صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

بحران اقتصادی می‌تواند به دلیل ورشکستگی کسب و کار و یا اعتماد مصرف‌کننده باشد. این نقطه، نقطه‌ی عطف ورشکستگی در چرخه کسب و کار است. کاهش اعتماد باعث می‌شود مشتری حالت تدافعی داشته و از خرید امتناع کند. هنگامی که بحران اقتصادی رخ می‌دهد، به دنبال آن وحشت عمومی پدید می‌آید. این اتفاق سبب سیر نزولی می‌شود و در ادامه کاهش پرسنل و نیروی کار برای جبران کاهش فروش را به دنبال خواهد داشت. تولیدکنندگان در واکنش به کاهش سفارشات، تولید را کاهش می‌دهند و محصول کمتری به بازار عرضه می‌شود.

عوامل بروز بحران اقتصادی

توجه داشته باشید که کاهش رشد تولید ناخالص داخلی نشان دهنده این است که رکود اقتصادی در راه است. اما فقط این مورد علت وقوع آن نیست. دلیل این است که، تولید ناخالص داخلی پس از پایان سه ماهه گزارش می‌شود و تولید ناخالص داخلی منفی بوده است. اقدام مهم این است که علل و نشانه‌ها را قبل از رکود شناسایی کنیم. در اینجا به یازده مورد از مهمترین علل رکود اشاره می‌کنیم.

بانک مرکزی

افزایش نرخ‌ها، میزان نقدینگی یا پول موجود برای سرمایه‌گذاری را محدود می‌کنند. بزرگترین مسبب این قضیه دولت فدرال است که اغلب نرخ‌های بهره را برای محافظت از ارزش دلار افزایش می‌دهد. دولت فدرال نرخ بهره را برای مقابله با هرج و مرج افزایش داد و باعث رکود اقتصادی درسال ۱۹۸۰ شد و همین کار را برای حفظ روابط دلار و طلا اجرا کرد و بحران بزرگتری را ایجاد کرد.

سقوط بازار سهام

از دست دادن ناگهانی اعتماد در سرمایه گذاری می‌تواند بازار سهام کاذبی را ایجاد کند و سرمایه را از کسب و کار بیرون بکشد. در واقع سقوط بازار سهام می‌تواند موجب رکود اقتصادی شود.

بحران اقتصادی

افت قیمت مسکن و فروش

صاحب خانه‌ها حقوق خود را از دست می‌دهند و دیگر قادر به دریافت وام‌های دوم نخواهند بود که با گذر زمان، سبب سلب حق اقامت آنها خواهد شد. این ماجرا آغاز بحران اقتصادی بزرگی است. بانک‌ها در این شرایط پیچیده ارزش‌های زیرساختی را از بین می‌برند.

کاهش در تقاضای تولید

کاهش سفارشات برای کالاهای با‌دوام از اکتبر ۲۰۰۶ شروع شد تا این‌که در سال ۲۰۰۸ بحران اقتصادی به وقوع پیوست.

کاهش تولید

کلاهبرداری عظیم

بحران پس انداز و وام‌،‌ باعث رکود اقتصادی سال ۱۹۹۰ شد. همچنین بیش از ۱۰۰۰ بانک با مجموع دارایی‌های ۵۰۰ میلیارد دلار دچار رکود شدند. در نتیجه وام های مشکوک و فعالیت‌های غیرقانونی شکست خورد.

قانون زدایی

بحران S & L در سال ۱۹۸۲ هنگامی که قانون موسسات سپرده‌گذاری جریمه تصویب شد، در حال رشد بود. این محدودیت نسبت وام به ارزش را برای بانک‌ها حذف کرد.

کنترل قیمت دستمزد

خوشبختانه این موضوع فقط یک بار زمانی اتفاق افتاد که رئیس جمهور آمریکا، نیکسون، قیمت‌ها را افزایش داد و تقاضا کاهش یافت. کارفرمایان مجبور به تعدیل نیرو شدند زیرا آنها مجاز به کاهش دستمزد نبودند.

تعویق پس از جنگ

این رکود اقتصادی سال ۱۹۵۳ ناشی از جنگ کره در سال ۱۹۴۵، پس از جنگ جهانی دوم بود.

بحران اعتباری

بحران اقتصادی زمانی اتفاق افتاد که بانک Stearn اعلام کرد، به علت سقوط ارزش، دو بودجه متعلق به بانک دچار بحران اقتصادی شده است و این کاهش ارزش، به شدت در تعهدات پرداخت بدهی تأثیر داشت. بیشتر بانک‌ها در آن زمان در وضعیت مشابهی قرار داشتند. آنها متعهد به اعطای وام به یکدیگر شدند که این موضوع باعث ایجاد بحران اعتباری عظیم شد.

بحران اعتباری

حباب دارایی

حباب دارایی به معنای زمانی است که قیمت شرکت‌های اینترنتی، سهام و یا خانه‌ها بیش از ارزش پایدار آن‌ها قیمت گذاری می‌شود که تاثیر این حباب در رکود اقتصادی نمایان می‌شود.

انحراف

افزایش کاذب قیمت، مردم را به صبر برای کاهش قیمت تشویق می‌کند که باعث تشدید رکود می‌شود.

علت رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸

مقاله‌های مرتبط:

رفتار غیر منطقی در بازار مسکن موجب شد بسیاری از مردم خانه‌هایی را بخرند که توانایی پرداخت هزینه آن را ندارند. آن‌ها همچنین از وام‌های اختصاص داده شده نمی‌توانستند بهره‌مند شوند. بیشتر افراد تصور می‌کردند که قیمت مسکن فقط افزایش خواهد یافت و دولت فدرال نرخ بهره را در سال ۲۰۰۴ افزایش خواهد داد. در حالی که نرخ بهره کم به ایجاد حباب مسکن در سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ کمک کرد و این فرصت را برای سرمایه‌داران ایجاد کرد تا این خانه‌ها‌ را با میزان بهره پایین‌تر از مردم خریداری کنند. در سال ۲۰۰۶ این حباب، قیمت مسکن را به شدت کاهش داد که موجب شد صاحب خانه ها حالت تدافعی گرفته و متوجه شوند که با فروش خانه میزان عظیمی از پول خود را از دست می‌دهند. آن‌ها اوراق بهادار را از بازارهای ثانویه تحت حمایت وام مسکن خریداری کردند و با ضرر و زیان روبرو شدند. افزایش اعتراضات و شکایات نسبت به بانک‌ها و صندوق‌های تامینی، اوضاع را بیش از پیش وخیم کرد. تا سال ۲۰۰۷ بانک‌ها از دادن وام به یکدیگر می‌ترسیدند. چرا که آن‌ها این وام کاذب را به عنوان وثیقه قبول نمی‌کردند. این امر منجر به ناپدید شدن ۷۰۰ میلیارد دلار و ورشکستگی ملی بانک‌های دولتی شد تا دسامبر ۲۰۰۸ اشتغال سریعتر از رکود اقتصادی کاهش یافت.

در سال ۲۰۰۹ دولت طرح محرک اقتصادی را پی ریزی کرد. این طرح با مبلغ ۱۸۵ میلیارد در سال ۲۰۰۹ راه اندازی شد. در واقع در اواخر سال ۲۰۰۹ تولید ناخالصی در کشور متوقف شد و به این ترتیب به رکود اقتصادی پایان داد. اما بیکاری تا ۱۰ درصد افزایش یافت و بسیاری از دولت‌مردان انتظار داشتند که تا پایان سال ۲۰۱۰ این مشکل نیز ریشه کن شود اما بیکاری همچنان تا سال۲۰۱۱ ادامه پیدا کرد.

علت رکود اقتصادی سال ۲۰۰۱

تغییر ناگهانی در تکنولوژی موجب رکود اقتصادی سال ۲۰۰۱ شد. زیرا در سال ۱۹۹۹ که فروش کامپیوتر و نرم افزار رونق پیدا کرده بود، بسیاری از شرکت‌ها و افراد سیستم‌های کامپیوتری بسیاری را خریداری کردند؛ در نتیجه قیمت سهام شرکت‌هایی با تکنولوژی بالا، شروع به افزایش کرد که این امر باعث شد بسیاری از سرمایه‌گذاران در شرکت‌های دارای تکنولوژی ابتدایی سرمایه گذاری کنند که روشی بسیار نامعقول بود و رکود اقتصادی را به همراه داشت.

چه چیزی موجب رکود اقتصادی بعدی خواهد شد؟

تخمین رکود اقتصادی بعدی تا حدی دشوار است اما بانک فدرال با افزایش یا کاهش ناگهانی نرخ بهره، عامل اصلی ایجاد حباب است که این عامل موجب وحشت عمومی از وضعیت اقتصادی و ایجاد بحران می‌شود.

نویسنده :
انتشار : ۳۰ تیر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 4 =

کانال تلگرام