صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

هرچه نرخ سود بانکی کمتر شود، سرمایه‌گذران بیش از گذشته مجبور خواهند بود تا گزینه‌های سرمایه‌گذاری خود را از سپرده‌گذاری در بانک به دیگر گزینه‌های سرمایه‌گذاری گسترش دهند تا از این طریق، درآمدی پایدارتر را برای خود به ارمغان بیاورند. سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های تراست سرمایه‌گذاری (Investment Trust Companies) راهی است که از طریق آن با دریافت سود سهام بهبود یافته (Enhanced dividends) می‌توان افزایش درآمد سرمایه‌گذاران را تامین کرد. در سرتاسر جهان و نه تنها ایران، کاهش سود بانکی و یکسان کردن آن‌ها در میان همه بانک‌های یک کشور در دستور کار همه کشورها است. اما سرمایه‌گذاران به دنبال حفظ درآمد پیشین خود هستند. بنابراین طبیعی است که با کاهش نرخ سود بانکی به دنبال دیگر انواع سرمایه‌گذاری باشند.

در این مقاله دو قسمتی ابتدا وضعیت سرمایه‌گذاری در شرایط کاهش سود بانکی تشریح می‌شود و سپس در قسمت دوم، سود سهام بهبود یافته به عنوان جایگزینی برای این وضعیت معرفی خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

۹ سرمایه‌گذاری سودآور که هر کسی می‌تواند انجام دهد

سرمایه‌گذاری زمانی با ارزش است که درآمدی معقول را تولید کند. به علاوه سرمایه‌گذاری قادر است تا جدا از کسب درآمد برای فرد سرمایه‌گذار، اصل سرمایه را حفظ یا افزایش دهد. سرمایه‌گذاری در بانک‌ها یا به معنای دیگر، سرمایه‌گذاری در اسکناس در زمان بالا بودن نرخ سود بانکی دقیقا همین کار را انجام می‌دهد.

کاهش نرخ سود بانکی و کاهش درآمد حاصل از سپرده‌گذاری در بانک‌ها

نرخ سود بانکی

اما با کاهش روز افزون نرخ‌های بانکی، حفظ درآمد حاصل از سرمایه‌گذاری در اسکناس روز به روز سخت‌تر می‌شود. ذخیره پول در یک حساب بانکی یا خرید اوراق بهادار دولتی، گزینه‌ای ایمن به نظر می‌رسد. اما در حالی که مردم به دنبال افزایش درآمد خود هستند و نرخ‌های بانکی هم پایین است، حفظ سپرده‌های بانکی که ریسک سرمایه‌گذاری پایین‌تری دارند به معنی درآمدی کمتر از حد انتظار خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

۱۰ سوال رایج درباره سرمایه گذاری در بورس

گزارش اقتصادی بلومبرگ در سال ۲۰۱۷ از کشور انگلستان، نشان می‌دهد که اگر فردی در سال ۲۰۰۰ مبلغ ۱۰۰ هزار پوند را در یک سپرده سه ماهه یک بانک سرمایه‌گذاری می‌کرد، امروز تنها ۴۳۰ پوند سود نصیب او می‌شد.

در حقیقت بسیاری از انواع درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌های سنتی این چنینی نسبت به گذشته افزایش پیدا نمی‌کنند. به ویژه زمانی که نرخ تورم از نرخ سود بانکی سبقت می‌گیرد، سرمایه‌گذاری سنتی در بانک‌ها جایگاه خود را از دست می‌دهد. بنابراین اگر سرمایه‌گذاران برنامه‌ریزی می‌کنند تا درآمد حاصل از سپرده‌های بانکی خود را دوباره در بانک‌ها سرمایه‌گذاری کنند، این خطر وجود خواهد داشت تا به احتمال زیاد از اهداف سرمایه‌گذاری خود عقب بمانند؛ به گونه‌ای که آن‌ها را مجبور خواهد کرد تا در آینده ریسک بیشتری را در سرمایه‌گذاری بپذیرند تا از این طریق ضرر فعلی خود را جبران کنند.

شکی نیست که سرمایه‌گذاری‌های با ریسک پایین همچون سرمایه‌گذاری در اسکناس یا اوراق بهادار دولتی، همچنان در میان انواع مختلف سرمایه‌گذاری جایگاه خود را دارند. بالاخره این‌گونه از سرمایه‌گذاری‌ها ثباتی را در طولانی‌مدت برای سرمایه‌گذار به ارمغان خواهد آورد. اما در شرایط فعلی که نرخ سود بانکی در حال کاهش است، اگر سرمایه‌گذاری بخواهد درآمد خود را از میزان تورم بالاتر ببرد، باید به دنبال انواع دیگر سرمایه‌گذاری که بازدهی بیشتری دارند، همچون سود سهام شرکتی باشد.

سود سهام بهبود یافته ؛ گزینه‌ای بهتر برای سرمایه‌گذاران

سود سهام بهبود یافته

بیشتر بخوانید:

چگونه از اشتباهات سرمایه‌گذاری دیگران سود ببریم؟

سود سهام شرکتی روشی است که به طور روز افزون مورد استقبال سرمایه‌گذاران قرار می‌گیرد تا از طریق آن، درآمدی پایدار را برای خود تضمین کنند. سود سهام متصل به عایدی یک شرکت است. بنابراین این سود در طول زمان با افزایش تورم بیشتر می‌شود. به علاوه از آنجایی که این شرکت‌ها، شرکت‌هایی بزرگ و از لحاظ مالی باثبات هستند، بنابراین درآمد حاصل از سود سهام این شرکت‌ها آسیب‌پذیری کمتری در برابر نوسانات اقتصادی خواهد داشت.

زمانی که در‌آمد شرکت کمتر شود، سود سهام این شرکت برای سرمایه‌گذاران ممکن است به خطر بیافتد. در چنین حالتی بسیاری از شرکت‌ها سود خود را دوباره در شرکت سرمایه‌گذاری می‌کنند و به جای پرداخت سود سهام بیشتر به سرمایه‌گذاران، قیمت سهام شرکت افزایش پیدا می‌کند. این‌گونه شرکت‌ها قادر هستند تا رشد آتی تجارت خود را تضمین کنند. شرکت‌هایی که بالاترین پرداختی سود سهام به سرمایه‌گذاران را دارند، ضرورتا برای توسعه درآمد خود در آینده ظرفیت بالایی نخواهند داشت. بنابراین برای سرمایه‌گذارانی که به دنبال درآمدی پایدار هستند، سرمایه‌گذاری در چنین شرکت‌هایی ریسک بیشتری خواهد داشت.

در قسمت دوم راه حلی که برای کاهش سود بانکی تشریح داده خواهد شد.

مطالعه قسمت دوم

انتشار : ۹ آبان ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − یازده =

کانال تلگرام