صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

بانک DZ مخفف Deutsche Zentral به معنی بانک تعاونی، رتبه چهارم در لیست بانک های برتر آلمان را از آن خود کرده است. همچنین به لحاظ سرمایه، این بانک دومین بانک بزرگ در تمام آلمان است. این بانک در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد. DZ به عنوان نهادی مرکزی با بیش از ۱۰۰۰ بانک همکاری می‌کند. شعبه اصلی این بانک در فرانکفورت قرار دارد که تعداد کارمندان آن بالغ بر ۲۹۳۰۰ نفر هستند و تعداد مشتریان آن بیش از ۱۶ میلیون نفر است.

در حال حاضر این بانک در برلین، دوسلدورف، هانوفر، کوبلنز، مونیخ، مونستر و اشتوتگارت، لندن، نیویورک، هنگ کنگ و سنگاپور کار می‌کند. بر اساس گزارش‌های سال ۲۰۱۶، درآمد کل بانک DZ برابر با ۷/۲۰۴ میلیارد دلار در سال و دارایی‌های کل آن معادل ۶۰۰ میلیارد دلار بود.

تاریخچه بانک DZ

بانک DZ

اولین شرکت‌های تعاونی در اواسط قرن نوزدهم در آلمان شروع به کار کردند. پیشگامان سیستم همکاری و تعاونی در آلمان افرادی چون هرمان شولز دلتزچ (Hermann Schulze-Delitzsch) و فریدریش ویلهلم ریفیزن (Friedrich Wilhelm Raiffeisen) هستند که تعاونی‌های صنایع دستی و کشاورزی را ایجاد کردند. هرمان شولز دلتزچ که به شدت از حمایت‌های دولتی دوری می‌کرد با ایجاد طرح‌های کمکی برای گروه‌های مشخص دست به ابتکار عمل شخصی زد.

بیشتر بخوانید:

معرفی دویچه بانک؛ موسسه مالی و اعتباری بزرگ آلمانی

در سال ۱۸۴۹، هرمان شولز انجمن مواد خام را برای نجاران و کفاشان تاسیس کرد. این اولین تعاونی تجاری بود که مزایای مالی بسیاری نسبت به خرید مواد خام برای اعضای خود فراهم می‌کرد. شولز در سال بعد همراه با بعضی از همشهری‌های خود یک جامعه‌ی پرداختی ایجاد کرد که یک تعاونی اعتباری تجاری بود و بعد‌ها به نام Volksbanken (اتحادیه‌های اعتباری) شناخته شد. نهایتا در سال ۱۸۶۱ هرمان شولز دلتزچ تصمیم به ایجاد یک دفتر مکاتبه مرکزی گرفت. سه سال بعد این اداره به عنوان عضو اصلی انجمن تعاونی‌های خرید و بازرگانی آلمان بر اساس اصل کمک به خود متولد شد.

تعاونی‌های روستایی

در سال ۱۸۴۶ فریدریش ویلهلم ریفیزن اولین بانک تعاونی روستایی را تاسیس کرد. قطعنامه پیوستن به انجمن عمومی این بانک هرگز به مرحله اجرا در نیامد. سازمان Schulze-Delitzsch بیشتر در شهرها و در میان صنعتگران متمرکز بود. با این حال، این سازمان توسط یک حرکت تعاونی دوم، تعاونی روستایی را هم به فعالیت‌های خود اضافه کرد.

در ژوئن ۱۸۷۷ اولین انجمن ملی توسط ریفیزن سازماندهی شد. هفت سال بعد این انجمن به برلین نقل مکان کرد و به Generalverband der deutschen Raiffeisengenossenschaften تغییر نام داد. ریشه‌های بانک DZ در این سال‌ها شکل گرفت و این بانک فعالیت‌های مشابه کنونی خود را از سال ۲۰۰۱ شروع کرد. شعبه مرکزی این بانک در حال حاضر در برلین قرار دارد. ساختمان مرکزی بانک DZ توسط معمار مشهور آمریکایی، فرانک گری ساخته شد.

خدمات بانک DZ

بانک DZ

گروه بانکی DZ فعالیت‌های خود را به عنوان ارائه دهنده خدمات برای بانک‌های تعاونی محلی و ۳۰ میلیون مشتری تعریف می‌کنند. گروه بانکی DZ شامل بانک‌ DVB (بانک سرمایه‌گذاری حمل و نقل)، بانک Bausparkasse Schwäbisch Hall (تامین سرمایه جامعه املاک و ساختمان‌سازی)، بانک DG HYP (ارائه دهنده خدمات مالی املاک تجاری)، گروه بانکی خصوصی DZ و R+V Versicherung (تامین کننده بیمه و کمک‌های مالی) و TeamBank (شرکت مدیریت دارایی) می‌شود.

بیشتر بخوانید:

هایپو وراینس بانک؛ پنجمین بانک برتر کشور آلمان

بانک DZ خدماتی چون ارائه وام‌های مختلف در بخش‌های مختلف تعاونی، ارائه مشاوره در زمینه مسائل مالی و ایجاد کسب و کار، سپرده‌گذاری و اوراق بهادر را هم به مشتریان خود ارائه می‌دهد. همچنین بانک DZ دارای یکی از مهمترین مجموعه‌های عکاسی هنر معاصر است. این مجموعه شامل بیش از ۶۰۰۰ اثر از بیش از ۵۵۰ هنرمند می‌شود.

از دیگر خدمات بانک DZ می‌توان به خدمات مبادله ارز با خارج از کشور اشاره کرد. حواله سوئیفت یکی از روش‌هایی است که افراد می‌توانند از طریق آن از کشورهای دیگری چون ایران به حساب شخص مورد نظر در بانک DZ یورو واریز نمایند. صرافی ستاره سهیل در راستای کمک به مشتریان خود امکان حواله یورو به آلمان را از طریق حواله سوئیفت فراهم کرده است.

نویسنده :
انتشار : ۲۳ اسفند ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

کانال تلگرام