صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

برای سهام‌داران ایالت متحده بالا رفتن قیمت سهام خبر خوبی است و این دسته از مردم از سرمایه گذاری در سهام راضی هستند. و خبر بد اینکه کسانی که در آمریکا سهام دارند تنها درصد کمی از مردم آمریکا هستند. بخش سرمایه گذاری در سهام در آمریکا رونق کمی دارد و بهتر هم نمی‌شود.

روند سرمایه گذاری در سهام در آمریکا

سرمایه گذاری در سهام

بیشتر بخوانید:

آیا بازار سهام شکننده‌تر از آن است که به نظر می‌رسد؟

به نقل از تحقیقات اخیر انجام شده گالپ (آمارگر آمریکایی و بنیان‌گذار موسسه آماری گالپ) خاواده‌های آمریکایی ۵۴ درصد از بازار سهام را در دست دارند در حالی که این عدد قبل از بحران مالی سال ۲۰۰۸، ۶۲ درصد بوده است. خیلی از خانوارهای آمریکایی تنها صاحب بخش کوچکی از سهام‌های بازارهای سهام آمریکا هستند. ادوارد وولف، اقتصاددان دانشگاه نیویورک، یک تحقیق بسیار دقیق و گسترده روی «سهام داری» انجام داده است و به این نتیجه رسید که ۸۱ درصد از ارزش بازار سهام متعلق به ۱۰ درصد از ثروتمندترین خانواده‌های آمریکا است. این آمار در سال ۲۰۱۶ نگران کننده‌تر شده است، ۸۴ درصد از بازار سهام آمریکا در دست ۱۰ درصد خانواده ثروتمند آمریکا است. این آمارها غیر قابل توصیف است. بیش از ۹۳ درصد از سهام‌ها متعلق به تنها ۲۰ درصد از خانواده‌های آمریکایی است. ۸۰ درصد بقیه صاحب ۷ درصد از سهام‌های آمریکا هستند.

به هر حال این آمارها شامل مالکیت مستقیم و غیر مستقیم سهام از طریق شرکت تعاونی سرمایه‌گذاری در سهام، به صورت اعتباری، IRAها، برنامه کیو ( برنامه پس‌انداز بازنشستگی کسانی که برای خودشان کار می‌کنند.) و سایر حساب‌های بازنشستگی می شود.

مدتی قبل (The S&P 500 (Standard and Poor’s ۵۰۰ که فهرستی از ۵۰۰ سهام برتر بازار بورس نیویورک و نزدک را ارایه می‌دهد،  اعلام کرد که سهام در سال ۲۰۰۹ بیش از ۲۷۰ درصد افزایش داشته است، اما سهام‌داری روز به روز کمتر می‌شود و طرفداران کمتری دارد. موضوع جالب توجه دیگری که وجود دارد این است که شما می‌توانید به سهام به چشم سرمایه‌گذاری بلند مدتی نگاه کنید که همیشه پرسود است و صدر جدول سرمایه‌گذاری‌ها است.

اما تحقیقات اخیر گالپ در آپریل نشان می‌دهد که اعتماد به سرمایه گذاری در سهام هنوز هم در مقایسه با دیگر سرمایه‌گذاری‌ها کم است.

بهترین سرمایه‌گذاری بلند مدت چیست؟

سرمایه گذاری در سهام

بیشتر بخوانید:

۱۰ سوال رایج درباره سرمایه گذاری در بورس

با توجه به آمارهای به دست آمده، ۳۴ درصد از مردم آمریکا سرمایه‌گذاری ذر املاک را گزینه مناسب‌تری نسبت به سهام می‌دانند، این در حالی است که سهام، طلا، حساب پس‌انداز و اوراق قرضه به ترتیب در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

این آمار بهتر از چند سال پیش است، در سال ۲۰۱۱ تنها ۱۹ درصد از مردم فکر می‌کردند سرمایه‌گذاری در سهام بهتر است. اما هنوز هم اکثر مردم فکر می‌کنند طلا هم مانند سهام سرمایه‌گذاری بلند مدت خوبی است.

بحران مالی سال ۲۰۰۸ یک سال تعیین‌کننده برای همه سرمایه‌گذاری‌ها بود. آمریکایی‌ها از سرمایه‌گذاری‌ها با خطر زیاد به سرمایه‌گذاری با خطرپذیری کم مثل حساب پس‌انداز روی آوردند. اما ۱۰ سال بعد از بحران مالی و بعد از یکی از بهتربن بازارهای گاوی تاریخ، آمریکایی‌ها هنوز هم نطر منفی خود را راجع به  سهام تغییر نداده‌اند.

در این سال‌ها هیچ عجله یا اشتیاقی برای خرید سهام توسط مردمی که سهام ندارند دیده نشده است. معمولا بالاترین نرخ‌های اخیر سهام در بهترین حالت با بی‌توجهی مواجه شدند و در بدترین حالت با تمسخر و بدبینی رو به رو شده‌اند.

چه کارهایی باید انجام شود نا مردم تمایل بیشتری به خرید سهام نشان بدهند؟ آیا شما به سرمایه‌ گذاری در سهام علاقه دارید؟ اگر شما تجربه سرمایه گذاری در سهام را دارید، تجربه خود را با ما به اشتراک بکذارید.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ آبان ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + نوزده =

کانال تلگرام