صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

طبق استاندارد آمریکا عیار طلای تقلبی کمتر از ۱۰ قیراط است. برای تشخیص اصل بودن طلا بهتر است آن را به یک طلا فروشی ببرید اما راه‌هایی هم وجود دارد که خودتان در خانه به اصل یا تقلبی بودن طلایتان پی ببرید. در اینجا لیستی از این راهکارها را معرفی می‌کنیم.

بررسی علائم

تشخیص اصل بودن طلااولین کار برای تشخیص اصل بودن طلا این است که به ظاهرش نگاه کنید. آثار و علائمی روی طلا وجود دارد که عیار آن را مشخص می‌کند. به وسیله یک ذره بین می‌توانید ببینید که در گوشه‌ای از طلا، عیار آن با اعدادی مانند ۱۰K, ۱۴K, ۱۸K, ۲۲K و ۲۴K مشخص می‌شود. طلاهای قدیمی ممکن است فاقد این علائم باشند یا به علت استفاده زیاد علامت‌ها پاک شده باشند. در گوشه‌ها و نقاط نوک تیز دقت کنید که رنگ طلا از بین نرفته باشد و از زیرش رنگ فلزی دیگری مشخص نباشد، اگر رنگ علائم طلایی نبود پس می‌توان گفت که طلای شما بدل است.

تست گاز گرفتن

تشخیص اصل بودن طلایک راه تشخیص اصل بودن طلا گاز گرفتن آن است. حتما دیده‌اید که ورزشکاران المپیک برای تشخیص اصل بودن طلا آن را گاز می‌گیرند. یکی از دلایل گاز گرفتن طلا این است که طلای اصل آثار مشخصی از گاز گرفتن شما نشان می‌دهد. البته این روش زیاد مطمئن نیست زیرا به عنوان مثال فلز سرب از طلا نرم‌تر است و آثار گاز گرفتنتان روی سرب هم نمایان خواهد شد. اما به طور کلی هرچه بیش‌تر آثار گاز گرفتن روی طلا مشخص شود نشاند دهنده خالص بودن طلا می‌باشد. البته این روش را پیشنهاد نمی‌کنیم چون شاید به دندان‌هایتان هم آسیب بزند.

استفاده از آهنربا

تشخیص اصل بودن طلابرای این کار یک آهنربای قوی پیدا کنید. طلا جذب آهنربا نمی‌شود و زمانی که آهنربا را سمت آن بگیرید نباید حرکت کند. البته این روش زیاد علمی نیست چون فلزات دیگری هم هستند که خاصیت آهنربایی ندارند و ممکن است یکی از آن فلزات، عنصر به کار رفته در جواهرات شما باشد.

تست تراکم

تنها تعداد معدودی فلز وجود دارد که از طلا متراکم‌تر هستند. طلای ۲۴ عیار تقریبا ۱۹/۳ g/ml تراکم دارد که بسیار بیش‌تر از فلزات دیگر است. تست تراکم می‌تواند به شما کمک کند که متوجه اصل بودن آن بشوید. فقط در نظر داشته باشید که هیچ چیز دیگری اعم از الماس و سنگ‌های قیمتی در طلای شما به کار نرفته باشد. جواهر فروش‌ها معمولا این کار را به صورت رایگان برای شما انجام می‌دهند و شما باید وزن طلا را به گرم بسنجید.

یک سرنگ را پر از آب کنید. هدف این است که از روی اعدادی که روی سرنگ درج شده تفاوت بین آب خالی و حجم آب در حالتی که طلا را درونش گذاشته‌اید را بسنجید. تفاوت میزان این دو را به میلی متر محاسبه کنید و برای این کار از اعداد درج شده روی سرنگ استفاده کنید. فرمول چگالی (تراکم)‌ برابر با جرم تقسیم بر حجم است. به عنوان مثال اگر طلای شما ۳۸ گرم وزن دارد و اختلاف آب درون سرنگ ۲ میلی متر بود، در نتیجه ۱۹=۲÷۳۸ و این یعنی چگالی طلای شما ۱۹ است و به طلای واقعی بسیار نزدیک است. البته طلاهای مختلف بنا به عیارشان چگالی متفاوتی دارند:

بیشتر بخوانید:

اینفوگرافی: ۳۱ حقیقت جالب در مورد طلا که نمی دانستید

طلای زرد ۱۴ عیار: ۱۲/۹ الی ۱۳/۶

طلای سفید ۱۴ عیار: ۱۲/۶ الی ۱۴/۶

طلای زرد ۱۸ عیار: ۱۵/۲ الی ۱۵/۹

طلای سفید ۱۸ عیار:‌۱۴/۷ الی ۱۶/۹

طلای ۲۲ عیار: ۱۷/۷ الی ۱۷/۸

تست بشقاب سرامیکی

تشخیص اصل بودن طلااین کار راحت‌ترین راه برای تشخیص اصل بودن طلا است، البته دقت کنید که طی این آزمایش ممکن است بشقاب شما خراش بردارد. یک بشقابی بخرید که لعاب سرامیکی نداشته باشد، سپس قطعه طلایتان را روی بشقاب بکشید. اگر خطوط سیاه به جا گذاشت یعنی طلای شما تقلبی است و در صورتی که خطوط طلایی به جا گذاشت یعنی طلای شما اصل است.

آزمایش اسید برای تشخیص اصل بودن طلا

تشخیص اصل بودن طلا

بیشتر بخوانید:

۷ دلیل برای سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸

این آزمایش کمی دشوار است زیرا تهیه اسید ممکن است دشوار باشد و از طرفی انجام این آزمایش به علت ایمنی آن، در خانه محدودیت ایجاد می‌کند. قطعه طلایتان را در یک ظرف استیل بیاندازید. یک قطره اسید روی طلایتان بریزید و منتظر واکنش آن بمانید. اگر در واکنش با سولفوریک اسید رنگ مایع به سبز تغییر رنگ پیدا کرد یعنی طلای شما یک نوع فلز (غیر طلا)‌ یا صرفا روکش طلا دارد. اگر در واکنش با نیتریک اسید رنگ آن طلایی شد یعنی یک برنج با روکش طلا است. اگر در واکنش با کلریدریک اسید مایع حالت شیری رنگ پیدا کرد یعنی نقره با روکش طلا است. اگر رنگ مایع هیچ تغییری نکرد یعنی به احتمال زیاد طلای شما اصل است.

شما از چه روش‌هایی تاکنون برای تشخیص اصل بودن طلا استفاده کرده‌اید؟ کدام یک از روش‌های بالا را موثر می‌دانید؟ در صورتی که مایل به خرید و فروش سکه بانکی هستید، می‌توانید با خیالی آسوده از خدمات صرافی ستاره سهیل استفاده کنید.

نویسنده :
انتشار : ۶ اردیبهشت ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 5 =

کانال تلگرام