صرافی ستاره سهیل
دوشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۷
021 54506

در روز سه‌شنبه گذشته، پس از آنکه یکی از مقامات رسمی و بانفوذ فدرال رزرو طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که تورم در آمریکا با بهبود دستمزدها افزایش می‌یابد، گمانه‌زنی بر سر ادامه‌ افزایش نرخ بهره فدرال رزرو قوت گرفت و دلار وارد سومین هفته‌ی افزایش نرخ خود شد.

در روز سه‌سنبه وقتی مارک کارنی، رئیس «بانک انگلستان» اعلام کرد که در حال حاضر زمان افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی بریتانیا نیست، استرلینگ در مقایسه با دلار با کاهش بهای بیش از نیم درصد مواجه شد. شاخص دلار که این ارز را با ۶ ارز مهم دیگر دنیا از جمله استرلینگ مقایسه می‌کند، به ۹۷/۶۲۳ (DXY) افزایش یافت که بالاترین نرخ از پایان ماه مه است.

مقاله‌های مرتبط:

ویلیام دادلی، رئیس فدرال رزرو نیویورک در روز دوشنبه گفت که سخت‌گیری در بازار کار به افزایش تورم کمک کرده و باعث تقویت این پیام می‌شود که داده‌های ضعیف اخیر، نمی‌توانند مانع از توقف برنامه‌ها برای تداوم افزایش نرخ بهره شوند. چالز ایوانز، ریاست بانک فدرال رزرو شیکاگو به صورت جداگانه طی مصاحبه‌ای در روز دوشنبه گفت که برای بانک مرکزی آمریکا به صرفه‌تر است که تا پایان سال برای تصمیم‌گیری جهت افزایش نرخ بهره صبر کند.

ثولان گوین، استراتژیست کامرزبانک در فرانکفورت گفت: «بیل دادلی دیدگاه اکثریت را در مورد کمیته بازار آزاد فدرال اعلام کرد. این مهم‌ترین دلیل برای ارزشمندی دلار است. ایوانز به صورت صلح‌طلبانه‌تر واکنش نشان داد که البته همه او را با همین صفت صلح‌طلبی و آرام بودن می‌شناسند.»

افزایش نرخ بهره

گوین ضمن اینکه نگاه عمومی بازار بر نرخ فدرال را «خوش‌بینانه» خواند اظهار داشت که « نظریات بیل دادلی، بازار را تا حدود اندکی به دیدگاه فدرال رزرو نزدیک کرد.»

سرمایه‌گذاران در حال حاضر به شانس ۵۰ درصدی خود بر افزایش نرخ بهره تا پایان سال امیدوار هستند. در مقایسه با ین، دلار به نرخ بالای ۱۱۱/۹۰ ین افزایش یافت که از ۲۶ مه، قدرتمندترین سطح آن محسوب می‌شود. این نرخ نشان‌دهنده‌ي افزایش حدودا سه درصدی دلار از نرخ ۱۰۸/۸۱ ین در ۱۴ ژوئن است. از این تاریخ، یعنی ۱۴ ژوئن، که فدرال رزرو نرخ بهره‌ی خود را برای دومین بار در سال ۲۰۱۷ افزایش داد، دلار به سطح بالاتری ارتقا یافت.

امکان افزایش مجدد نرخ دلار در برابر ین وجود دارد؛ مخصوصا پس از آنکه هفته گذشته هاروهیکو کورودا، ریاست بانک مرکزی ژاپن اعلام کرد که بانک ژاپن هیچ عجله‌ای برای کاهش برنامه‌های گسترده‌ تشویقی خود ندارد. در آینده‌ نزدیک تقابل دلار و ین می‌تواند موضوع جالبی برای تحلیل‌گران فارکس باشد.

نویسنده :
انتشار : ۳۱ خرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

کانال تلگرام