صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

صندوق سرمایه گذاری مشترک و صندوق قابل معامله در بورس هر دو روش‌هایی را برای سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت ارائه می‌‌کنند. مشاوران مالی در طی دهه‌های گذشته تمایل بیشتری نسبت به صندوق قابل معامله در بورس نشان داده‌اند.

موسسه FPA در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسید که حدود ۸۸ درصد از مشاوران مالی به موکلان خود پیشنهاد سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس را مطرح کرده‌اند. از سال ۲۰۰۶ این میزان، بیش از دو برابر شده است. در سال ۲۰۰۶ حدود ۴۰ درصد از مشاوران این پیشنهاد را مطرح کرده بودند. در ادامه سه ویژگی این دو صندوق را بررسی می‌کنیم و با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

مدت و میزان سرمایه‌گذاری در این دو صندوق

مدیریت صندوق سرمایه گذاری

هر دوی این صندوق‌ها برای نگهداری دارایی‌هایی مانند سهام، اوراق قرضه در نظر گرفته شده است. برای سرمایه‌گذارانی که به سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت فکر می کنند، توجه به ویژگی‌های این دو صندوق، اهمیت زیادی داردند.

برای سرمایه‌گذاران جوان‌تر صندوق‌های قابل معامله در بورس، مشکلاتی مانند شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش (تفاوت بین بالاترین قیمتی که یک خریدار تمایل به خرید و کم‌ترین قیمتی که یک فروشنده تمایل به فروش یک کالا دارد) و ارزش خالص دارایی (ارزش دارایی‌های یک صندوق بعد از کسر بدهی ‌های آن) دارد. از آنجایی که معاملات مربوط به صندوق‌های قابل معامله در بورس در تمام طول روز انجام می‌شود، هیچ‌وقت نمی‌توانیم مقدار دقیق ارزش خالص دارایی آن را در زمان معامله حدس بزنیم.

بیشتر بخوانید:

۹ صندوق قابل معامله در بورس که با افت بازار رشد می‌ کنند

در صندوق‌ سرمایه‌ گذاری مشترک ، ارزش خالص دارایی همان قیمت خرید است. سرمایه‌گذاران جوان معمولا با سرعت کمی در حال جمع‌آوری سرمایه هستند و این کار را به راحتی از طریق صندوق سرمایه گذاری مشترک می‌توانند انجام دهند.

این که تمایل به سرمایه‌‌گذاری در قالب خرید و فروش یک‌جای سهام یا خرید آن به طور مقطعی و در زمان‌های معینی داشته باشید، بسیار اهمیت دارد. معمولا عده کمتری صندوق سرمایه گذاری مشترک را انتخاب می‌کنند؛ زیرا چند هزار دلار برای خرید سهام اولیه آن لازم است؛ اما صندوق‌های قابل معامله در بورس به سرمایه کمتری نیاز دارند. هر چند خرید سهام‌هایی با مبلغ کمتر می‌تواند برای سرمایه‌گذاران جوان مقرون به صرفه باشد، اما سرمایه‌گذاری با مبالغ زیاد در طولانی مدت سود بیشتری دارد. هر چند خرید و فروش یک‌جای سهام در طولانی‌مدت سود بیشتری دارد.

مقایسه هزینه‌ کل صندوق سرمایه گذاری

صندوق سرمایه گذاری مشترک

بیشتر بخوانید:

سهام های قابل اطمینان برای سرمایه گذاری کدام هستند؟

چهل و نه درصد از مشاوران مالی، صندوق‌های قابل معامله در بورس را به دلیل انعطاف‌پذیری معاملاتی آن پیشنهاد می‌کنند. برای سرمایه‌گذاران جوان که پول کمتری برای سرمایه‌ گذاری دارند، این روش می‌تواند سود بیشتری داشته باشد. هزینه‌های پایین می‌تواند اثرات مثبتی را در سرمایه‌گذاری‌های بلند مدت داشته باشد.

ارزش متوسط  هر سهم در صندوق سرمایه گذاری مشترک به نسبت مخارج آن در سال ۲۰۱۶، حدود ۰/۶۳ درصد بود. در صندوق‌های قابل معامله در بورس این مقدار ۰/۲۳ درصد است. Daniel Kern مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در TFC Financial Managemen بوستون توصیه می‌کند که سرمایه‌‌گذاران باید به هزینه‌های سرمایه‌گذاری مانند نسبت مخارج، هزینه تجارت و معامله توجه کنند.

مقایسه عملکرد دو صندوق سرمایه‌ گذاری

سود بلند مدت با صندوق سرمایه گذاری

سرمایه‌داران باید به نحوه عملکرد صندوق سرمایه گذاری خود توجه داشته باشند. Brian Rorick موسس و شریک Aveo Capital Partners در گرینوود ویلیج کلرادو می‌گوید که سرمایه‌گذاران جوان برای داشتن یک سبد سهام ساده و متنوع بهتر است صندوق‌های قابل معامله در بورس مقرون به صرفه‌ای شامل سهام و اوراق قرضه را انتخاب کنند.

اگر سرمایه‌گذاران به دنبال افق‌های گسترده‌ای از سرمایه‌گذاری هستند، باید ETFهای غیر از سهام و اوراق قرضه را با دقت مدیریت کنند. این سرمایه‌گذاری‌ها اغلب هزینه‌های بسیار زیادی دارند. انتخاب یکی از این روش‌ها نیاز به کسب تجربه هم دارد. بنابراین علاوه بر سرمایه، باید زمان بیشتری را صرف این کار کنید.

پس از آشنایی با عملکرد و هزینه صندوق سرمایه گذاری مشترک و صندوق قابل معامله در بورس، به نظر شما انتخاب کدام یک از این صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری مناسب‌تر است؟

نویسنده :
انتشار : ۱۹ آذر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

کانال تلگرام