صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

بخش بزرگی از جمعیت ۸ میلیونی کارگران مهاجر در امارات به دلیل شرط دارا بودن حداقل دستمزد مجاز از نظر بانک‌ها، نمی‌توانند به حساب‌های دارای دسته چک دسترسی داشته باشند. یک بانک دیجیتال قصد دارد از طریق همکاری با کارفرمایان، به کارگران مهاجر این کشور خدمات مالی و بانکی ارائه دهد.

کارگران مهاجر بیش از ۸۰ درصد از جمعیت امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهد، اما برای بسیاری از آن‌ها دسترسی به حساب جاری ایجاد نشده است. شرط دارا بودن حداقل میزان حقوق و دستمزد و موجودی بانکی باعث شده که داشتن دسته چک برای کارگران مهاجر در امارات تقریبا غیرممکن باشد؛ اما یک بانک دیجیتال نوپا امیدوار است بتواند این طلسم را شکسته و به این قشر خدمات‌رسانی کند. ایان دیلون، یکی از موسسان کمپانی Now Money می‌گوید:

« کارگران مهاجر در امارات با پول نقد در دستشان زندگی می‌کنند، اما هیچ سیستم مالی برای آن‌ها تعریف نشده است؛ آن‌ها برای انتقال پول به کشورهای خود باید هر بار هزینه‌های گزافی را به صرافی‌ها بپردازند. ما زیرساخت‌های عملیات خدمات‌رسانی به کارگران مهاجر در امارات را از دو سال قبل آغاز کرده‌ایم».

کمپانی Now Money در آخرین پنجشنبه ماه اوت اعلام کرد که دو کمپانی سرمایه‌گذاری آمریکایی به نام‌های Accion Venture Lab و Newid Capital مبلغ هفتصد هزار دلار در این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این کمپانی گفت که این اولین سرمایه‌گذاری استارتاپی توسط شرکت‌های سرمایه‌گذاری آمریکایی در منطقه خاورمیانه است. بانک‌های اماراتی آمادگی خدمت‌رسانی به قشر کارگران مهاجر را نداشته و فعلا برنامه‌ای برای این منظور اعلام نکرده‌اند.

کارگران مهاجر در امارات عمدتا از کشورهای جنوب آسیا به این کشور آمده‌اند و در مشاغل ساختمانی و کارهای سخت فیزیکی مشغول به کار هستند. بسیاری از آن‌ها بخشی از درآمد خود را از طریق حواله برای خانواده‌هایشان می‌فرستند. امارات متحده عربی ششمین کشور جهان از لحاظ میزان ارسال حواله است که طبق اعلام بانک جهانی تنها در سال ۲۰۱۴، میزان ۳/۱۹ میلیارد دلار حواله ارسال کرده است. ارائه خدمات مالی به کارگران مهاجر یکی از حوزه‌های جدید سرمایه‌گذاری فین تک است.

چالش کارگران مهاجر در امارات

برای بانک‌های اماراتی حداقل میزان دستمزد نسبت به کمپانی که کارگران در آن مشغول به کار هستند، متفاوت بوده و از ماهی ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار تعیین می‌شود. کمپانی Now Money با کارفرمایان همکاری می‌کند تا از طریق اپلیکیشن این شرکت، پرداخت‌های آنلاین را به حساب کارگران واریز کنند. این پلتفرم حساب‌های بانکی برای واریز و برداشت حقوق، صدور دبیت کارت و دسترسی به پلتفرم‌های حواله آنلاین که خدمات انتقال پول را با هزینه پایین‌تری انجام می‌دهند در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

خدمات مالی به کارگران مهاجر در امارات

مقاله‌های مرتبط:

سیستم نظارت بر حقوق و دستمزد کشور امارات که در سال ۲۰۰۹ اجرایی شد، کارفرمایان را ملزم به پرداخت الکترونیک حقوق‌ها کرده است. کارگرانی که حساب بانکی نداشتند، برای کارفرما یک چالش به حساب می‌آمدند. کارفرما مجبور بود به کارگران گیفت کارت‌های یک بار مصرف بدهد و حقوق آن‌ها را به آن گیفت کارت واریز کند؛ سپس کارگران به دستگاه‌های خودپرداز مراجعه کرده و تمام حقوق خود را نقدا برداشت می‌کردند. کار برای کارفرما راحت شده بود؛ اما برای کارگر شروع مشکلات بود. Now Money مدعی است که اپلیکیشن این شرکت کار حواله را ساده‌تر و ارزان‌تر کرده است؛ چون این کمپانی می‌تواند با ارائه‌دهندگان سرویس حواله مذاکره کرده و از آن‌ها برای مشتریان خود تخفیف بگیرد.

از آنجایی که کارگران مهاجر در امارات برای استفاده از حساب‌های موبایل بانک خود مشمول پرداخت هزینه نمی‌شوند، جریان درآمدی Now Money از هزینه تبدیل پول تراکنش‌های انجام شده با دبیت کارت و بخشی از هزینه خدمات حواله تامین خواهد شد. به عنوان یک بانک کاملا دیجیتال و بدون هیچ شعبه فیزیکی، Now Money می‌تواند در بسیاری از هزینه‌‌های اضافی صرفه‌جویی کند.

مانند تمام استارتاپ‌ها، چالشی که پیش روی Now Money وجود دارد، خدمات‌رسانی به مشتریان هدف و در عین حال کسب درآمد برای ابقای کسب و کار است. کمپانی Venture Lab این کمپانی را تشویق کرده است تا به خدمات ارزش افزوده فکر کند و جریان‌های درآمدی بیشتری را نصیب خود کند. وی معتقد است که Now Money در حال ایجاد یک پلتفرم و رابطه با مشتریان خود است؛ این بانک پتانسیل لازم برای ارائه همه نوع خدمات مالی دیگری را به مشتریان خود دارد.

صرافی ستاره سهیل هم با سال‌ها تجربه در زمینه تبادلات مالی بین‌المللی، آماده ارائه خدمات صدور و ارسال حواله سوئیفت و همچنین ارسال حواله به امارات برای مشتریان عزیز است.

نویسنده :
انتشار : ۱۴ شهریور ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 2 =

کانال تلگرام