صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

بانک مرکزی اروپا (ECB) یکی از مهم‌ترین بانک‌های مرکزی در جهان است که وظیفه‌ی اصلی آن، تعیین قدرت خرید و ثبات قیمت‌ها است. به بیانی ساده‌تر، وظیفه‌ی عمده‌ی این بانک، کنترل تورم است و این بانک به عنوان مرجع منطقه یورو شناخته می‌شود.

منطقه یورو از هفده کشور تشکیل شده که یورو اروپا را به عنوان واحد پول اصلی خود انتخاب کرده‌اند. این بانک مسئول اجرای سیاست‌های پولی در منطقه یورو هم هست. اتریش، بلژیک، قبرس، استونی، آلمان، فرانسه، ایرلند، یونان، ایتالیا، لوکزامبورگ، مالت، هلند، پرتغال، اسلوواکی، اسلوونی و اسپانیا کشور‌های عضو منطقه یورو هستند. در ادامه شما را بیشتر با تاریخچه و اهمیت این بانک آشنا می‌کنیم.

تاریخچه بانک مرکزی اروپا

وظایف بانک مرکزی اروپا

این بانک در نتیجه معاهده‌ی آمستردام تاسیس شد که مقر اصلی دفتر آن در شهر فرانکفورت آلمان است. این بانک با حدود ۶۰۰ کارمند، جایگزین موسسه پولی اروپا (EMI) شده است. این موسسه برای رسیدگی به امور کشور‌هایی بود که واحد پولی خود را برای پذیرش یورو حذف کرده بودند.

این بانک و سایر بانک‌های مرکزی دیگر کشورهای اروپایی با همکاری یکدیگر، سیستم یورو را تشکیل دادند. این بانک، مسئول نظارت بر وام‌دهی موسسات عضو منطقه یورو و سایر موسسات غیر عضو است. تصمیمات از طریق شورای سیاست‌گذاری انجام می‌شود که این شورا شش عضو هیئت مدیره اجرایی دارد و اعضای هیئت مدیره اجرایی توسط شورای اروپا انتخاب می‌شوند.

وظایف بانک مرکزی اروپا

بانک مرکزی اروپا و کنترل تورم

این بانک با کنترل عرضه یورو در اروپا، روی سیاست‌های پولی نظارت دارد. اگر منطقه یورو در معرض افزایش قیمت‌ها به دلیل افزایش غیر منتظره تقاضا یا کاهش ناگهانی عرضه قرار بگیرد، بانک مرکزی اروپا از طریق تعدیل یورو، فشار قیمت‌ها را کاهش می‌دهد. یا بر عکس، اگر منطقه یورو شاهد بحران‌های ناشی از کاهش تولید و فعالیت اقتصادی باشد، عرضه یورو را افزایش می‌دهد. این بانک، تنها موسسه‌ای است که مجوز تایید چاپ اسکناس‌های یورو را دارد و هر هفته مقادیر مشخصی از پول را که مایل به عرضه‌‌ی آن است، با حداقل نرخ بهره اعلام می‌کند.

بیشتر بخوانید:

تاریخچه یورو ؛ در پشت پرده این ارز مشترک چه می گذرد

اروپا به ویژه منطقه یورو، در نتیجه بحران مالی سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۷، در شرایط بدی قرار داشت که این بانک در سامان‌دهی مشکلات ناشی از بحران اقتصادی به ویژه در سال ۲۰۰۹ نقش بسیار مهمی ایفا کرد. در این زمان، بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را پایین آورد تا از عرضه منظم یورو اطمینان حاصل کند. با ریاست کلود تریشه (رئیس پیشین بانک مرکزی اروپا) این بانک به صندوق بین‌المللی پول متصل شد تا بتواند اوضاع آشفته‌ی اقتصاد کشور‌های یونان، پرتغال و ایرلند را بهبود ببخشد.

این ناآرامی‌ها می‌توانست ثبات کل منطقه یورو را تحت تاثیر قرار دهد و ارزش پول مشترک منطقه را تضعیف کند. یکی از وظایف مهم این بانک، کنترل تورم از طریق کاهش یا افزایش نرخ بهره است. همچنین حق انحصاری صدور اسکناس‌ها و سکه‌های یورو بر عهده بانک مرکزی اروپا است، هر چند بعضی از کشور‌های عضو یورو هم می‌توانند اسکناس و سکه منتشر کنند، ولی مقدار آن باید به تایید این بانک برسد.

تفاوت‌های بانک مرکزی اروپا و بانک فدرال رزرو

تثبیت قیمت ها و بانک مرکزی اروپا

فدرال رزرو (بانک مرکزی آمریکا) به عنوان بانکدار دولت فدرال ایالات متحده آمریکا عمل می‌کند. فعالیت‌های اساسی فدرال رزرو، بر توسعه اهدافی مانند افزایش اشتغال، تثبیت قیمت‌ها و کنترل میانگین نرخ بهره بلند مدت متمرکز شده است.

سیاست‌های پولی بانک مرکزی اروپا ایجاد و افزایش شغل نیست، اما تثبیت قیمت و کنترل تورم از سیاست‌های اصلی آن به‌ شمار می‌رود. فدرال رزرو از خرید و فروش اوراق قرضه دولتی برای تاثیر روی عرضه‌ی پول در بازار استفاده می‌کند؛ در حالی که این بانک با کنترل و نظارت بر بانک‌های کشور‌های عضو منطقه یورو، به طور مستقیم روی عرضه یورو تاثیر می‌گذارد. سوالی که همیشه مطرح است، اینکه بانک مرکزی اروپا تا چه حد می‌تواند در بهبود اوضاع ناشی از بحران‌های اقتصادی اتحادیه اروپا مانند یونان تاثیر‌گذار باشد و سیاست‌های اصلی خود را به درستی اجرا کند؟

در صورتی که تمایل دارید روی ارزهای با ارزش مانند یورو اروپا تهیه یا سرمایه‌گذاری کنید، می‌توانید با خیالی آسوده و با مناسب‌ترین قیمت، از خدمات خرید و فروش ارز اسکناس صرافی ستاره سهیل استفاده کنید.

نویسنده :
انتشار : ۱۶ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + پانزده =

کانال تلگرام