و ارزی بین‌المللی به بهترین نحو به کار گرفته است. اگر قصد سرمایه‌گذاری نظیر خرید و فروش ارز و سکه دارید، برای اطلاع از نوسانات بازار و آخرین قیمت‌ها می‌توانید به خدمات وب‌سایت صرافی ستاره سهیل مراجعه کنید. در صورتی که نیاز به راهنمایی و مشاوره در خصوص خدمات ما دارید، همکاران ما در بخش تماس با ما پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

نویسنده :
انتشار : ۲۶ شهریور ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + چهارده =

کانال تلگرام