صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

این روزها درخواست پول از غریبه‌ها به صورت آنلاین کار بسیار متداولی است. وب‌سایت‌های زیادی هم در این زمینه فعالیت می‌کنند و هدف آنها اتصال کسانی که به پول و سرمایه نیاز دارند به افرادی است که می‌خواهند مشارکت اجتماعی داشته باشند. در این مطلب شما را با چند سایت تامین سرمایه و خیریه آنلاین آشنا می‌کنیم.

در این سایت‌ها شما می‌توانید از افرادی که دنبال انجام امور خیریه هستند، برای سفر، خرید خانه و ماشین، درمان و … درخواست پول کنید. همچنین اگر ایده‌ای برای راه‌اندازی استارت‌آپ دارید یا کسب‌وکار کوچک‌تان مشکل بودجه دارد، یکی از این چند سایت تامین سرمایه هم برای حل مشکل‌تان کافی است.

چرا این سایت‌ها در فضای مجازی مورد استقبال قرار می‌گیرند؟

کاربران اینترنت به دلایل مختلف از این سایت‌ها برای دریافت کمک مالی از غریبه‌ها استفاده می‌کنند؛ از راه‌اندازی کسب‌وکار بدون سرمایه‌ اولیه گرفته تا اهداف نوع‌ دوستانه مثل کمک به تامین هزینه‌های درمان افراد ناتوان.

اگر دلیل نیاز به کمک مالی را به خوبی در سایت تامین سرمایه توضیح بدهید، کاربران هم انگیزه بهتری برای کمک به پرونده شما خواهند داشت. ضمن اینکه درک درست موقعیت شما احساس ارتباط واقعی را در کاربران سایت ایجاد می‌کند و احساس نوع‌ دوستی آنها را درگیر می‌کند.

جالب است بدانید که یافته‌های علمی نشان می‌دهد کمک به هم‌نوع واقعا انسان‌ها را شادتر می‌کند. مطالعه‌ای که نتایج آن در نشریه science منتشر شده، نشان می‌دهد خرج کردن پول برای دیگران شادی بیشتری در پی دارد. در این داوطلبان را به دو گروه تقسیم کردند؛ از یک گروه خواستند برای خودشان پول خرج کنند و از گروه دیگر خواستند برای دیگران پول خرج کنند. نتایج نشان داد گروه دوم شادتر بودند و مقدار پول خرج شده هم تاثیری در این شادی نداشت!

شاید دلیل استقبال کاربرات اینترنت از این همه سایت تامین سرمایه و خیریه آنلاین همین شادی بی‌قید و شرط است.

اگر می‌خواهید از طریق این سایت از کاربران اینترنت تقاضای پول کنید، باید اینکار را درست انجام بدهید. باید بدانید افراد چرا تمایل دارند به شما کمک کنند و تحت چه شرایطی اینکار را با تمایل انجام خواهند داد.

یک رشته در سایت Reddit به نام Random Acts of Pizza راه‌اندازی شد که در آن کاربران درخواست پیتزا می‌کردند و اگر درخواست آنها به اندازه کافی مورد استقبال قرار می‌گرفت، یک پیتزا به خانه آنها ارسال می‌شد! این رشته آنقدر مورد توجه قرار گرفت که یک مطالعه توسط دانشگاه آکسفورد روی آن انجام شد. در این مطالعه مشخص شد، تمام درخواست‌هایی که موفق به دریافت پیتزا شده بودند شرایط زیر را داشتند:

 • نیاز واقعی و شدید به پیتزا داشتند.
 • وعده جبران هزینه پیتزا در آینده را داده بودند.
 • از قبل فعالیت زیادی در Reddit داشتند.

بنابراین اگر قصد استفاده از سایت تامین سرمایه یا خیریه آنلاین را دارید، این موارد را رعایت کنید تا کاربران سایت نیاز شما را باور کنند و به شما کمک کنند.

سایت‌های تامین سرمایه و خیریه آنلاین

حالا که می‌دانید کاربران اینترنت چرا در بستر این سایت‌ها فعالیت می‌کنند، چند سایت تامین سرمایه را به شما معرفی خواهیم کرد. اگر در سایت ردیت فعال هستید هم چند رشته به شما پیشنهاد می‌کنیم که در آنها می‌توانید از سایر کاربران سایت درخواست کمک مالی کنید.

۱- Kickstarter

 • مناسب برای : کسانی که ایده تجاری، محصول یا اختراعی دارند.
 • قوانین تامین مالی : امکان تامین بودجه جزیی وجود ندارد.
 • هزینه استفاده از خدمات : ۵ درصد از کل سرمایه تامین شده، به علاوه کارمزدهای فرایند پرداخت پنج درصدی
 • کیک استارتر معتبرترین سایت تامین سرمایه است
  کیک استارتر معتبرترین سایت تامین سرمایه است

وب‌سایت Kickstarter که در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد، خیلی زود به یک نام آشنا در زمینه سرمایه‌گذاری جمعی تبدیل شد. این سایت تامین سرمایه بسیار موفق عمل کرده و برای برخی ایده‌ها، رکوردهای خوبی ثبت کرده است. پروژه feline-centric card game Exploding Kittens با بیش از ۸ میلیون دلار، پروژه Pebble Time Watch با بیش از ۲۰ میلیون دلار و پروژه فیلم Veronica Mars بیش از ۵.۷ میلیون دلار سرمایه از طریق سایت کیک‌استارتر جذب کرده‌اند.

هرچه اطلاعات بیشتری از پروژه‌تان در سایت منتشر کنید، بهتر است. کیک‌استارتر به شما اجازه می‌دهد صفحه‌تان را شخصی‌سازی کنید و با اضافه کردن ویدیو، ایده‌تان را بهتر به نمایش بگذارید.

البته این وب‌سایت قوانین بسیار مدونی دارد و شما باید یک تایم‌لاین بسیار دقیق (بین ۳۰ تا ۶۰ روز) برای پروژه‌تان داشته باشید. دقت کنید که این سایت تامین سرمایه امکان تامین بودجه جزیی را نمی‌دهد؛ بنابراین اگر برای پروژه‌تان به ۴۰هزار دلار سرمایه نیاز دارید و فقط ۱۰هزار دلار سرمایه جمع‌آوری کرده‌اید، نمی‌توانید ۱۰هزار دلار را برداشت کنید.

کیک‌استارتر یک سایت تامین سرمایه تجاری است و تامین بودجه برای پروژه‌های وابسته به خیریه و اهداف نوع‌دوستانه در آن ممنوع است. پرداخت‌ها هم به وسیله Amazon انجام می‌شوند.

۲- Indiegogo

 • مناسب برای : اشخاص حقیقی و سازمان‌های غیرانتفاعی
 • قوانین تامین مالی : امکان برداشت سرمایه جزیی وجود دارد.
 • هزینه استفاده از خدمات : ۵ درصد کارمزد

اگر چیز جالبی برای اشتراک گذاشتن با کاربران اینترنت دارید، Indiegogo جایی است که باید بروید. این سایت تامین سرمایه چند سال قدیمی‎تر از کیک‌استارتر است و اهداف متفاوتی هم دارد. این سایت امکان ارائه پروژه‌های غیرانتفاعی (در صورتی که کمپین غیرقانونی نباشد) را به شما می‌دهد. این سایت سرشار از ایده‌های خلاقانه و نوآورانه پیرامون فناوری، طراحی و … است. کالاهایی که در Indiegogo معرفی می‌شوند، به دلیل عدم حضور در بازارهای اصلی مورد توجه کاربران قرار می‌گیرند و معمولا فروش خوبی دارند.

اگر کل سرمایه مورد نیاز پروژه شما تامین نشد، همچنان می‌توانید سرمایه جمع‌آوری شده را برداشت کنید. کافی است نوع پروژه را تغییر بدهید و محدودیت زمانی و اهداف بودجه‌ای را حذف کنید.

اگر محصولی را در سایت Indiegogo ارائه کنید و نتوانید محصول را به موقع به خریداران برسانید، سایت وجه پرداخت شده را به کاربران برمی‌گرداند.

۳- Fundly

 • مناسب برای : همه افراد
 • قوانین تامین مالی : امکان برداشت سرمایه جزیی وجود دارد.
 • هزینه استفاده از خدمات : ساخت و به اشتراک‌گذاری کمپین رایگان است اما به ازای هر کمک ۴.۹ درصد کارمزد و برای پردازش کارت اعتباری هم ۳ درصد کارمزد دریافت می‌شود.

Fundly هم در زمینه نوع کمپین‌های مجاز بسیار انعطاف‌پذیر است. این سایت تاکنون امکان جمع‌آوری بیش از ۳۳۰ میلیون دلار سرمایه را برای کاربران فراهم کرده و هیچ محدودیتی در زمینه الزامات درخواست سرمایه و حداقل سرمایه درخواستی ندارد.

وقتی وارد سایت می‌شود (قبل از ساخت کمپین) از شما پرسیده می‌شود شخص حقیقی هستید یا سازمان غیرانتفاعی. اشخاص حقیقی می‌توانید با حساب فیسبوک ثبت‌نام کنند. اگر می‌خواهید نحوه استفاده سایر کاربران از سایت و نوع کمپین‌های موفق را ببینید، می‌توانید از فیلترها برای دیدن کمپین‌های مورد نظرتان استفاده کنید.

Fundly به شما پیشنهاد می‌کند حامیان مالی را در جریان پیشرفت‌ها قرار بدهید و کاربران از آخرین وضعیت پروژه آگاه کنید. وب سایت و اپلیکیشن هم این قابلیت را در اختیار شما قرار می‌دهد.

یکی از مهمترین مزایای سایت Fundly، ایجاد راه‌های آسان برای ارتباط با افرادی است که به پروژه شما کمک کرده‌اند. تامین سرمایه جزیی هم در وب‌سایت مجاز است و پرداخت‌ها هم ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از اهدا قابل برداشت می‌شوند.

۴- Crowdfunder

 • مناسب برای : کسب‌وکارهای کوچک که نیاز به سرمایه دارند.
 • قوانین تامین مالی : باید ارائه اسلایدی (Pitch Deck) و ترم شیت ارائه کنید.
 • هزینه استفاده از خدمات : برپایه هزینه ثبت‌نام که از ۲۹۹ دلار در ماه شروع می‌شود.

اگر برای کسب‌ و کار یا شرکت‌تان نیاز به سرمایه دارید، Crowdfunder به شما کمک می‌کند بدون هیچ مشکلی اینکار را انجام بدهید. البته باید ایده کسب‌وکار را به طور کامل و با تمام مدارک مورد نیاز (از جمله طرح تجاری) در سایت شرح بدهید.

Crowdfunder شما را به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای معرفی می‌کند که کسب‌وکار شما را با دقت بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند توانایی برگرداندن سرمایه آنها را دارید.

برای شروع کار در این سایت تامین سرمایه باید ترم شیت و ارائه اسلایدی داشته باشید. این سایت تاکنون به جمع‌آوری بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه برای کسب‌ و کارهای مختلف کمک کرده و هزینه اشتراک ماهانه آن ۲۹۹ دلار و هزینه اشتراک ماهانه ویژه آن ۴۹۹ دلار است.

۵- GoFundMe

 • مناسب برای : اشخاص حقیقی
 • قوانین تامین مالی : امکان برداشت سرمایه جزیی وجود دارد.
 • هزینه استفاده از خدمات : کارمزد پردازش ۲.۹ درصدی و ۳۰ سنت به ازای هر کمک مالی.

این سایت تامین سرمایه بیشتر در زمینه هزینه‌های پزشکی و درمانی شناخته می‌شود اما هیچ محدودیتی در کمپین‌های آن وجود ندارد و می‌توانید بدون محدودیت‌های زمانی و الزامات خاص از خدمات آن استفاده کنید.

برای استفاده از خدمات سایت GoFundMe باید شرایط خودتان را به خوبی شرح بدهید تا کاربران بتوانند به شما کمک کنند. GoFundMe سازگار با گوشی موبایل است و به اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی بسیار ساده است. ارائه گزارش‌ و آپدیت از وضعیت پروژه یا درخواست به کاربران در این سایت تامین سرمایه هم بسیار مهم است.

GoFundMe تاکنون بیش از ۵ میلیارد دلار سرمایه برای کاربران جمع‌آوری کرده است. کارمزد پردازش استاندارد این وب‌سایت ۲.۹ دلار و ۳۰ سنت به ازای هر کمک مالی است. ضمن اینکه می‌توانید هر وقت خواستید سرمایه جمع‌آوری شده را برداشت کنید.

Begging Money -۶

 • مناسب برای : افرادی که مشکلات مالی دارند.
 • قوانین تامین مالی : ندراد.
 • هزینه استفاده از خدمات : کارمزد پی‌پال استاندارد برای هر تراکنش.

Begging Money یک خیریه آنلاین است که برخلاف سایت‌هایی مثل کیک‌استارتر روی کمک‌های دریافتی هیچ کارمزدی دریافت نمی‌کند.

کمک‌های مالی را از طریق پی‌پال دریافت خواهید کرد و هنگام ثبت‌نام باید یک لینک PayPal.me ارائه بدهید تا در معرض کلاهبرداری قرار نگیرید. باید یک توضیح با حداقل ۴۰۰ کلمه در توصیف دلایل نیاز به کمک مالی بنویسید و یک دسته‌بندی مناسب برای درخواست‌تان انتخاب کنید.

شرایط ثبت‌نام بسیار ساده است و بیش از هر چیز شما را به صداقت درباره وضعیت فعلی‌تان دعوت می‌کند. اگر می‌خواهید درخواست‌تان بیشتر در معرض دید کاربران قرار بگیرد، باید یک هزینه اضافی پرداخت کنید. البته این هزینه قابل بازگشت نخواهد بود.

۷- BoostUp

مناسب برای : افرادی که اهداف مالی بلندمدت نظیر خرید خانه و ماشین دارند.
قوانین تامین مالی : ندارد.
هزینه استفاده از خدمات : رایگان اما باید حساب بانکی را به پلتفرم متصل کنید.

BoostUp ترکیبی از خیریه و یک حساب پس‌انداز است چون شما را در زمینه اهداف بلندمدت هم کمک می‌کند. برای شروع یک پروژه در این سایت باید یک حساب پس‌انداز هم داشته باشید.

در این سایت می‌توانید از خانواده، دوستان و برندهایی که با این سایت همکاری دارند درخواست کمک کنید. مثلا BoostUp برای یک محدوده مشخص مبلغی تا ۵۰۰ دلار برای خرید ماشین در اختیارتان قرار خواهد داد.

۸- FundMyTravel

 • مناسب برای : افرادی که نیاز به پول برای سفر دارند.
 • قوانین تامین مالی : ندارد.
 • هزینه استفاده از خدمات : رایگان

این وب سایت برای کمک به کسانی راه‌اندازی شده که برای سفرهای خارجی نیاز به پول دارند. البته هدف اولیه FundMyTravel کمک به کمپین‌های کاری و غیرانتفاغی مستلزم سفر بوده و سپس گسترش یافته است.

البته کمک به سفرهای گردشگری در FundMyTravel چندان مورد استقبال نمی‌گیرد و بیشتر سفرهای تحصیلی یا انسان‌دوستانه – سفرهای داوطلبانه به کشورهای فقیر – موفق به تامین سرمایه می‌شوند.

اگر اهداف شما از سفر خارجی در موارد بالا می‌گنجد، وب سایت تامین سرمایه FundMyTravel انتخاب خوبی برای شماست. تنها کاری که باید بکنید طراحی کمپین و به اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی و ایمیل است. از آن به بعد باید منتظر تامین سرمایه توسط کاربران سایت باشید.

افتتاح حساب در FundMyTravel رایگان است اما پنج درصد از سرمایه جمع‌آوری شده سهم وب‌سایت است.

۹- CyberBeg

 • مناسب برای : افرادی که نیاز به پول برای سفر دارند.
 • قوانین تامین مالی : ندارد.
 • هزینه استفاده از خدمات : کارمزد پی‌پال استاندارد برای هر واکنش.

CyberBeg برای افرادی طراحی شده که در زندگی مالی بدشانس بوده‌اند. وقتی وارد سایت می‌شوید، به نظرتان شبیه سایت‌های کلاهبرداری می‌آید اما علیرغم طراحی ضعیف، راهکار خوبی برای دریافت کمک‌های مالی از افراد ناشناس است. خدمات سایت رایگان است و تنها کارمزد هم به خاطر تراکنش‌های پی‌پال ردیافت می‌شود.

آنطور که در صفحه پرسش و پاسخ CyberBeg آمده، پرداخت‌های پی‌پال ناشناس نخواهد بود اگر می‌خواهید اطلاعات‌تان ناشناس بماند باید تنظیمات حساب پی‌پال خودتان را تغییر بدهید.
این وب‌سایت امکان تامین پول بیشتر از طریق مشاغل نویسندگی، اجرای نظرسنجی، طراحی و استفاده از فیسبوک را هم به شما می‌دهد. البته ما توصیه می‌کنیم از این خدمات استفاده نکنید و صرفا از خدمات دریافت کمک مالی بهره ببرید.

امکانات Reddit برای جذب کمک غیرمالی

اگر به دنبال کمک غیرمالی هستید، سایت Reddit امکان دریافت کمک در قالب پیتزا، بازی ویدیویی و خرید از آمازون را به شما می‌دهد. رشته‌هایی در این وب سایت وجود دارد که شانس دریافت این موارد را از طریق سایر کاربران به شما می‌دهد.

اگر به تازگی در Reddit عضو شده‌اید، قبل از درخواست کمک بهتر است کمی فعالیت داشته باشید و با اعضای سایت آشنا شوید. به دیگران کامنت و فیدبک بدهید و با به اشتراک‌گذاری لینک، امتیاز خودتان را افزایش بدهید. البته این رشته‌ها معمولا قوانین خاصی دارند که در ابتدا صفحه به آنها اشاره می‌شود.

Random Acts of Kindness

شما نمی‌توانید در شبکه Reddit به صورت مستقیم درخواست پول بدهید اما Random Acts of Kindness امکان دریافت کمک‌های غیرمالی را به شما می‌دهد. برای ارسال درخواست در این رشته باید حداقل امتیاز کامنت ۳۰۰ داشته باشید.

این رشته سه زیرشاخه دارد که با ارسال درخواست در آنها می‌توانید کمک‌های غیرمالی جالبی دریافت کنید:

 • Random Acts of Amazon : ویش‌لیست خودتان در سایت آمازون را با کاربران به اشتراک بگذارید. شاید شما هم جزو کسانی باشید که از کاربران هدیه دریافت خواهند کرد.
 • Random Acts of Gaming : اعضای دریت به یکدیگر بازی ویدیویی هدیه می‌دهند!
 • Random Acts of Pizza : درباره این درخواست عجیب قبل‌تر توضیح دادیم؛ اگر در خارج زندگی می‌کنید حتما شانس خودتان در هدیه گرفتن پیتزا از سوی کاربران ردیت را امتحان کنید.

کدام سایت تامین سرمایه و خیریه آنلاین برای شما مناسب است؟

اگر برای کسب‌وکارتان نیاز به تامین سرمایه دارید، برای سفرهای خارجی پول لازم دارید یا برای هزینه‌های درمانی به مشکل خورده‌اید می‌توانید از این وب‌سایت‌ها کمک بگیرید. البته اگر در ایران هستید، استفاده از سایت تامین سرمایه برایتان دشوار خواهد بود.

فراموش نکنید استفاده از خدمات این سایت‌ها قبل از هر چیز به برنامه روشن و صداقت نیاز دارد.

نویسنده :
انتشار : ۸ مرداد ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

کانال تلگرام